Wymiana procesora- pecet nie startuje (Rozwiązane)

Cześć,

Mam taki problem, ze wymieniłem procesor z Pentium D 925 na Core Quad Q6600 i po uruchomieniu komputera z nowym CPU komputer działa niby normalnie , ale ekran jest na stand-by’u i żeby wyłączyć komputer, muszę odłączyc go z prądu, bo nie da sie go wylaczyc przyciskiem. Z pewnością nie jest to wina karty graficznej, ponieważ sprawdzałem ją na innym komputerze i jest działa prawidłowo.

wiem, że trzeba wgrać najnowszą wersję Bios-a (F7), aby płyta funkcjonowała (Gigabyte GA-965GM-S2) z nowym procesorem ale nie mam takiem mozliwosci, gdyz nie uruchamia się on.

Próbowałem również uruchomić peceta z Celeronem D 352, ale bez zmian- problem powtarza się.

BARDZO prosze o pomoc w tej sprawie !

Pozdrawiam,

Filip

Spróbuj zrobić CMOS Reset zwykle na płytach są jakieś zworki, przyciski, można też wyłożyć na chwile baterie - może jakieś stare/stałe ustawienie się zostało.

Jak po tym nie odpali to spróbuj włąśnie zaktualizować BIOS,

  1. Procek jest na 100% dobry?

  2. Płyta obsługuje akurat ten procesor?

Robiłem reset- zarówno na Quadzie jak i Celeronie.

BIOS-u nie zaktualizuje, bo ekran jest czarny, nie ma dostępu do BIOSu z tego poziomu…

Procek jest raczej dobry, z Celeronem dzieje się tak samo, a Celeron sprawuje się idealnie w drugim komputerze.

Płyta obsługuje procesor, ale dopiero po wgraniu wersji BIOS-a ‘F7’, a ja aktualnie mam wersję F3, jeśli dobrze pamiętam.

Dzięki za zainteresowanie ; )

Trzeba było przede wszystkim o tym pomyśleć przed przekładką. Ja u siebie zmieniałem z E8400 na to co w podpisie i oczywiście zanim to zrobiłem, zaktualizowałem bios płyty, Ty jak widzę mocno się napaliłeś na tego quada nie sprawdzając podstawowej rzeczy.

  • Zresetuj bios płyty

  • wstaw to co miałeś (procesor)

  • zaktualizuj bios

  • i dopiero przekładka proca

Oczywiście pomijam tu fakt, czy nowy procesor współpracuje z Twoją płytą, sprawdź sobie sam.

ta chwila, ile ma trwać ? Różne płyty, różne chwile.

Przy niektórych ta chwila może trwać nawet 40 min. zanim się faktycznie zresetuje, i dla pewności polecam właśnie tę chwilę.

jak, przecież napisał

Czy masz jeszcze poprzedni procesor na którym komputer działał normalnie. Jeżeli tak to zainstaluj go i wówczas dokonaj aktualizacji biosu.

filip_212 ,

Proszę poprawić pisownię w tytule tematu i w opisie problemu. W celu edycji swojego posta proszę skorzystać z przycisku Edytuj.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

No to kolega zamieszałeś i to ostro :wink: Dostałeś złe informacje, bo BIOS aktualizuje się na poprawnie wykrywanym procesorze (w tym przypadku Pentium D). Po aktualizacji wymieniasz procka, sprawdzasz w BIOSie czy Ci go wykrywa, a nie pisze na przykład: “CPU: Unknown”, musi być czarno na białym Twój model procesora.

Breitner dobrze mówi.

Pozdrawiam!

Niestety, mój poprzedni procesor poszedł precz do nowego właściciela.

Chyba jest jakaś możliwość uruchomienia komputera bez pomocy akurat tego konkretnego procesora?

Musisz zamontować procesor, który jest obsługiwany przez obecną wersję biosu.

Tu masz ich wykaz: http://www.gigabyte.pl/products/mb/cpul … s2_10.html

W wykazie, Pentium D 925, czyli taki, jaki posiadałem, kontaktuje tylko w wersji BIOS-u F1.

Ja mam zaktualizowany do F3, a mimo to działał prawidłowo.

Teraz powstaje pytanie, czy jeśli zainstaluje ponownie obojętny procesor Pentium D 925 (ktory mimo wszystko przypisany jest do F1), to uda mi się uruchomić peceta ?

Nie umiesz logicznie myśleć? Każdy nowszy bios zawiera też obsługę wcześniejszych procesorów. Czyli te obsługiwane w F1 będą obsługiwane w F3 + nowsze modele.

Do nowszego biosu jest dodawana obsługa nowszych i nie jest kasowana obsługa wcześniejszych, tak samo F7 będzie obsługiwał Twój wcześniejszy procesor + ten nowy.

nie no jasne, tylko na tej logicznej zasadzie, Celeron D352, standardowo współgrający z wersją F1, powinien działać prawidłowo. A tu ZONK, sytuacja jest identyczna jak w przypadku Quada. Mnie też to zastanawia.

Sprawdź czy wszystko dokładnie podłączyłeś (np. przewody zasilania)?

zdecydowanie, wszystko jest dobrze podłączone, sprawdzałem do kilkakrotnie. Obawiam się, że trzeba zresetować BIOS, ale to może potrwać, jak napisał Breitner.

Najlepiej by było usunąć zupełnie BIOS i zainstalować go od nowa. tylko w jaki sposób?

Nie można “usunąć” biosu na pracującym komputerze - w nim są zaszyte główne procedury uruchomienia komputera - bez niego nic nie wystartuje.

Bios można tylko zaktualizować na pracującym komputerze lub wymontowujesz z płyty głównej układ scalony, w który jest on wgrany i programujesz w zewnętrznym programatorze - oferty na allegro:

http://allegro.pl/listing.php/search?bu … =1&order=p

ok, zmieniłem zasilacz na inny i zobaczymy jak to działa

No skoro działało na bardziej prądożernym Pentium D (od Celerona), to wątpię, że to wina zasilacza…

Jak napisałem wcześniej, wyjmij w końcu tą baterię, ale nie na chwilę, tylko tak jak napisałem, bo dalsza dyskusja nie ma sensu.

Finalnie udało mi się rozwiązać ten problem.

Zasilacz wymieniłem, ponieważ poprzedni miał skoki napięć (co również wykazał woltomierz).

Jak wcześniej radził Breitner, wyjąłem baterię na dłużej- około 15 minut. Pozwoliło mi to uruchomić peceta na Celeronie. Z jego poziomu zainstalowałem za pomocą Gigabajtowskiego Q-flasha zlokalizowanego w biosie wersję F7, ktorą wczesniej za pomocą innego komputera pobrałem ze strony producenta.

Zamontowałem nowy procesor i voilà c’est tout !

Spójrz na godz. o której Ci radziłem ? A która jest teraz ?