Wymiana procesora

Cześć, mam starego laptopa Acer aspire 5742Z, chciałbym go trochę przyspieszyć wymieniając procesor. Aktualnie znajduje się w nim Intel Pentium P6100 2ghz. Jaki inny mógłbym do niego wrzucić?

… wrzucić mógłbyś pieniądze w błoto i bez wyraźnego efektu. :wink:

Powiem tak, podaj płytę główną (CPUZ np), być może wejdą tam wyższe numery P, ale ich zysk będzie minimalny. Oczywiście o ile masz procek wymienny, nie lutowany? Było trochę tych wersji Acera. Dodatkowo, jak masz stary HDD, to SSD oraz RAM by można rozbudować do min 4 GB.

Tylko, zakładając, że Quad nie wejdzie, bo któreś acery obsługiwały, to cała ta modernizacja będzie bardzo mało odczuwalna. Ten procek już dziś stanowi 1/2-1/3 najbardziej badziewnych procesorów w laptopach za 1000zł z Biedronki…

Jak musisz to poszukaj jakieś 2 rdzeniowej i5 pod ten soket. Ale to bateria będzie rypana i chłodzenie nie będzie wydajne. Czy to naprawde warto może lepiej jak już coś zrobić to kupić ssd i postawić tam lekkiego linuksa np. kali/arch?

Stworzyłeś adapter w wolnej chwili, czy młotkiem ma wbijać do niepasującego slotu?
Będzie tez problem z brakiem Biosu, skrobnąłbyś w przerwie na fajkę? :wink:
(Na socket core duo nie ma i5 mistrzu :slight_smile: )

A płyta, mainboard zakładka? I czy fizycznie nie lutowany (fizycznie rozkręcałeś kiedyś, przez 10 lat musiałeś czyścić…?

Z tego co widzę, to kurok2019 chyba miał racje - przepraszam za brak wiary. :slight_smile:
Na 989 w tym modelu faktycznie wejdzie pierwsza generacja Intela…
Tylko one mają wyższy pobór mocy i nie wiadomo za ile dostanie się oraz czy chłodzenie/sekcja zasilania wyrobi… No i najważniejsze, czy ta płyta to wspiera…

Ale to nie soket pod core duo !!!

Chyba jednak taniej:

Bajzel Intel zrobił z nazewnictwem, teraz wychodzi na to, ze P7000/8000/9000 były core duo, a ten P6000 nie był. To jednak nic nie zmienia w tej sytuacji, trzeba by znać płytę, a za 130 zł takiego procesora bym kijem nie tykał, to już podwaja wartość tego laptopa, co jajecpl pokazał. :slight_smile:
Jeżeli taka i5 za 20zł się trafi, to mozna ryzykować, ale resztę lepiej na nowy odłożyć…

Generalnie się da bo to socetowane czy się opłaca czy nie to inna sprawa