Wymóg instalacji win 8 w nowych laptopach?


(Kumar1) #1

Witajcie

 

Powolutku przymierzam się do zakupu laptopa, gdyż dotychczasowo używany ledwo zipie :slight_smile:

Problem tkwi w tym, że nie interesują mnie opcje zakupu sprzętu wraz z systemem operacyjnym - ponieważ i tak chcę użytkować zwykłego leciwego XP'ka. 

 

Gdzie nie spojrzę, do każdego laptopa sprzedawcy wciskają czy to win 7 czy 8. Zadanie mam troszeczkę utrudnione, bowiem mam przed sobą barierę finansową, a przeglądając oferty - laptopów bez systemu jest po prostu niewiele. 

 

Gdzieś słyszałem, że przeinstalowanie systemu win 8 na przykład na XP jest "bardzo trudne" czy wręcz niemożliwe. Jak wygląda sprawa w tym temacie, bo kompletnie się nie orientuję. 

 

Pozdrawiam

Błażej


(rgabrysiak) #2

Cześć,

 

Przeinstalowanie systemu w większości przypadków raczej nie sprawia problemów. Problemem jest brak wsparcia producentów dla starszych systemów, co objawia się brakiem sterowników.

Nie wiem dlaczego tak bardzo upierasz się, aby korzystać z tak starego systemu jakim jest Windows XP. Moim zdaniem nie ma to najmniejszego sensu.


(fiesta) #3

 

Chyba  to powiedziane trochę  na wyrost. Proszę bardzo:

 


(Kpc21) #4

A przede wszystkim lepiej nie używać systemu do którego nie są już wydawane aktualizacje bezpieczeństwa.


(_tommy_) #5

Po co Tobie XP? Cofasz się w rozwoju takimi zabiegami.

Skoro chcesz kupić nowy komputer pomyśl o nowym systemie. Minimum Win 7 64bity.

Nie kastruj sprzętu przez swoje widzimisie.


(system) #6

Używam i się nic nie dzieje. Poza tym, gro ludzi ma wyłączone aktualizacje i nie "łapią" wirusów, więc brak aktualizacji nie zrobi im różnicy. Nawet aktualizacje co sekundę nie pomogą, gdy element między biurkiem a monitorem jest niesprawny.

 

@autor - spytaj się o możliwość downgrade laptopa do XP. Poza tym, możesz mieć problem z brakiem sterowników, dlatego najlepiej kupić starszy model już z XP.


(_tommy_) #7

Przy aktualizacjach nie chodzi o wirusy a o stabilność całej platformy. Nie siejcie teorii spiskowych.

XP to dziadek, nie warto korzystać z systemu który nie ma wsparcia. To tak jakby nosić buty przez 10 lat które są za małe.

System musi być aktualizowany.

Win8 jest niedopracowany, Win8.1 jest już wart uwagi.


(Szczepaniak5315) #8

Xp w dzisiejszych czasach nie wykorzystuje w pełni komputera. Problemem jest brak obsługi duzych ilości ram, xp nie wykorzystuje w pelni nowych procesorów typu intel i7 i5 itp.,nie wykorzystasz potencjału nowych kart graficznych-brak obslugi nowych directx. Jeżeli lubisz marnować zasoby swojego komputera i uporasz się z brakiem nowych sterownikow to ok. Jednak na twoim miejscu zastanowilbym się nad windows 2000 który jakby nie patrzec jest lzejszy od xp, też nie jest aktualizowany a jest niebo szybszy od xp. Te systemy dzisiaj mozna postawic obok siebie bo sa tak samo przestarzale. Nie mowie że xp jest zły bo nie jest ale w nowych komputerach po prostu marnuje i nie wykorzysta zasobów na ktore sprzet pozwala


(Kpc21) #9

2000 jest dużo bardziej przestarzały, mogą być problemy z działaniem podstawowego oprogramowania w najnowszych wersjach. Nie mówiąc już o sterownikach.

 

Na nowym komputerze bez sensu instalować XP, ale instalować 2000, to już w ogóle absurd. Jeśli chodzi o wydajność, między tymi dwoma systemami nie będzie różnicy, albo i będzie lepiej na XP.

 

Jak mamy iść w tył, to może... Windows NT 3.51?


(Szczepaniak5315) #10

Xp byl zawsze wolniejszy od 2000 z prostego powodu xp posiada wiecej usług + dodatkowo spowalniala go nakladka graficzna (luna) ktora chodz ladna to jednak wolniejsza od klasycznego wygladu. Porownaj sobie też na starcie ile ramu zabiera xp a ile 2000. Fakt z programami moze być problem jednak na xp powoli już też dziala coraz to mniej nowych gier i programów. Jeżeli jednak chodzi o szybkosc zdecydowanie wygrywał zawsze 2000 z prostego powodu. Był lzejszy.


(roobal) #11

Laptopów bez systemu raczaj nie znajdziesz (w sensie goły sprzęt), bo nawet w czasach, gdy sprzedawano komputery bez systemu (w rozumieniu bez Windows) był na nim przeważnie DOS. Jeśli nie chcesz laptopa z Windowsem, rozglądaj się za urządzeniami z DOS lub Linux. Ogólnie Windows XP możesz wirtualizować, oczywiście jeśli to jest licencja BOX, tak więc masz dwa wyjścia: 1. Kupić laptopa bez Windowsa, postawić Linuksa i wrtualizować XP (masz aktualny system - Linux i możliwość korzystania z XP); 2. Kupić laptopa z preinstalowanym Windowsem i również wirtualizować XP (podobnie masz aktualny system Windows 7/8 i możliwość korzystania z XP).


(_tommy_) #12

Jak poszuka to znajdzie :wink: nie ma ich dużo ale są dostępne.

Tak jak już koledzy pisali, szkoda jest marnować nowy sprzęt pod system przestarzały. Spokojnie bierz Win7 lub od razu Win 8.1.

Daruj sobie XPka. Chyba, że wirtuaizacja, ale tylko tyle.


(kebkit) #13

Windows 8.1 jest świetny, jeśli chcesz ciągle go ulepszać.


(Kpc21) #14

Może w czasach gdy królował jeszcze Windows 98. Lunę można w Windows XP bez problemu wyłączyć (zresztą nawet w Windows 7 da się wyłączyć te wszystkie Aera i wrócić do klasycznego interfejsu), a różnicy w wydajności na współczesnym komputerze nie będzie widać (oba systemy jak na obecne czasy są bardzo lekkie).