Wymieniony zasilacz, komnikat "disk boot failure.."

Witam, mam pewien problem. Około trzech tygodni temu padł mi zasilacz w kompie podczas burzy, dziś wymieniłem zasilacz, lecz podczas włączania wyskakuje komunikat “disk boot failure insert system disk and press enter”. Zmieniłem w BIOSIE aby bootowało z Dysku Twardego, niestety cały czas to samo.

Tak jak by nie widziało dysku, albo był on uszkodzony -

IDE Channel 0 Master - none

IDE Channel 0 Slave - Lite-On DvdRW SHM-16

reszta IDE - none

Co mogło się stać, jak to naprawić i czy pomoże płytka z Windą, której nie mam. Znaczy mam, ale inną wersję.

Dysku w ogóle nie wykrywa, strzelam, że jest spalony, ale to może wina mobo. Sprawdź dysk w innym komputerze.

Nie za bardzo mogę, bo na starym kompie mam inne złącza. Za to pojawiły się nowe poszlaki -

Wsadziłem dysk ze starego kompa, podłączyłem go do tej taśmy co podpięta jest stacja dysków, wyszukało, błąd nie wyskoczył, przeskoczył ten ekran na którym się zatrzymywał i myślałem już, że załączy się ładowanie windowsa. Ale na ułamek sekundy pokazał się niebieski ekran i komputer się zrestartował.

No to, jak chcesz wiedzieć, czy nawalił Ci dysk z systemem (ten dotychczasowy), to podłącz ten stary dysk (ze zworką ustawioną na Master!) w jego miejsce (po prostu podmień dyski twarde), napęd DVD też podłącz jak poprzednio i zrestartuj komputer, zatrzymając start na BIOSie. Przeczytaj, co teraz będzie pisało o dyskach. Jeśli ten stary zostanie prawidłowo wykryty (jako Master), to znaczy, że dotychczasowy twardy dysk nawalił (moze też podczas tej burzy?).

niestety płyta główna jest inna nie uruchomi ci się tamten system

może tasiemka uszkodzona jest wymień ją i sprawdź

możliwe że się kontroler spalił

No ja podłączyłem to ten z drugiego był na Master, ale nie uruchomił się tylko pokazał ten czarny ekran ( może, dlatego że nie ma sterów d;a tego kompa, czy coś ).

Mnie chodzi o to, żebyś zatrzymał bootowanie na BIOSie (z tym starym dyskiem) i sprawdził co pisze o dyskach w BIOSie. Nie dopuszczaj do uruchamiania się systemu, bo system na pewno się nie uruchomi na starym dysku!

Dodane 20.08.2011 (So) 15:01

Stary dysk podłącz na przewodach w miejsce dotychczasowego i podaj tu, co będzie pisało w BIOSie!

Mówiąc stary dysk masz na myśli ten który podpiąłem ze starego kompa ? Jeśli tak to na tą taśmę co jest na niej stacja dysków. Jakie info z BIOSU podać ?

Tak, ten!

Podaj te same info z BIOSu, co na początku tematu podałeś, ale z podłączonym dyskiem ze starego komputera.

Chodzi mi o to, czy BIOS prawidłowo wykrywa i opisuje ten dysk ze starego komputera.

" IDE Channel 0 Master - (tu powinna być nazwa starego dysku)"

było właśnie tak IDE Channel Master - nazwa dysku ( nie pamiętam dokładnie nazwy, ale była prawidłowa :slight_smile: )i pod tym wszystkim było elegancko opisane ile dysk ma GB i inne jednostki.

No, to w takim razie ten dotychczasowy dysk jest najwyraźniej uszkodzony, jeśli BIOS go nie widzi w takim samym podłączeniu.

Da się z niego odzyskać jakoś dane, bo miałem tam ważne dokumenty ze szkoły ?

Warunkiem odzyskania danych jest uzyskanie dostępu do dysku przez jakiś system operacyjny, nawet na innym komputerze. Jeśli to się nie uda, to odzyskanie danych w normalnych (nie laboratoryjnych) warunkach chyba jest niemożliwe.

W domowych warunkach można próbować przekładać elektronikę, ale wątpię Puzon93 że dasz sobie z tm radę.

Popytaj jeszcze znajomych, może ktoś ma większą wiedzę o PC, bo takie pomaganie przez forum to o kant d potłuc.