Wymiana procesora, płyty głównej i paru innych rzeczy

Witam. Z góry mówię, że to będzie długa historia, ale serio proszę o pomoc.

 

Kilka lat temu kupiłem gotowca z Saturna. Wiem, wiem, najadłem się już hejtu za ten występek, ale do rzeczy. Jakieś pół roku temu zacząłem w nim wymieniać części. Pierwszy poszedł zasilacz, Fortron zamieniony na Vero M1 600W. Następnie grafa - Starożytne GT 645 zamienione na Radeona RX 480 8GB Gaming X od MSI. Niestety, okazało się że ciulowa płyta główna nie obsługuje tej grafy, więc i to do wymiany. Nie znałem się na mobo i wymieniłem na lekki ■■■■ - H61-K od Asusa. Od kiedy wymieniłem mobo, borykam się z trzema problemami:

  • Nie mogę podłączyć wszystkich 4 DODATKOWYCH wejść Usb na górze obudowy,

  • Płyta za mała, grafa za duża - GPU zasłania 2 z 4 wejść SATA więc nie mogę podłączyć jednocześnie dwóch nagrywarek i dysku tak jak to było wcześniej, oraz nie mogę dokupić sobie SSD, bo nie mam wolnego SATA (no i H61-K ma tylko SATA2 więc i tak bul i zgżytanie zembów)

  • Wentylatory chodzą teraz po 2500 RPM, a są nieregulowane więc co mi z cichej karty skoro wenty ssą ;-;

 

Do tego wszystkiego chciałbym za niedługo wymienić procka, ale tu mam socket na trzeciego Intela, a skoro i tak wymieniam mobo, to już z socketem na np. Skylake’a.

 

Podsumowując:

Chcę wymienić procka, ale na nowszy socket więc muszę wymienić mobo ->

Jeśli chcę wymienić mobo, to wolałbym ATX, a nie tak jak teraz mATX ->

Jeśli chcę wymienić mobo na większe, to dochodzi jeszcze obudowa ->

Nowa obudowa - inne rozmiary wentów, bo i te chcę wymienić na lepsze i regulowane.

Chciałbym też dysk SSD i jest to dla mnie priorytet, aczkolwiek jest to reakcja łańcuchowa i wpływ jednego podzespołu na drugi, więc już sam się z tym pogubiłem.

 

Co byście mi radzili? W jakiej kolejności wszystko wymienić? Z góry dziękuję.

 

Zestaw przy kupnie 3-4 lata temu:

Procesor: Intel i5-3450 3.1 Ghz

Grafa: GeForce GT 645

Zasilacz: Fortronjakiśtamstarybardzo

Mobo: Acer Predator G3620 (nazwa tak jak gotowiec, ale jest w kilkunastu wersjach)

 

Obecny zestaw:

Procesor: Intel i5-3450 3.1 Ghz

Grafa: MSI Radeon RX 480 8GB Gaming X

Zasilacz: Vero M1 600W

Mobo: Acer H61-K

Hej, 

sam sobie życie komplikujesz, ale skoro masz kasę na modernizację, to nie będę Ci nic innego proponował. 

  1. mobo na b150 skoro chcesz koniecznie ATX. Tak od 350 zł się zaczynają.

  2. Procesor i3-6100 lub i5-6402p.

  3. Ram w dwóch kościach, minimum 8GB np. Goodram 2133MHz CL15 2x4GB.

  4. Obudowa Zalman Z3. Ma już w zestawie trzy 120 mm wentylatory nawet niezłej jakości. Drożej, jednak ciągle z dobrą relacją jakość/cena: wyciszona SilentiumPC Pax M70.

  5. Opylasz stare graty, które Ci zostaną.

 

Akurat procek to chciałem i7-6700 :P

 

Kasę mam, ale nie na wszystko naraz. Co wymienić jako pierwsze, drugie etc? Tak by było kompatybilne wraz z kolejnymi podzespołami.

Nie zrobisz nic, o ile nie pakowałbyś się w używki i starsze części. Masz DDR3. Teraz latają DDR4. 

