Wymuszanie stron w HTML5 kosztem Flash'a

Co sądzicie o wymuszaniu na programistach korzystania z HTML5 kosztem nieobsługiwania przez niektóre przeglądarki przestarzałego już Flash’a?

Należy im się. Flash to ciężkie badziewie. Reklamy również powinny być w html5 (mówię o tych na dp, bo reszta jest blocked :slight_smile: )

W najnowszych wersjach popularnych przeglądarek ten kod bez problemu odtworzy ten plik :stuck_out_tongue: Zawsze można wrzucić alternatywę wav :slight_smile:

Nie, bo za słabo jest to na nich wymuszane

Raczej to kwestia użytkowników, a nie twórców przeglądarek. Jak by tyle lud nie tamował postępu zostając na starych wersjach to by było o wiele lepiej :slight_smile:

Część komentarzy wyciągniętych z wersji beta Chrome na Androida

Zobaczą, że to już jest niepotrzebne to może zmienią zdanie i nie będą “tamowali” postępu :slight_smile:

Dalej będą go tamować, ponieważ jeśli jakiś cep nie zainstaluje nowszej przeglądarki. To nadal będzie się utwierdzał w przekonaniu, że jest mu to nie potrzebne bo działa. A porządny webmaster będzie musiał wspierać tego cepa bo straci usera. Po czym kółko się zamyka :slight_smile:

Dodane 18.04.2012 (Śr) 14:27

To twórcy przeglądarek powinni forsować zmiany. Masz nową wersję, ściągnij ją albo się obejdź się bez niej. W nowszej wersji nie ma flasha, nie podoba się to wypad. Takie powinno być podejście. Ale oczywiście nikt tak nie zrobi, bo znów zaczyna się walna o klienta, konkurencja etc. Dlatego monopol jest w niektórych wypadkach dobry :slight_smile:

Cały czas zastanawiam się nad HTML5 na YouTube.

Czy to mi coś da? (na plusy i minusy )

Co miało by ci to dać ? Jeden kij, ja używam i nie narzekam :slight_smile:

Czyli w tym przypadku HTML5 od Flash’a niczym się nie różni

raptor1.jpg

No niestety, html5 ma potencjał gaszony przez flash’a, oraz szybkość neta (nie licząc laików tworzących w nim). Jedyną różnicą jest brak potrzeby instalacji dodatków w przeglądarce, oraz szybkość ładowania strony :slight_smile:

Więc filmiki też szybciej powinny się wczytywać?

Filmik to filmik, tak czy siak go musisz pobrać :). Nie widać różnicy między flash a html5 w wypadku optymalnych + małych dodatków flash. Co doskonale widać w wypadku yt.

Co do filmików na youtube to znajomy linuksowiec zauważył u siebie że odtwarzacz flashowy w odrobinę mniejszym stopniu obciąża mu procesor niż odtwarzacz HTML5 ale różnica była bardzo niewielka i trudno wyciągnąć jakieś wnioski bez dokładniejszych testów na różnych systemach i różnych przeglądarkach.

Ale przecież brak obsługi flasha wcale nie wymusza wdrażania na siłę HTML5 który jak to słusznie zauważyliście nie ma jeszcze doprecyzowanej specyfikacji, twierdzenie że albo flash albo HTML5 i że nie ma alternatyw jest kompletnie błędne.

Przecież z powodzeniem można tworzyć strony równie bogate z wykorzystaniem HTML+JavaScript, wręcz jestem przekonany że nie ma takiej strony bazującej na flashu której nie dało by się z powodzeniem w 100% odwzorować przy użyciu tandemu HTML+JavaScript (lub używając już gotowych skryptów typu jquery).

Tak naprawdę to flash powinien zostać porzucony już dawno bo już dawno było to możliwe.

Flash został w zasadzie wypromowany przez twórców banerów a jedyne co go jeszcze utrzymuje na rynku to to że domorośli autorzy stron www (celowo nie nazywam ich webmasterami ani programistami bo na ten tytuł trzeba sobie zasłużyć umiejętnością programowania z użyciem najlepszych technik i umiejętnością myślenia) zachwycili się tym że można było łatwo robić efekty wizualne, okrzyknęli go że jest cool i zaczęli go stosować dosłownie do wszystkiego, jak widzę prostacką stronę z prostackim flashowym menu w którym użyto prostackiego efektu wizualnego to mnie szlag trafia…

Osobiście jestem zagorzałym przeciwnikiem flasha od samego początku jego istnienia i jako webmaster z zasady tworzę strony bez wykorzystania tego badziewia, tak sobie na początku istnienia flasha postanowiłem że nie zamierzam się go uczyć bo uznałem go za badziewie które zostanie za niedługo porzucony i szkoda na niego czasu i wysiłku a teraz flash umiera sobie śmiercią naturalną tak jak to przewidziałem.

No, to zapowiada się długie umieranie, bo jak wyczytałem w necie:

“…Według niektórych źródeł przypuszczalna data ukończenia prac nad HTML5 to 2022 rok (przynajmniej dwie przeglądarki w pełni obsługujące specyfikację).” :slight_smile:

floyd , to że HTML5 jest jeszcze daleki od ukończenia nie ma tu żadnego znaczenia bo jak już napisałem wszystko co da się zrobić we flashu da się również zrobić w HTML4+JavaScript a HTML5 jedynie upraszcza pracę webmasterom dając im już gotowe interfejsy przerzucając większą część pracy na programistów przeglądarek.

O umieraniu flasha świadczy to że twórcy przeglądarek na bieżąco rozwijają wsparcie dla HTML5 (dzięki temu są większe szanse na pełne wsparcie tego standardu tuż po wydaniu jego finalnej specyfikacji) oraz to że coraz więcej webmasterów porzuca flasha zastępując go duetem HTML4+JS lub HTML5, również sam Adobe coraz mniej inwestuje we flasha a coraz bardziej w inne technologie (w tym w HTML5) co świadczy o tym że jego żywot dobiega końca (pośrednio zapewne przez brak jego obsługi na iPadzie i innych urządzeniach mobilnych).

Poza tym było kilka projektów mających za zadanie interpretację plików swf aby umożliwić odtwarzanie flasha bez użycia flash playera (jeden z nich bazował na czystym html4+js inny na pythonie) ale prace nad nimi zostały wstrzymane lub całkiem zarzucone mimo że prace nad niektórymi z nich już były tak posunięte że były one w miarę funkcjonalne i radziły sobie dość ładnie, to kolejny argument na to że flash już jest jedną noga w grobie.