Wymiana wentylatora w zasilaczu (Chieftec)

Muszę wymienić wentylator w moim zasilaczu (Chieftec GPS-450AA-101A), bo stary już zaczyna głośno pracować pod obciążeniem. Czytałem, że jest trochę zabawy podczas wymiany, przerabianie wtyczek, itd, itp. Natomiast na mojej płycie głównej (ASUS M2N-E) jest slot PWR_FAN z zasilaniem 12V. Czy zamiast bawić się w montaż wentylatora wewnątrz zasilacza, nie mógłbym po prostu podpiąć go do płyty głównej do tego wejścia i byłoby po sprawie? Czy może to jest wejście tylko do mierzenia obrotów, albo coś?

Możesz zrobić tak jak mówisz, ale i tak będziesz musiał kombinować, żeby wyciągnąć wtyczkę na zewnątrz zasilacza. A jeśli zasilacz ma własną kontrolę obrotów, to po takiej akcji ją stracisz i wentylator ciągle będzie chodził na 100%. Chyba, że zaczniesz kontrolować obroty ręcznie, ale to znowu może się zdarzyć, że odpalisz kiedyś grę, zapomnisz podkręcić wentylator i się w zasilaczu bebechy przegrzeją.

A co to też za kombinacja przelutować dwa kabelki z wtyczką…

Nie wiem po co tam kombinować ;] otwierasz zasilacz odkręcasz wiatrak obcinasz kable tak aby troche ich zostało w zasilaczu… przykręcasz nowy wiatrak obcinasz w nim końcówkę łączysz te obcięte w zasilaczu z tymi w wiatraku i tyle ;] najlepiej je zlutować i zaizolować i po zabawie ;]

Tylko kup w miarę podobnego tzn obroty itp… aby się zasilacz nie przegrzewał ;] dla bajeru można też kupić jakiś podświetlany lub coś w tym stylu ;]

I oczywiście trzeba pamiętać o tym aby dobrze je połączyć, zwłaszcza jak tam jest wentylator z kontrolą obrotów a taki może być ciężko zdobyć.

Tylko że najprościej jest po prostu naoliwić stary wentylator.

Kupujesz olej maszynowy (ewentualnie nawet kuchennego możesz użyć), odklejasz nalepkę z wentylatora, wyjmujesz korek (o ile jest) i wkrapiasz kroplę max dwie.