Pierwsze: mobo+1 kość ram na razie+procesor. Drugie: druga kość ram. Trzecie: dysk SSD (Iridium PRO). Czwarte: obudowa.

RX480 skręć undervoltingiem, żeby kulturę pracy poprawić.

 

Ciekawi mnie jaki tam Fortron siedział.

 

Tyle że obecna obudowa jest pod mATX, więc nie zmieści się do niej nowe mobo jeśli wymienię je jako pierwsze :stuck_out_tongue:

No to na razie na benchu zostaw albo 

 

 

Po co taka “złota” koza? Co na kompie zamierzasz robić, jakie jego przeznaczenie?

Ile masz kasy na pierwszy rzut?

 

Po co? Sama karta chodzi cicho, to wenty od kompa hałasują.

FSP500-70EP

Tylko gry, aczkolwiek mam wysokie wymagania i chcę kompa którego upgrade’owanie skończy się na długie lata.

 

 

Teraz niewiele, na wszystko 600zł, ale dozbieram.

Jeżeli throttluje, to żeby ten efekt zlikwidować. Jeżeli chodzi cicho, to żeby obniżyć temperatury. Obniżyć pobór mocy.

 

Z serią EP się jeszcze nie spotkałem.

 

Dobrze się zastanów, bo Intel ostatnio poczyna zachowawczo. Najstarsze procesory, które jeszcze się do czegoś nadają, to pięcioletnie modele Sandy Bridge. Czyli poprzez analogię, więcej niż 5 lat na kupieniu topa nie wyciągniesz. Czy warto? A może lepiej kupić teraz coś tańszego i wymienić wcześniej? Na pewno dobrze byłoby poczekać do premiery Zen, która zapowiedziana jest na styczeń 2017 r.

 

Masz wszystkie elementy układanki. Sam zadecyduj w jakiej kolejności złożysz je do kupy.

Slaby punkt to płyta i procesor,do tej karty graf za slaby.Jak chcesz poprawić zestaw to weź zmień  płytę

http://allegro.pl/asus-p8z77-m-pro-fv-1155-z77-i6621932410.html i procka

http://allegro.pl/intel-core-i7-3770k-3-9ghz-turbo-chlodzenie-i6656160271.html

to maks co można zrobić niskim kosztem.

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-b150m-d2v-ddr3-b150-ddr3-sata3-usb-3-0-uatx-ga-b150m-d2v-ddr3-774963/ plyta

https://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-6700k-4-0ghz-8mb-box-bx80662i76700k-707265/ i7-6700 k

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-thermalright-axp-200-muscle-100700561-733424/ chłodzenie pod obudowę uATX,chłodzenie to spory problem w małych obudowach wiec sam musisz sprawdzić wymiary i które się zmieści. Dalem takie bo te na pewno wejdzie.

 

Ale najlepiej to w ogóle tez zmień obudowę bo te małe obudowy są problematyczne a obudowy drogie nie są.Wtedy będziesz mógł dać porządne chłodzenie i robić OC.

 

Przecież pisałem, że zmieniam obudowę :stuck_out_tongue:

 

Dobra, myślę że najpierw zbiorę dużo hajsu i powymieniam hurtem. Nie będę się musiał bawić co chwilę w rozkręcanie kompa, a mogę z tym wszystkim poczekać.

W takim razie już teraz możesz wziąć obudowę i dysk na przykład. 

 

Z resztą faktycznie poczekaj. Styczeń/luty mogą się okazać przełomowe dla cen CPU.

SilentiumPC ma niezłe obudowy, moim zdaniem trochę lepsze blachy niż Zalman, a wybór cenowy jest od 129zł. Faktycznie mobo, procesor i ram trzeba wymienić w jednym rzucie bo inaczej zawsze coś nie będzie pasować.

 

Myślałem o Aquariusie X70W

Spoko. Niezła też jest Gladius M35. Jednak przychylnym okiem patrzyłbym na PAC m70, bo jest wyciszona.

Wszystkie trzy są ok, jednak Aquarius i Pax wyglądają moim zdaniem lepiej przez czysty przedni panel, wyciszenie to już kwestia zapotrzebowania, ważniejsze dobre wentylowanie