Wymiana procesora w laptopie

Teraz mam taki procesor: http://ark.intel.com/products/35153/Intel-Pentium-Processor-T2390-%281M-Cache-1_86-GHz-533-MHz-FSB%29 i mam zamiar zmienić na http://ark.intel.com/products/42925/Intel-Pentium-Processor-T4500-%281M-Cache-2_30-GHz-800-MHz-FSB%29 Czy będzie trzeba formatować lub nakładkować system? (xp pro, 7 ultimate x64, linux mint) I czy trzeba resetowac bios? update biosu robiłem jakis rok temu. nowszej wersji już nie wydali.

Podstawowe pytanie to jaki chipset masz na płycie? Sprawdz w CPU-Z. Podejrzewam że ten procek nie będzie obsługiwany bo jest na szynie 800MHz ale to zależy właśnie od chipsetu płyty głównej.

nawet nie próbuj bo ci nie ruszy ten drugi ma całkiem inną technologię pierwszy to 65 mm a drugi 45mm .

Jeżeli płyta glówna go obsłuży, to nie będziesz musiał formatować systemu. Automatycznie zostanie wykryty i wszystko będzie działać tak jak przy dołożeniu ramu.

Jeżeli procesor jest kompatybilny z chipsetem na płycie głównej laptopa to połowa sukcesu. Druga połowa sukcesu jest gdy bios tej płyty głównej zawiera informacje na temat obsługi tego procesora. Jak te dwie połowy pasują do siebie to mam pełen sukces :wink: I tymi wskazówkami należało by się kierować jeżeli ktoś chce wymienić procesor w laptopie.

P.S. jeszcze taka wskazówka, która może rozwiać wątpliwości: wpisz w google dokładną nazwę swojego lapka i za nią model procesora.

Teraz jeszcze powiedz jaki to laptop (producent i model) :).

Pełny opis laptopa: http://www.ceneo.pl/1610840s Chyba nic w konfiguracji się nie zmieniło. Sterowniki najnowsze.

chipsetupmmp.png

Można ustawić własne niestandardowe funkcje w biosie? Bo ten co teraz jest to daje jedynie możliwość np. wyłączenia podświetlenia przycisków dotykowych, touchpada, ahci i kolejności bootowania. A przydałoby się zmienić granice włączania wentylatora bo za wcześnie się włącza :smiley:

Da się zmienić kartę graficzną np. na tą z tej samej serii ale troche innego modelu? Jak rozbierałem laptopa to widziałem, że można sobie normalnie wyjąć ją z portu. CPU-Z pokazuje, że jest na PCI - Express.