Wymiana sprzętu

Witam, chciałbym zapytać się was o radę co mógłbym zmienić w tym zestawie, zeby troche go ulepszyc? jestem kompletnie zielony, tak więc jak najprostszym językiem jesli to możliwe. głównie komputer, zeby pograć w najnowsze czesci fify, aczkolwiek ostatnio zaczyna byc z tym problem. co do budżetu to powiedzmy chce sie ograniczyć do 2000zł, preferowałbym nawet mniej niz ta suma, jednakze moge nawet lekko wykroczyc ponad jesli uznacie, ze to co mam aktualnie nie nadaje sie do niczego i trzeba wymienic kazdy podzespol

https://i.imgur.com/5esEOkx.png - zalaczam screena aktualnego sprzetu

Płyta, procek i ram do wymiany. Ewentualnie także grafa. Dyski i obudowa mogą zostać. Pytanie: jaki masz zasilacz?

Gdyby udało Ci się sprzedać aktualne GPU za jakieś trzy stówki, to z tym budżetem możesz przymierzyć się do Ryzena 5 3600, 16GB RAM i GTX 1660 Super.

Jak z nim wszystko OK to kupię od Ciebie starego kompa za 550, a tu masz nowy zestaw razem z pieniędzmi z obecnego :wink: całość 2600, różnica będzie ogromna, podzespoły z fajnej półki.
https://proline.pl/konf/7de89e65

ATX-500 B 500W taki mam zasilacz, grafike raczej chcialem zostawic, dalem za nia 600 rok temu, bo tak sie zastanawialem co by tu wymienic bez zadnego zapytania nikogo i grafika wydała mi sie najgorsza, jednak teraz po przemyśleniu trzeba wymienic tez reszte. jeszcze jedno pytanie. kolega mi kiedys wspomnial, ze do mojej plyty glownej nie beda pasowaly jakies nowsze procesory czy ramy, czy sama wymiana tej płyty nie bedzie stanowila problemu dla kompletnego laika?

panicagaming, z tego powodu co napisałem wyżej nie moge sie zgodzic na Twoja propozycje, no sama karta graficzna nie potaniała na tyle, zeby to mialo jakikolwiek sens ;p

A no potaniała, za niecałe 400 kupuje się gtx 970 i rx 470/570 a one deklasują 1050ti… jakbyś zapytał tu na forum co kupić to na pewno byś z 1050ti nie skończył.

Główny problem jaki widzę, to nieco już mała ilość RAM, a dołożyć się nie da bez wymiany modułów. Więc nie wiem czy jest sens pchania się w zakup 16GB pamięci DDR3, bo to trochę już stara technologia, zastąpiona przez DDR4. Może jakieś używki, z gwarancją wymiany jeśli okażą się nie sprawne (po zamontowaniu koniecznie trzeba przetestować memtestem).

Trzeba sprawdzić podczas gry co ją tak naprawdę hamuje, czy karta graficzna, czy procesor. Bo jak grafika, to karta do wymiany.
Jak procesor, to już gorzej, bo trzeba by wymienić procesor wraz z płytą główną.
Jest też możliwość wsadzenia Xeona, lista kompatybilnych jest na stronie producenta płyty głównej. Najlepiej serii Ivy Bridge, np. E3-1230 V2, E3-1240 V2, E3-1270 V2, E3-1280 V2, E3-1290 V2 (te zakończone piątką w numerze będą z wbudowaną grafiką, zazwyczaj słabsze, więc lepiej model z zerem na końcu). Różnice między wymienionymi Xeonami nie są zbyt duże, ale w porównaniu z i5 będą o połowę szybsze, wydajność na poziomie połowy Ryzena 5 pierwszej i drugiej generacji.
Może się trafi jakiś w cenie do 200 złotych na Allegro lub Aliexpress.
Alternatywą jest i7-2600, ale te są drogie, u chińczyków ze 250 złotych, w Polsce znacznie droższe.

Trzeba sprawdzić w grach obciążenie procesora. Jak jest stale na 100%, to wymiana procesora może niewiele dać i trzeba nowy model z nową płytą główną, ale jak trochę mniej obciążenia, to da radę jeszcze długo i co najwyżej można wymienić na używany nieco szybszy pasujący do tej płyty, a tylko karta graficzna będzie do wymiany.
Bo z drugiej strony, wymiana płyty głównej i procesora na Ryzena 5 niewiele da, jeśli gry będą obciążały nowy procesor na przykład w 20%. Ja przy karcie RX560 mam obciążenie w grach procesora Ryzen 1600AF na poziomie 10%. 1050Ti jest o połowę szybsza, więc obciążenie procesora byłoby wtedy 15% przy ilości klatek większej o 50%.


screen zużycia podczas gry w fife 19, wczoraj po napisaniu tego posta zdecydowałem sie na dlusza obserwacje przy wlaczonym menedzerze na drugim oknie i zuzycie procesora i ramu nie wskakiwało ponad 80% nigdy, ram mial raczej stałe 80, procesor w trakcie meczu oskalował w okolicy 80%, w trakcie przerw koło 40. karta graficzna to chyba ta ostatnia kolumna, czyli bardzo małe zużycie.

te procesory które wymieniłeś mogę wsadzic do mojej płyty głównej, tak? wpisałem na amazonie ten i7-2600 to cena za odnowiony to jakies 600zł w przeliczeniu. chyba srednio wychodzi do tej ceny którą Ty napisałeś.