Wymuszenie częstotliwości odświeżania ekranu

Po zainstalowaniu najnowszych dostępnych sterowników ATI Catalyst w wersji 8.4 częstotliwość odświeżania ekranu zmniejszyła się do 60 Hz i nie ma możliwości jej podwyższenia. Dotychczas korzystałem z dołączonych do karty graficznej (Radeon 9550) sterowników ATI Catalyst 6.2 (nie było potrzeby ich aktualizacji) i miałem ustawioną częstotliwość odświeżania na 85 Hz. Używam systemu Ms Windows XP.

W jaki sposób mogę wymusić częstotliwość odświeżania 85 Hz?

PS: Czy są jakieś wymierne korzyści z korzystania z najnowszej wersji sterowników?

Sterowniki ATI CATALYST 8.4 nie są przeznaczone dla Twojej karty graficznej, dlatego masz tego typu problem.

Pobierz i zainstaluj ATI CATALYST 5.8 (najlepszy sterownik dla Twojej karty).

Przed instalacją powyższego sterownika, odinstaluj najpierw poprzedni (START -> Panel sterowania -> Dodaj/Usuń programy -> ATI DISPLAY DRIVERS /usuń/). Dodatkowo użyj programu Driver Cleaner, aby usunąć pozostałości po sterownikach.

Po instalacji powyższego sterownika i ponownym uruchomieniu komputera, zainstaluj koniecznie najnowsze biblioteki DirectX 9.0c (Instrukcja instalacji bibliotek DirectX 9.0c).

Po wypełnieniu “quizu” na stronie ze sterownikami do kart ATI wyświetla odnośniki do sterowników ATI Catalyst 8.4, więc odnoszę wrażenie, że jednak są przeznaczone m. in. dla Radeon 9550.

W jakim sensie najlepszy? Do karty na CD dołączono sterowniki ATI Catalyst 6.2, a te, sądząc po numeracji, są od nich starsze.

Dlaczego dołączono te strowniki? Nie wiem. Ale seba86mu napisał : “ATI CATALYST 5.8 (najlepszy sterownik dla Twojej karty)”, pewnie twoja karta była testowana różnymi programami i z tą wersją wypadła najlepiej.

Ten “quiz” można sobie wsadzić głęboko wiesz gdzie.

Jakąkolwiek kartę byś wybrał, to zawsze wskaże Ci CATALYST 8.4, więc nie zwracaj na to uwagi.

Karta graficzna ATI Radeon 9220, to karta z przełomu roku 2004/2005. W tychże latach sterowniki były pisane właśnie pod te karty graficzne i sterowniki właśnie z tego okresu są najlepsze dla tej karty (CATALYST 5.8 ).

Teraz producent tworząc najnowsze sterowniki (CATALYST 8.4) nie pamięta już o karcie, która dominowała 4 lata temu. Najnowsze sterowniki tworzone są z myślą o najnowszych układach graficznych i najnowszych technologiach, dlatego też sterowniki powinno dobierać się z okresu, kiedy karta dominowała na rynku.

Sterowniki CATALYST 5.8 testowałem na wielu modelach kart graficznych (Radeon, 9000PRO, Radeon 9200, Radeon 9250, Radeon 9550, Radeon 9600PRO - obecnie). Wypadają one (5.8 ) najlepiej. Wszystkie gry na tej wersji sterowników działają najlepiej. Jak dotąd nie napotkałem żadnych problemów.

Instalacja nowszych wersji CATALYSTów zaczynała przysparzać problemy.

Zresztą sam się o tym przekonałeś nie mogąc ustawić odświeżania 85Hz.

Card name: SAPPHIRE RADEON 9200SE ATLANTIS

     Manufacturer: ATI Technologies Inc.

        Chip type: RADEON 9250/9200 Series AGP (0x5964)

         DAC type: Internal DAC(400MHz)

       Device Key: Enum\PCI\VEN_1002&DEV_5964&SUBSYS_7C26174B&REV_01

   Display Memory: 128.0 MB

W związku z tym, że też mam często kłopoty jak sądzę z kartą graficzną chciałem się spytać:

Czy do mojej karty również najlepszy jest sterownik CATALYST 5.8 ?

