Wymiana wiatraków

Witam.

Mam problem z głośnymi wiatrakami - zarówno na procesorze (Procesor Intel Core 2 Duo, wiatrak - Foxconn 1A0127K00-T), jak i w zasilaczu (Chieftec GPS-450AA-101A 450W). Wiatrak na procesorze pracuje dość głośno nawet przy zmniejszonych obrotach a w zasilaczu nie ma regulacji obrotów - więc hałasuje jednostajnie. Na jakie wiatraki można by wymienić, tak aby hałas generowany przez chłodzenie był minimalny? Czy na procesorze muszę wymienić zarówno wiatrak jak i radiator?

Pozdrawiam.

w zasilaczu możesz zrobić “fan swap” czyli wymienić wentylator, wpierw sprawdź czy po otworzeniu zasilacza nie stracisz gwarancji, a potem zainstaluj ( nie wiem czy w tym zasilaczu wentyl ma wtyczkę czy trzeba będzie zabawić się w małego elektryka) Acutake 120mm za ok. 13 zł.

Nie ma chyba takiego wiatraka jak Foxconn 1A0127K00-T), prawdopodobnie ma boxowe chłodzenie , obroty wentyla możesz zmieniać biosie ale pewniejszym sposobem jest zakupienie za ok. 8 zł regulatora obrotów. za 5 dych możesz kupić udane chłodzenie Pentagram Freezone HP-100 AlCu Lite (zawiera wspomniany regulator obrotów).

powiedz ile masz kasy

do zasilacza włóż acutake 120mm

na procesor chłodzenie scythe mugen lub np. HP-120 KARAKORUM- a gdyby był głośny, choć nie powinien to też wymień na acutake 120mmm

Sprawdzę zaraz, czy wentylator ma wtyczkę - dzięki za radę

Bardzo możliwe, że to jest boxowe chłodzenie (nie znam się na tym) - znalazłem jedynie to: http://pics.computerbase.de/2/0/2/9/2/1.jpg .

Do regulacji obrotów mam specjalny program AI Suite (płyta główna ASUS P5K i program dostałem ze sterownikami do niej). To chłodzenie Pentagram Freezone dość duże rozmiarowo jest… :wink:

Znalazłem coś takiego: http://www.aab.com.pl/arctic-cooling-al … p-479.html - czy ten układ chłodzenia się w ogóle nadaje do mojego procesora? Obecnie wiatrak mam max 2400 obr/min - ten przedstawiony tutaj ma maksymalnie 2000 obr/min.

to jest boxowe chłodzenie też takie mam i hałasuje jak nie wiem co :frowning:

No, kasy za dużo nie mam - ale jak trzeba będzie wyłożyć, to trudno…

Czy wszystkie dobre i ciche chłodzenia mają wiatraki 120mm? To duże ustrojstwo… :?

W dniu 22.04.2008 , o godzinie 22:31 został dopisany post przez Liten

Aha - dzięki za info - teraz wiem, że to jest boxowe chłodzenie ;). Fakt, że pracuje głośno - nawet przy zmniejszonych obrotach do 1400 rpm. Przy znamionowych - długo nie wytrzymuję…

Kup to chłodzenie które ci podałem, na 101% wejdzie na tą płytę. W zestawie masz ten kontroler obrotów, którym płynie regulujesz szybkość wiatraka.

Kupiłem wiatrak do zasilacza - ten, który był w zasilaczu miał dwa przewody - kupiony ma trzy. Wpiąłem wtyczkę w gniazdko tak, aby wiatrak miał zasilanie (kabelek czerwony i czarny) - czy tak może zostać, czy lepiej kupić jakąś przejściówkę?

jeśli wiatrak się kręci nie trzeba żadnej przejściówki.

Wiatrak się kręci, ale trochę wolno…

bo pewnie przy małym obciążeniu wiatrak ma podawane tylko 5V, na pełnym obciążeniu dostanie pewnie 12v i wiało że hej.

Tego to nie wiem - mam wrażenie, że poprzedni obracał się jednostajnie, niezależnie od obciążenia… Na innym forum znalazłem taki opis, podany przez jednego z forumowiczów: “czerwony do żółtego, czarny do czarnego (wysokie obroty) Czerwony do żółtego, czarny do czerwonego (średnie obroty) czerwony do czerwonego, czarny do czarnego (niskie obroty)”. Ja mam podpięte czerwony do czerwonego, czarny do czarnego - i wiatrak obraca się wolno, a zasilacz dość ciepły się robi.

prawy do lewego, wypij kolego…

nie przejmuj się, gdyby miało dojść do sfajczenia zasilacza to termistor go wyłączy