Wymiana procesora T7500 na T8300 - opłacalne?

Witam.

Posiadam laptopa z procesorem Core 2 Duo T7500, lecz chciałem wymienić procesor na jakiś w technologii 45nm.

Obecny procesor w laptopie strasznie się grzeje, w spoczynku temperatura podchodzi do 50 stopni, przy delikatnym stresie podchodzi do 60 stopni i wentylator strasznie głośno i szybko pracuje.

Oczywiście pierwszą rzeczą była wymiana pasty oraz dokładne przeczyszczenie z kurzu.

Teraz pytanie:

Jaka jest szansa, że T8300 będzie mniej się grzał niż mój obecny T7500?

Pytanie do posiadaczy: Możecie mi podać jakie macie temperatury w spoczynku?

Jeśli porównać dane techniczne obu procesorów, to T8300 ma większą ilość tranzystorów na mniejszej powierzchni oraz większą maksymalną temperaturę pracy. Grzanie może wyglądać podobnie lub nawet się zwiększyć (oba mają po 35W mocy). Poza tym - moim zdaniem, temperatury rzędu 50 - 60 stopni to nie są wysokie temperatury dla procesora. Martwić się można, gdy temperatury przekraczają 70 i więcej stopni.

Mam dokładnie ten sam procesor.

Jego temperatura oscyluje pomiędzy 48 a 55 stopni C.

Oczywiście nie w stresie.

Tyle że wiatrak wcale nie szalej, chodzi cicho. Momentami się załącza jak obciążę bardziej procesor.

Wiadomo ze jak CPU skoczy mocno w górę to wiatrak szaleje. Ale przy normalnej pracy jest OK.

Mam Toshibe Satelait Pro A200.

Właśnie obserwuję obciążenie CPU przy około 30% wiatrak zaczyna trochę hałasować, jak skoczy do 60 i więcej to już dość głośno pracuje.

Przez dłuższy czas miałem obciążenie między 55 a 85 % temperatura poszła mi na 68 stopni C.

Jakoś mnie to nie przeraża, mam starą skrzynkę PIV 3GHz 800FSB ten potrafi nagrzać się do 74 stopni.

Cóż taki urok tego PIV, można by wymienić chłodzenie na wydajniejsze ale nigdy się nie zmobilizowałem.

Jeżeli mocno hałasuje to może jakiś błąd w konstrukcji obudowy. Na to nic nie poradzisz.

Witam ponownie.

Dziękuję Wam za odpowiedzi i porady, jednak zostanę przy tym T7500.

Bardzo dziwna sprawa, ponieważ zainstalowałem najnowsze sterowniki do karty graficznej na tym laptopie (ATI 2600), włączyłem opcję oszczędzania energii karty graficznej i laptop przestał się grzać, a temperatura procesora przy braku stresu spadła do 43-45 stopni (podchodziła wcześniej do 53).

Także jak na razie zadowala mnie to.

Pozdrawiam.

To nie jest dziwne, jeżeli w tak małym i kompaktowym urządzeniu nagrzewa się jeden element, to logiczne jest, że wzrasta temperatura ogólna/temperatura elementów sąsiadujących :wink:

witam !

Właśnie w moim LG E300 zmieniłem T5550 na T8300. Temp. w idle jest na poziomie 22-26stC, w długotrwałym stresie 55-60stC. T5550 w idle grzał się bardziej niż T8300 w stresie, choć oczywiście nie bez znaczenia był stan pasty termicznej.

Przyrost “reaktywności” Visty jest znaczący, powiększanie do 100% na ekranie wielkich(36mpix)JPGów także znacznie szybsze. Generalnie wymiana proca i zastąpienie HDDka, nowym SSD 180GB baaardzo odmłodziło tego notka.

Pozdr.

r70