Wymiana wiatraczka

Witam.

Ostatnio postanowiłem wymienić wiatraczek w komputerze, bo chodził za głośno. W tym celu postanowiłem użyć elementów składowych starego komputera, który od kilku lat zalega w szafie. Bez trudu znalazłem wiatraczek, próbowałem go wymontować. Odłączyłem kabel, nacisnąłem dźwignię. Jakież było moje ździwienie kiedy wiatraczek dalej nie chciał puścić :shock: myślałem że wyrwę go razem z płytą główną :smiley:

Mocowałem się z nim dobre 40 minut, w końcu ruchem przesuwnym po prostu powoli “wysunałem” wiatraczek wzdłuż dźwigni.

Pod wiatraczkiem znajdowała biała niezidentyfikowana przezemnie substancja chemiczna.

I teraz pytanie:

  1. Czy to coś to klej (powinien trzymać wiatrak), czy to pasta termoprzewodząca (chociaż takowa powinna być chyba na radiatorze ), a może go uszkodziłem?

  2. Wiatraczek powinien wdmuchiwać potwietrze do procesora, czy wydmuchiwać powietrze znad niego na zewnątrz?

  3. Czy mogę bezkarnie przemontować wiatrak z komputera starszego typu do nowszego? Rzecz jasna chodzi mi nie o ten na zasilaczu, tylko o ten na płycie głównej.

  4. Gdzie do cholery jest procesor ? !!

Dodam że znam ogólną budowę płyty głównej.

  1. Pasta.

  2. Wydmuchiwać.

  3. Tak o ile spasuje.

  4. Pomiędzy portami I/O a slotami pamięci.

  1. “To coś”, to pasta termoprzewodząca, którą powinno się w niewielkich ilościach nałożyć na procesor.

  2. Wentylator powinien dmuchać w kierunku do procesora.

  3. Zależy jaki to wentylator, do jakiego procesora ma zostać zastosowany. Chcesz przełożyć sam wentylator, czy cały cooler (wentylator+radiator) ?

  4. Ściągnąłeś cały cooler (wentylator+radiator) z procesora. Pasta termoprzewodząca znajdowała się zapewne na radiatorze i na procesorze, który pozostał w płycie głównej.

Procesor

Koryguję odpowiedź na pytanie nr 2, udzieloną przez “maniekz”.

Wiatrak na procesorze powinien dmuchać powietrzem w kierunku procesora, czyli powinien WDMUCHIWAĆ powietrze do radiatora. W takim rozwiązaniu nie tylko procesor jest lepiej studzony, ale dodatkowo część tłoczonego powietrza studzi pewien obszar pobliskich podzespołów na płycie głównej.

Dodatkowo stosuje się tunele powietrzne dochodzące do wentylatora (można taki zrobić nawet samemu po prostu z tektury - rozwiązanie proste, tanie i skuteczne tak samo jak w profesjonalnych obudowach), dzięki którym powietrze do studzenia pobierane jest z większej odległości od wiatraka.