Wymiana procesora

Siema,

Aktualnie posiadam procesor AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4400+

Płyta główna: Gigabyte GA-M61PME-S2 Socket AM2

Chciałbym wymienić procek na może trochę mocniejszy poza tym ten co mam teraz zepsuł mi się więc muszę wymienić. Piszę tutaj ponieważ kompletnie nie wiem jak dopasować nowy procesor żeby wszystko grało… jak będzie potrzeba jeszcze jakieś dane komputera to piszcie :wink:

Skąd wiesz, że procek się zepsuł? Może to co innego :stuck_out_tongue:

Jaki masz budżet na procesor?

Tak twierdze, że się zepsuł a informatyk to w pewnym sensie potwierdził, chodzi o temperaturę. Budżet no nie wiem sam… poleć coś dobrego co byłoby kompatybilne z resztą tak żeby działało a zobaczę czy dam radę kupić :stuck_out_tongue:

Fajnie by było gdybyś podał jeszcze wersje biosu. Ale cena ma tutaj zasadniczą kwestie : bo równie dobrze możesz wpakować tam Phenom X4 9850 albo Athlon 64 X2 5400+. Różnica w cenie jest duża a w wydajności jest dość mała

Generalnie to polecam to

To zaproponuję AMD Athlon II X3 445 3.1GHz (Przed wymianą prawdopodobnie będzie trzeba zaktualizować BIOS, chyba, że masz najnowszą wersję)

Co do temperatury procesora to może być wiele przyczyn: źle zaciśnięte chłodzenie, brak pasty (zaschnięta), uszkodzony wentylator lub jego brak a nawet uszkodzenie czujnika. Na początek sprawdź chłodzenie: czy jest dobrze zaciśnięte i czy kręci się wentylator na radiatorze, ewentualnie zastosuj jakąś nową pastę termoprzewodzącą, być może wymiana procesora nie będzie konieczna :slight_smile:

To tak: co do biosu to nigdy go nie aktualizowałem od zakupu kompa czyli kwietnia '08 r. Czyli pewnie dość stara wersja (gdzie sprawdzić jaką mam ?) http://www.net-s.pl/index.php?id=3&c=27 … FGMBOX&w=s ma socket AM3 z tego co wyczytałem a moja płyta główna ma AM2 więc chyba nie pasowałby.

Jeśli chodzi o wiatrak na chłodzeniu to kręci się według programu AIDA64 Extreme Edition w stresie 3200 RMP +/- zresztą proszę tu ss z tego programu po jakiś 15stu minutach grania:

beztytuubza.jpg

A co do pasty to może rzeczywiście ten informatyk nałożył mi jakąś najgorszą bo to jego była ja nic nie kupowałem tylko zapłaciłem za wymianę jej.

Poleciłby ktoś jakaś dobrą pastę na ten mój procesor ?

A i jeszcze jeśli chodzi o temp. w stresie to jak dotknąłem chłodzenie w czasie gdy robiłem ten ss to było mocno gorące a najbardziej to nie niepokojące są te temperatury rdzeni prawda ?

Dodane 09.06.2011 (Cz) 20:01

W dxdiag znalazłem coś takiego:

BIOS: Award Modular BIOS v6.00PG

Na stronie gigabyte jest lista obsługiwanych procesorów, nieobsługiwane oznaczone są jako N/A, a przy obsługiwanych widnieje oznaczenie np. F4, oznacza to wersję biosu która obsługuje dany procesor.

Sprawdź sobie czy zadziała ten athlon, właśnie na stronce gigabyte.

Może w ogóle nie nałożył :stuck_out_tongue: Ale nawet bez pasty temperatury chyba powinny być mniejsze, może zdejmij chłodzenie i wyczyść je dokładnie.

Na Twoim miejscu zrezygnował bym z usług tego ‘‘informatyka’’.

Jak nie trzeba to nie aktualizuj, a jak musisz to poczytaj o tym bo błąd unieruchomi kompa i będzie trzeba iść do serwisu, lub kupować nową płytę, na obecnych płytach zwykle można aktualizować programami producenta, GA daje @Update, byle przed aktualizacją zresetować ustawienia bios na domyślne, wyłączyć zbędne programy, i antywirusa

http://ocforum.pl/100-baza-wiedzy-overc … nej-10313/

http://www.old.bios.webd.pl/index.php?m … &pageid=45

http://pclive.pl/jak-zaktualizowac-bios … e-656.html

http://www.forumkomputerowe.net/post49441.html

http://ocforum.pl/100-baza-wiedzy-overc … eraz-9158/

Poradników w sieci są tony.

Lista obsługiwanych, część na AM3 działa na tej płycie.

http://www.forumkomputerowe.net/post49441.html

Obecnie najlepsza cena/wydajność to Zalman STG2 ~22 zł, najtańsza warta uwagi to Arctic Ceramique ~11 zł.

To jest dosyć dobra pasta: Arctic Silver 5.

Procesor który podałem wbrew pozorom będzie pasował :slight_smile: . Aktualizacji BIOS dokonuję się dosyć łatwo w trybie graficznym w Windows programem @BIOS (do pobrania KliK).

Temperatura rzeczywiście jest bardzo wysoka. Jak dawno pasta została nałożona?

Zdejmij i załóż chłodzenie, być może jest nieprawidłowo zamontowane. Wentylator nie ma wyłamanych łopatek?

//edit: @up byliście szybsi :stuck_out_tongue:

Heh no ja tam śrubokrętów nie wkładałem jak się kreci wiatrak więc nic połamane nie jest :stuck_out_tongue: Pasta hmm… jakieś dwa tygodnie temu mi ją wymieniał i ją nałożył bo widziałem jak to robił ale moim zdaniem trochę za dużo jej tam nawalił.

Czy jak zdejmę teraz chłodzenie i założę to nic nie popsuje jeśli chodzi o pastę ? Bo czytałem gdzieś na forum, że jak zdejmuje się chłodzenie to już trzeba pastę od nowa nakładać.

Tak, nie powinno się zakładać chłodzenia bez pasty, ale nie powinno być tak źle (większej temperatury raczej nie będzie :stuck_out_tongue: ).

Więc jeśli zdejmiesz chłodzenie i będzie dużo pasty, to wyczyść z niej procesor i radiator i załóż ponownie :). Jeśli temperatury chociaż trochę spadną to wtedy powinna wystarczyć dobra i dobrze nałożona pasta (to nic trudnego na youtube jest masę poradników jak to zrobić :slight_smile: )

Dobra a jakim środkiem to wyczyścić bo wiem że najlepiej jakąś chusteczką lub są takie waciki higieniczne okrągłe :wink: z tym że nie wiem czego użyć do tego…

a i jeszcze czy jak założę ten cooler bez pasty to nic mi się z procesorem nie stanie jak będzie komputer chodził ?

Pasta była nakładana dosyć niedawno więc nie powinna być zaschnięta itp. Chusteczka powinna w zupełności wystarczyć, polerujesz delikatnie procesor, a radiator możesz mocniej :stuck_out_tongue:

Tutaj

masz przykład jak zamocować chłodzenie procesora (dobrze dociśnij).

Jeśli dobrze zamocujesz chłodzenie, nie powinno być żadnych problemów. Tak jak mówiłem, wyższej temperatury niż teraz nie uzyskasz chyba, że procesor jest rzeczywiście uszkodzony.

No dobrze a jeśli chusteczka nie wystarczy to czego użyć ?

Dodane 09.06.2011 (Cz) 21:22

A tak btw. to chyba lepiej jak zdejmie chłodzenie, wyczyszczę i założę nawet jak tam będzie trochę pasty niż miałoby jej w ogóle nie być co ?

Tak jak mówiłem pasta świeża więc chusteczka powinna wystarczyć w 100%, jednak jeśli jakimś cudem nie będzie chciała zejść to spróbuj namocz lekko chusteczkę w zmywaczu do paznokci (ale tylko w razie potrzeby :stuck_out_tongue: )

Na początek załóż chłodzenie z odrobiną pozostałej pasty, dobrze dociśnij a jeśli się nic nie poprawi (temperatury nie spadną) zdejmij chłodzenie, wyczyść całkowicie z pasty i załóż :smiley:

ok, a co do mojego pytania to lepiej jak zostawię tam tą pastę po wyczyszczeniu z kurzu cooler’a czy wyczyścić wszystko też z pasty ?

Na początek zostaw pastę, wyczyść tylko z kurzu (jak był cooler zdejmowany przy nakładaniu pasty to raczej go nie będzie zbyt wiele) sprawdź czy cooler jest dobrze dociśnięty (jeśli nie - dociśnij), odpal komputer sprawdź temperatury, jeśli nic się nie zmieni zdejmujesz cooler czyścisz z pasty (całkowicie) i zakładasz i ponownie sprawdzasz.

Dobra jutro tak zrobię i dam ssy.

Dodane 09.06.2011 (Cz) 22:03

Grając i przeglądając program EVEREST coś zauważyłem mianowicie w zakładce Procesor --> Wykorzystanie Procesora mam podzielone na Procesor nr1 / rdzeń nr1 oraz Procesor nr2 / rdzeń nr2 i ogólnie cokolwiek robie na komputerze rdzeń nr 1 w ogóle tak jakby nie pracuje za to rdzeń nr2 podczas grania dochodził do 85%+/-

Czy to możliwe, że jeden rdzeń jest uszkodzony i grzeje się procek dlatego, że pracuje tylko jeden rdzeń ?

Dodane 09.06.2011 (Cz) 22:10

A i jeszcze mi się przypomniało… coś jest nie tak z tymi programami bo w programie AIDA64 Extreme Edition pokazuje mi temperature procka w stresie tak z 80*C rdzenie po 100+*C a w evereście 40+/- na procku…