Wymiana routera GPON dostawcy na własny

Cześć.

Posiadam dostęp do sieci poprzez FTTH. Mój ISP wyposażył mnie kilka lat temu w router Dasan h640gw, który w ostatnim czasie zaczyna nawalać. Ponieważ ISP wstawiając nowe urządzenie chce moim zdaniem za dużo, postanowiłem pomyśleć nad samodzielną wymianą urządzenia na inne. I tu pojawia się moje pytanie. Czy mogę dokonać wymiany samodzielnie. Czy odłączenie i ponowne podłączenie światłowodu do innego urządzenia nie uszkodzi włókna lub routera. Cyz po prostu będzie to działać. W miejsce Dasana chciałem zamontować np. archer-xr500v-gpon lub UBIQUITI (UF-WIFI) UFIBER WIFI, GPON CPE i dodatkowy router.

@michal85 Raczej ISP nie zgodzi się na podłączenie własnego urządzenia do światłowodu. Ewentualnie możesz zadzwonić do ISP i zapytać (skoro Dasan H640GW nawala) czy by ci go nie wymienił na sam terminal optyczny ONT i wtedy do ONT podłączysz swój router.

Pozdrawiam!

1 polubienie

O ile nie zagniesz kabla lub nie zabrudzisz wtyczki to można bez problemu przełączyć do nowego routera.

Czy twój ISP umożliwia podłączanie swojego sprzętu? Jeśli tak, to powinien podać ci dane do konfiguracji. Jeśli nie przewiduje takiej możliwości to twój router nie zadziała.

1 polubienie

Na 99% nie ma takiej możliwości.
To nie ADSL, że można sobie podpiąć końcówkę jaką się chce.
Jeśli router sprawia problemy, to najlepiej poprosić o przełączenie tego od op. w tryb bridge i uruchomić własny sprzęt.

1 polubienie

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Będę szukał w takim razie jakiegoś innego rozwiązania. Dziękuję.