Wymieniony zasilacz, komnikat "disk boot failure.."

(Puzon93) #1

Witam, mam pewien problem. Około trzech tygodni temu padł mi zasilacz w kompie podczas burzy, dziś wymieniłem zasilacz, lecz podczas włączania wyskakuje komunikat "disk boot failure insert system disk and press enter". Zmieniłem w BIOSIE aby bootowało z Dysku Twardego, niestety cały czas to samo.

Tak jak by nie widziało dysku, albo był on uszkodzony -

IDE Channel 0 Master - none

IDE Channel 0 Slave - Lite-On DvdRW SHM-16

reszta IDE - none

Co mogło się stać, jak to naprawić i czy pomoże płytka z Windą, której nie mam. Znaczy mam, ale inną wersję.

(system) #2

Dysku w ogóle nie wykrywa, strzelam, że jest spalony, ale to może wina mobo. Sprawdź dysk w innym komputerze.

(Puzon93) #3

Nie za bardzo mogę, bo na starym kompie mam inne złącza. Za to pojawiły się nowe poszlaki -

Wsadziłem dysk ze starego kompa, podłączyłem go do tej taśmy co podpięta jest stacja dysków, wyszukało, błąd nie wyskoczył, przeskoczył ten ekran na którym się zatrzymywał i myślałem już, że załączy się ładowanie windowsa. Ale na ułamek sekundy pokazał się niebieski ekran i komputer się zrestartował.

(system) #4

No to, jak chcesz wiedzieć, czy nawalił Ci dysk z systemem (ten dotychczasowy), to podłącz ten stary dysk (ze zworką ustawioną na Master!) w jego miejsce (po prostu podmień dyski twarde), napęd DVD też podłącz jak poprzednio i zrestartuj komputer, zatrzymając start na BIOSie. Przeczytaj, co teraz będzie pisało o dyskach. Jeśli ten stary zostanie prawidłowo wykryty (jako Master), to znaczy, że dotychczasowy twardy dysk nawalił (moze też podczas tej burzy?).

(pawcio1212) #5

niestety płyta główna jest inna nie uruchomi ci się tamten system

może tasiemka uszkodzona jest wymień ją i sprawdź

możliwe że się kontroler spalił

(Puzon93) #6

No ja podłączyłem to ten z drugiego był na Master, ale nie uruchomił się tylko pokazał ten czarny ekran ( może, dlatego że nie ma sterów d;a tego kompa, czy coś ).

(system) #7

Mnie chodzi o to, żebyś zatrzymał bootowanie na BIOSie (z tym starym dyskiem) i sprawdził co pisze o dyskach w BIOSie. Nie dopuszczaj do uruchamiania się systemu, bo system na pewno się nie uruchomi na starym dysku!

-- Dodane 20.08.2011 (So) 15:01 --

Stary dysk podłącz na przewodach w miejsce dotychczasowego i podaj tu, co będzie pisało w BIOSie!

(Puzon93) #8

Mówiąc stary dysk masz na myśli ten który podpiąłem ze starego kompa ? Jeśli tak to na tą taśmę co jest na niej stacja dysków. Jakie info z BIOSU podać ?

(system) #9

Tak, ten!

Podaj te same info z BIOSu, co na początku tematu podałeś, ale z podłączonym dyskiem ze starego komputera.

Chodzi mi o to, czy BIOS prawidłowo wykrywa i opisuje ten dysk ze starego komputera.

" IDE Channel 0 Master - (tu powinna być nazwa starego dysku)"

(Puzon93) #10

było właśnie tak IDE Channel Master - nazwa dysku ( nie pamiętam dokładnie nazwy, ale była prawidłowa :slight_smile: )i pod tym wszystkim było elegancko opisane ile dysk ma GB i inne jednostki.

(system) #11

No, to w takim razie ten dotychczasowy dysk jest najwyraźniej uszkodzony, jeśli BIOS go nie widzi w takim samym podłączeniu.

(Puzon93) #12

Da się z niego odzyskać jakoś dane, bo miałem tam ważne dokumenty ze szkoły ?

(system) #13

Warunkiem odzyskania danych jest uzyskanie dostępu do dysku przez jakiś system operacyjny, nawet na innym komputerze. Jeśli to się nie uda, to odzyskanie danych w normalnych (nie laboratoryjnych) warunkach chyba jest niemożliwe.

(system) #14

W domowych warunkach można próbować przekładać elektronikę, ale wątpię Puzon93 że dasz sobie z tm radę.

Popytaj jeszcze znajomych, może ktoś ma większą wiedzę o PC, bo takie pomaganie przez forum to o kant d potłuc.