Wymieniłem zasilacz, czy zalecacie format kompa?

Cześć, wymieniłem zasilacz na inny, czy zrobić format kompa?

“Format kompa” - taka czynność nie istnieje.

Istnieje za to formatowanie dysku i instalacja systemu, której nie ma potrzeby przeprowadzać w przypadku wymiany zasilacza bo zasilacz nie jest widziany przez system jako urządzenie wymagające sterowników.

“Formatowanie” nie jest równoznaczne z instalacją systemu., jest za to często jednym z etapów instalacji (ale nie bezwzględnie konieczną.)

Po samym formatowaniu dysk jest czysty, więc należy zainstalować jakiś system.

Jako ciekawostkę dodam że na Windows 7 (nie wiem jak na starszych wydaniach…) nawet po wymianie płyty głównej z procesorem nie jest wymagana reinstalacja systemu, o ile przechodzimy z np. CPU Intel na Intel, robiłem niedawno coś takiego, zero problemów, wystarczyło zaktualizować sterowniki Chipsetu i reaktywować system :slight_smile:

Z amd na amd nie miałem problemów, ale z intel na intel niestety nie dałem rady, wywalało bluescreena, widocznie miałeś więcej szczęścia :wink:

Być może nie tyle szczęście zdecydowało a to, że przechodziłem z i3 550 I generacja (Mobo AsRock) na i5 2500k (Mobo MSI), najwyraźniej te różnice nie były na tyle duże dla Win 7 :wink: Stąd powodzenie operacji.

Wszytko zależy od tego czy zmienia się kontrole dysk na płycie głównej - niestety win w ramdysk w przeciwieństwie do Linuksa ma tylko jeden konkretny sterownik zawarty. Jeżeli zmieni się kontrole dysk to przy bootowaniu jak bootloader załaduje kernel i ramdisk to wtedy system nie może uzyskać dostępu do dysk i nie jest w stanie zamontować swojej partycji - równa się BSOD-u. Czasami może pomóc podmiana sterownik na jeszcze starym sprzęcie na docelowy - robiłem tak przenosząc zwirtualizowany xp na fizyczną maszynę.