I jeszcze jedna sprawa, co należy zrobić po świeżej instalacji systemu.

A konkretnie chodzi mi o to, że Windows jakiś sterownik do karty przydziela (tak mi się wydaje, bo działa akceleracja 3D itd. co można sprawdzić np. poleceniem: dxdiag).

Tego sterownika nie ma w dodaj i usuń programy i jak wtedy trzeba postępować, żeby nie narobić sobie problemów.

Proszę o w miarę wyczerpującą odpowiedź, bo w dziedzinie sterowników jestem laikiem, a informacje które można znaleźć w internecie są często sprzeczne.

Dokładnie tak. Dla Radeona 9200SE również najodpowiedniejszy będzie CATALYST 5.8.

Najpierw należy zainstalować sterowniki do chipsetu płyty głównej.

Następnie do karty dźwiękowej (jeżeli nie ma dźwięków po instalacji systemu).

Kolejno sterowniki do karty graficznej.

Ostatecznie należy zainstalować najnowsze biblioteki DirectX 9.0c (Instrukcja instalacji bibliotek DirectX 9.0c).

Odinstaluj kartę graficzną z Menadżera Urządzeń, uruchom ponownie komputer i zainstaluj ATI CATALYST 5.8.

Nie wiem czy dobrze kombinuje, ale w tym konkretnym przypadku nie ma potrzeby używania programu Driver Cleaner ?

I jeszcze jedna sprawa jak uruchomię ponownie komputer, to o ile mnie pamięć nie myli zaraz po ponownym uruchomieniu Windows zainstaluje go z powrotem ?

Dobrze kombinujesz, ale w przypadku sterownika systemowego nie trzeba używać programu Driver Cleaner.

Jeżeli po odinstalowaniu karty graficznej z Menadżera Urządzeń system zainstaluje na nowo sterownik po ponownym uruchomieniu komputera, to odinstaluj kartę jeszcze raz i zainstaluj ATI CATALYST 5.8 w trybie awaryjnym.

WItam obserwuję tę dyskusję i tak się zastanawiam może mi pomożecie:

Windows XP Professional wersja 2002 - świeżo po formacie

Karta graficzna: RADEON 9200 series i RADEON 9200 series-secondary (tak mi pokazuej w menadżerze urządzeń)

i są problemy, obraz często się wyłącza nie widać nic tylko czarne tło,

czasami problemy z czionką na stronach,

ramka okna przeciąga się razem z oknem itd.

I teraz nie wiem czy działać podobnie jak w wyżej opisanym przypadku czyli odinstalować karte w menadżerze i zainstalować ten ATI Catalyst 5.8 … szczerze nie jestem w tym wszystkim aż tak obeznana więc prosiłabym o w miarę proste porady dla laika :slight_smile:

z góry dziękuję i pozdrawiam… :smiley:

Człowieku Ty chyba nigdy z tego nie korzystałeś bo jak takie brednie możesz opowiadać.

nataliescious , odinstaluj sterowniki, przeczyść rejestr CleanGP, pobierz najnowsze sterowniki i zainstaluj ponownie.

Człowieku masz tą kartę ?

Ati ma teraz głęboko w poważaniu użytkowników starszych kart (traktują jednakowo użytkowników Windowsa i Linuksa pod tym względem).

Jeszcze do tego ten głupi net Framework, który przestawia pół systemu jest potrzebny do panelu sterowania (Catalyst Control Center) w ich sterownikach.

  1. Wchodzę na: http://ati.amd.com/support/driver.html

  2. Wybieram kartę Radeon 9200 Series, wynik: http://ati.amd.com/support/drivers/xp/r … 00-xp.html

  3. Czytam Release Notes: https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/ … notes.html

  4. I Moje zdziwienie sięga zenitu :o , bo nie ma tam ani słowa o tej karcie.

  5. Ostatnia wersja która obsługiwała tą kartę, to 6.5 , ale co niektórzy zalecają instalować jeszcze starsze wersje.

nataliescious

Zastosowałem się do rad seba86mu i nie najlepiej na tym wyszedłem.

