Wymiary + tlo?


(R Raduss) #1

Witam!

Po dość długiej przerwie wróciłem do tworzenia stron, lecz w trochę innym stylu i już na początku napotkałem trudności, które zapewne są podstawowymi informacjami lecz nie mogę sobie z nimi poradzić sam bądź znaleźć odpowiedzi w internecie. Dlatego proszę o podpowiedź lub 'słowa klucze' pod którymi mógłbym znaleźć potrzebne mi wiadomości.

Problem jest następujący:

Zwykle robiłem strony bardziej wysokie niż szerokie, wtedy grafika była po środku, tło było czarne i nie było problemu z występowaniem paska przewiania na dole, gdyż wszystko idealnie było dopasowane. Niedawno zrobiłem w programie graficznym layout 1680x1050 (z tego co pamiętam chyba powinno się robić na 1024x768 aby większość użytkowników nie miała problemów a do wyższych rozdzielczości zastosować jakiś kod - jeżeli ktoś znalazłby czas też prosiłbym o rozwiniecie tego tematu) i w tym projekcie tło strony nie jest hmm jednolite? Na nim również znajdują się fragmenty grafiki, i teraz występuje problem z dolnym paskiem, który mógłbym łatwo załatwić tak jak przy wcześniejszych projektach, gdyby właśnie nie to tło. I teraz główne pytanie : czy istnieje jakaś możliwość aby to wszystko do siebie pasowało bez integrowania w tło ? Czy też konieczne jest zrobienie ''drugiego tla'' (czyt. po prostu ustawienie background na black i po manewrowanie z wymiarami głównej grafiki)

Dla lepszego zrozumienia dodam kawałek grafiki : http://img149.imageshack.us/my.php?imag ... 024vn2.jpg


(Mariuszs) #2

Tak do końca nie zrozumiałem, ale:

Co do rozdzielczości to dbając właśnie o ludzi z 1024x768, powinno się robić strony o maksymalnej szerokości 960-980px. Natomiast jeśli chcemy, aby strony się rozciągały wtedy przy div'ach używamy szerokości w %. Strony ładnie się rozciągają razem z treścią. Co do tego lay'a to po prostu można zrobić powtarzalne tło (repeat-x). A ramka z czarnym wypełnieniem może być rozciągana. Ramka zawierająca menu również.


(R Raduss) #3

Czyli szerokość 960-980 (rozumiem, że nie 1024 ponieważ miejsce na pasek tak?) i wysokość 768 jest ''normą'', a dla użytkowników korzystających z większych rozdzielczości robi się divy z wartościami w %. Co do powtarzalnego tla, jak widać tłem są pewne wykresy, fikcyjne dane itp, mimo iż są na sporym overlayu to myślę, że ich powtarzanie było by jednak zbyt widoczne. Spróbuje zrobić z 980-768 divami oraz coś wykombinować z czarnym tłem jakoś nie kłócącym się bardzo z tym domyślnym lub zrezygnuje z wykresów. Aczkolwiek jak ktoś ma jeszcze jakieś pomysły byłbym wdzięczny, bo nie będzie mi łatwo zrezygnować z tej części layouta :wink:


(Mariuszs) #4

Nie. Nie robisz strony 2 sposobami. Albo layout stały (statyczny) - z ustalonymi szerokościami, albo lay 'fluid', który dostosowuje się sam do rozdzielczości (np. strona główna DP) tj. kolumny w procentach, z min-height oraz min-width. Nie unikaj paska przewijania pionowego, trudno wyobrazić sobie stronę bez niego. Niedopuszczalne za to jest występowanie paska poziomego. Co do tego lay'a to możesz np. jeszcze zrobić sobie grafikę o szerokości 1680px i ustawiasz ją

background-position:fixed;

. Dzięki temu nie korzystasz z powtarzania tła.


(R Raduss) #5

Dzięki za kolejne pomysły. Mhm, co do paska chodziło mi raczej o nie zrezygnowanie z pionowego a uwzględnienia go w szerokości ale to w robieniu layouta na styk. Co do tego 'fluid' możesz podać jakieś słowa klucze pod którymi mogę znaleźć rozwiniecie tego tematu? Bo jak na razie znalazłem tylko kosmetyki pielęgnacyjne :slight_smile: Pamiętam, że kiedyś o tym czytałem ale jedyne skojarzenie to 'pozycjonowanie' co jednak odnosi się do całkiem czego innego.


(Mariuszs) #6

Wystarczy wpisać w google 'fluid layout'.

Tutaj masz kilka ciekawych opisów z przykładami:

http://cssdesignpatterns.com/Chapter%20 ... ample.html

http://www.tjkdesign.com/articles/3cols.asp