Wymiana procesora

Witam.

Posiadam Samsunga R-530. Chciałbym w nim wymienić procesor na lepszy. Aktualnie posiadam procesor Intel Core 2 Duo CPU T6600 @ 2.20 GHz.

Nie znam się za bardzo na tym a chciałbym fachowej pomocy. Jaki procesor mógłbym włożyć?
Czytałem o modelach: T9550, T9600, T9800, T9900 ,że rzekomo pasują do tego modelu ale lapek ma to 7 lat i nie wiem czy nie będą dla niego za mocne?

sprawdź model płyty głównej np CPu-Z (i ew. wersję bios), żaden z nich nie będzie za mocny.
Może coś z innych bedzie pasowało jeszcze, podaj moc zasilacza (W), ewentualnie dorzuć ile ram masz (do 4 dodac jak mniej), (wymiana dysku na ssd by pomogła, ale koszt by wyszedł min 100 zł).

Tylko wiesz:) Nie oczekuj cudów po wymianie procka kosztem 50 zł, z poziomu najbardziej budżetowych 2 rdzeniowych Atomów w laptopach za 999 zł awansujesz na 50% mocniejszy 4 rdzeniowy Atom w laptopach za 1499.

1 polubienie

W moim 11-letnim staruszku wymiana T2330 na T3400 dała lekkiego kopa, ale różnice nie są powalające (np. system startuje 2s. szybciej). Za to wyraźnie podniosła się temperatura CPU.

Jeśli nie masz w lapku dysku SSD, wymień dysk - wzrost wydajności odczujesz natychmiast.

W sumie zależy za ile zł, nie powinno być goręcej, ale wydajności też jakoś strasznie nie zyskasz. Osobiście jestem zdania że najsensowniej jest kupić coś z serii p (p8x00 lub p9x00) gdyż mają one obniżony TDP czyli wydzielają mniej ciepła. Jeśli masz zamiar komputer rozebrać w celu wyczyszczenia i/lub wymiany pasty termo-przewodzącej to można kupić według mnie coś taniego np. p8700 (kosztuje poniżej 30 zł), żeby wymienić CPU przy okazji i troszkę zyskać na wydajności i niższych temperaturach. Inaczej bym się w to nie bawił, jeśli nie masz dysku SSD to wymieniając HDD na SSD na pewno zyskasz więcej w kwestii szybkości działania niż przy wymianie CPU. Szczególnie ze dyski SSD obecnie staniały (jakieś niedrogie 240-256 GB są za około 150 zł) i zawsze można go przełożyć do innego kompa w razie gdy obecny odmówi działania.

tylko to tani za 30 zł da powiedzmy +250 p w passmarku, za 45 zł ma np. +500p (50% prawie), lepiej coś w z wysokich t lub p 9xxx i ew. odrobinkę napięcie (i wydajność) ściąć np.0,05.
Oczywiście SSD by pomogło mocno, ale jeżeli ma np 2 GB Ram, zewnetrzna grafikę i system 32 bit pewnie, to dodanie kości 2GB i aktualizacja do winda 10 tez by pomogła;)

Mam 4gb ram. Windows 7 HP 32 bit.
To mówicie że najlepiej będzie po prostu kupić dysk ssd.
Wszystkie samsungi mają takie same wejścia na dysk?
Czy jak kupie pierwszy lepszy ssd np. 250gb do samsunga to będzie pasował?

Dysk przyśpieszy Ci działanie systemu, odczytywanie danych, ale NIE przyśpieszy operacji liczenia:)
Jak chcesz, to weź najtańszy nowy, jak masz dwie kieszenie na dysk to 120 GB nawet wystarczy, a reszta śmieci na starym HDD:) Wszystkie mają te same złącza.

Zrób aktualizację na Windowsa 10, masz chyba też zewnętrzna kartę graficzną, i w efekcie nie korzystasz z całej pamięci (system 32 bity może mieć tylko 4GB, dlatego win 10 64 bi)

Ogólnie jeżeli komputer jest w dobrym stanie (karta nie daje artefaktów, nie padają porty, ekran nie jest wypalony), to rozważyłbym raczej dysk 120 gb za 100 i procek za 50, a odrzuciłbym dysk 240 za 150.
Dysk nie przyśpieszy Ci “przetwarzania” np. stron internetowych, dekodowania wideo etc. Skoro jest zaś w dobrym stanie, to za jakieś 2-3 lata oddasz “netbooka” dziadkom :wink:

Jednak kupie ssd 250 gb 860 evo. sata 3. 2,5’

Większość dysków ssd jest sata 3. Jaka mam sprawdzić jakie ja mam wejście i czy nie będzie żadnych komplikacji.

A po co sprawdzać:)?

Masz wejście… Sata II lub starsze Sata I :slight_smile: co znaczy tyle, ze dysk będzie chodził wolniej niż w nowym komputerze. Złącza Sata są ze sobą kompatybilnie, tylko pracują w trybie wolniejszego elementu :wink:

Ewentualnie mógłbyś mieć złącze Ata , ale wtedy komp by musiał być 20+

Dysk też wejdzie, one są zwykle nieco mniejsze od zwykłych talerzowców (grubość głownie) :slight_smile:

A mógłbym zrobić np. takie coś?
Dyska HDD mam 500gb. To ten HDD zostawić jak dodatkowy a kupić ssd 128gb dokupić przejściówkę i włożyć go zamiast cd-rom i na nim zainstalować system i różne programy typu Mathcad itd…?

Nie opłaca się;-)
Jakbyś miał w środku dwa złącza, to ok, jakbyś miał kabelek do podpinania dysku na USB (2 USD na Aliexpress haha), też OK, ale jak dojdzie adaptowanie kieszeni cd na HDD, to wyjdzie lepiej kupić większy SSD.
Nie wiem z jakich programów korzystasz, ale matematycznych/programistycznych dysk mocno nie przyśpieszy :wink:

Nie zgadzam się. Dysk SSD 128GB na system i pare programów/gier + kieszeń na HDD na pozostałe programy to wg mnie lepsza opcja w kwestii jakość/cena. Jestem właśnie po takiej przeróbce na starszym laptopie.