Generalnie program Driver Cleaner tak mi wyczyścił system, że nie mogłem zainstalować żadnego sterownika ze strony ati.

Bo wołało jakiś plików, które są prawdopodobnie na płycie którą dostajemy z kartą graficzną (z internetu plików systemowych nie chciałem ściągać, bo mogą być wirusy, a płytki od karty nie mam, bo przez pomyłkę dostałem od innej karty ati).

I już miałem zamiar robić re instalację systemu.

W akcie desperacji chciałem zainstalować sterowniki Omega i też sie nie dawało.

Nie wiem jak była tego przyczyna, ale się domyślam, że “fachowcy” którzy na około trąbią o zaletach programu używają go, ale niczego nie czyszczą.

Bo jak zauważyłem trzeba kilka razy naciskać przycisk czyszczenia i dopiero wtedy pliki z listy znikną.

Ale sądząc po moich doświadczeniach program jest do du** !

I lepiej trzymać się od niego z daleka.

Ze sprawy wybrnąłem instalując sterownik z Windows Update.

Jednak podobnie jak przy tych pobieranych od ati komputer nie działał w pełni stabilnie.

Dopiero po zainstalowaniu sterownika Omega komputer zaczął działać jak należy:

Jest prawie idealnie stabilny i nawet gra która bardzo często powodowała niebieskie ekrany do tej pory nigdy się nie zawiesiła.

Teraz muszę się naprawdę bardzo nakombinować, żeby zawiesić komputer (np. instalacja SP3 :stuck_out_tongue: ).

Ps. Jeśli nie instalowałeś żadnych sterowników ze strony ati, a działasz na tych które Windows zainstalował ci podczas instalacji, to instaluj te Omegi (nie trzeba nic odinstalowywać w menedżerze urządzeń).

Ps2. Do czyszczenia rejestru używam skanera: http://onecare.live.com/site/pl-pl/defa … ?s_cid=sah

Tomik 71 , skarbeńku, chodziłmo mi o słowa " Jakąkolwiek kartę byś wybrał, to zawsze wskaże Ci CATALYST 8.4" co było i jest nieprawdą !

Zwróć uwagę na słowo -> Jakąkolwiek… <-

EDIT:

W międzyczasie pojawiła się potrzeba reinstalacji systemu.

Tym razem postanowiłem lepiej przeszukać internet w poszukiwaniu sterownika.

I okazało się, że jest ten sam sterownik (wersja) ATI.Omega.Drivers.3.8.252 , ale ściągnięty ze strony na którą kieruje producent ma inną sumę kontrolną :oops: niż ściągnięty ze strony którą podał XMan : http://programy.pcworld.pl/pc/programy/ … .html.html

Wskazuje to na to, że ktoś kombinował przy pliku.

Więc lepiej wydaje się zainstalowanie sterownika ze strony na którą kieruje producent.

Z racji tego że miałem wcześniej problemy ze znalezieniem sterownika (chyba było coś z flashem) podaje dokładną drogę do pliku:

> http://www.omegadrivers.net/

> http://www.omegadrivers.net/omega_drivers.php

> http://www.omegadrivers.net/archive.php

> Wybieramy: 22.0MB Radeon Omega Drivers 3.8.252 (Catalyst 6.5) Windows 2000/XP DOWNLOAD

> http://www.ngohq.com/home.php?page=File … _cat_id=14

> klikamy na tekście: Radeon Omega Driver 3.8.252 (link znajduje się powyżej Scan PC for New Radeon Omega Driver)

> na nowo otwartej stronie akceptujemy licencję

EDIT2:

Pomimo, że system był prawie idealnie stabilny bardzo-bardzo rzadko, ale potrafił czasem wywalić blue screenem lub wyłączała się akceleracja.

Okazało się że sterownik SIS AGP (płyta k7S8X R3.0) gryzie się ze sterownikiem od grafiki.

Być może sterownik OMEGA zawiera już w sobie sterownik AGP.

W każdym bądź razie po odinstalowaniu sterownika SiS AGP i ponownym zainstalowaniu Radeon Omega Driver 3.8.252 system jest już super mega stabilny.