Wymiana procesora

Witam, interesuje mnie wymiana procesora przy moim zestawie na czterordzeniowy i chciałbym się Was tutaj poradzić czy płyta główna podoła (zasilacza akurat jestem pewny).

Zestaw składa się z:

płyta główna: Gigabyte GA-MA770-UD3 v2.1

pamięć ram: 4x2GB DDR2 (800)

grafika: NVIDIA GeForce 9800 GT (512 MB)

zasilacz: Tacens RADIX VI 650

chłodzenie procesora: ZALMAN CNPS7000C-AICu

Obecnie przy tym zestawie posiadam Athlona x2 5200 2,7GHz

Chciałbym w jego miejsce kupić Phenoma II x4 964 3,4GHz

W specyfikacji płyty głównej niby jest napisane, że także obsługuje ten procesor, ale bardziej jestem ciekaw (i tu mam obawy) osiąganych temperatur.

Max temp tego procka to 62 stopnie C, mój obecny przy tym zestawie czasami w grach osiąga 56 i więcej. Czy osiągi temperatur mogą być podobne przy nowym procesorze? Do montowania chłodzenia używałem pasty REVOLTEC Cooling Thermal Grease.

Prosiłbym o podpowiedź czy procesor Phenom II x4 964 będzie dobrym wyborem przy tym co posiadam.

pozdrawiam

Tutaj: http://www.gigabyte.com/support-downloa … x?pid=3302

masz listę wszystkich procesorów obsługiwanych przez tą płytę.

Przed montażem niektóry może być wymagana aktualizacja BIOSu.

Sprawdzałem na tej stronie zanim napisałem pierwszego posta i wspominałem o tym.

i właśnie jak tam wspomniałem - trochę obawiam się temperatur osiąganych.

Może ktoś z odwiedzających forum posiada procesor x4 965 i mógłby coś podpowiedzieć.

Biosa także mam zaktualizowanego do najnowszego (oczywiście oprócz wersji beta).

Tak jak kolega wyżej napisał "być może będzie potrzeba aktualizacja biosa.

Jeśli chodzi o temperatury to skoro płyta obsługuje ten procesor powinno być ok.

Zawsze możesz dokupić chłodzenie procka żeby obniżyć temperaturę.

Polecam kupić lepsze chłodzenie do tych procków.

W sumie to co masz jest niby lepsze od Boxowego.

Kolega przy tym procku, co Ty masz, ma SilentiumPC Fortis 1225 tylko, że z dwoma wiatraczkami.

Temperatury, jakie panują to w stresie 60 stopni, ale on ma podkręconego na 3,7 chyba.

Do tego ma wiatraczki w obudowie, także przewiew jest. :smiley:

Nawet trochę gorszy model SilentiumPC Spartan He924 starczy Ci, tylko załóż drugi wentylator na radiator i dokup sobie do obudowy jeszcze 2 z SilentiumPC. Wyjdzie Ci około 100 zł z tymi dodatkowymi 3 wiatraczkami i masz na prawdę dobre chłodzenie, ale lepiej dołóż 40 zł i weź tego Fortisa.

Dzięki za przydatne informacje.

W trakcie użytkowanie obecnego chłodzenia zauważyłem, że nie jest jakieś “świetne” i szczerze mogę je odradzać osobom, które się nad nim zastanawiają.

Podejrzewam, że po najbliższej wypłacie skuszę się na kupno tego procka i najpierw go wypróbuję z obecnym chłodzeniem, ale postaram się zamontować do obudowy 1-2 wiatraczki wysysające powietrze (z przodu jeden spory wiatraczek mam).

Póki co podkręcać nie będę próbował nowego procka, 4x3400MHz powinno wystarczyć do aplikacji, Fify13 i Dead Island :wink: