Wymiana wentylatora CPU

Witam, mam pewien problem. Posiadam komputer ATHLON 1700+, DYSK 80GB, 768 DDR RAM, płyta głowna ESC K7s5a i chciałbym wymienic wentylator na procesorze bo ten obecny burczy dosyć głośno. poza tym temperatura procka mierzona everestem wynosi 60C a płyty głownej ok 33C. jest to chyba troche zbyt dużo. szybkość obrotów wiatrka na procku jest ok 3100 RPM.

Kupiłem nowy wentylator na allegro (który sprzedawca mi polecił) ale nie zabardzo mi on pasuje jest to ARCTIC COOLING Fan Pro 2TC oto jego dane:

Rozmiar: 80x80x25 mm

Ilość obrotów: 1000-2500 obr/min

Napięcie: 12V

Przepustowość powietrza: 20-52 CFM

Poziom hałasu: 10-23 dBA

Masa: 78 g

Końcówka: 3 PIN

Łożysko: kulkowe

Żywotność: 50000 h

czy jest to odpowiedni wentylator?

poza tym nie pasują mi wkętaki gdyż są zbyt krótkie (mogę gdzieś znaleźć dłuższe ale to wymaga zachodu) i wydaje mi się że powienien on być odwrotnie zamontowany niż normalnie ale nie jestem tego pewny.

Czekam na odp! !!

Dodane 21.01.2009 (Śr) 18:04

czekam tylko na mądre odpowiedzi! !!

Wkręty przekręć ze starego. Zamontuj go tak aby dmuchał w stronę procesora a nie od niego. Wymień pastę termoprzewodzącą na procesorze i wyczyść (odkurz, wydmuchaj) zanieczyszczenia z radiatora.

Czy to jest mądra odpowiedź?

zamontowany ma być tak żeby dmuchał powietrze na radiator, najistotniejsze nie są obroty ale wydajność przepływu powietrza, jeśli jest odpowiednia wystarczy na “ostudzenie” żeberek… jakiego masz tego Athlona, Palomino czy Thoroughbred?

mam atholna palomino. a więc uwążasz, że wentylator ARCTIC COOLING Fan Pro 2TC będzie działał odpowiednio ?

odnośnie śrubek! !!

mam nowe śrubki, ale są one zbyt krótkie! !!

Wierzę, że długość wkrętów nie będzie stanowić dla Ciebie większego problemu. Grunt żeby wiało w tę stronę co trzeba i żeby wentylator nie odpadł. Nie jest to skrajnie skomplikowana czynność.

Do Palomino przyda się raczej wydajny wiatrak, bo te proce się mocno grzeją. Nie wiem jaka masz pastę między prockiem a radiatorem, ale jak smarowane dawno i byle czym może warto przesmarować ponownie, oczywiście jeśli nie stanowi to dla ciebie problemu technicznego. Dobra pasta + w miarę radiator powinny trzymać temp. w idlu poniżej 50 stopni (u kuzyna udało się zbić do 45 na stockowym coolerze).