Wymuszone "Separate X screen" w sterowniku graficznym przy jednym monitorze

U mojej dziewczyny jest sobie monitor Samsung 920N. Testowaliśmy różne zamknięte sterowniki, a nawet i otwarty - ale każdy miewa jakieś problemy. Rozdzielczość natywna to 1280x1024, a system to Xubuntu 14.04. Karta graficzna Nvidia GeForce 6600.Jaki jest problem? albo rozdzielczość jest nie taka co trzeba tzn. można np. wybrać dziwną 1360x8XX, albo niższe, ale nie natywną! To na sterowniku 304 instalowanym z repozytoriów. Natomiast na sterownikach 304 ze strony Nvidii lub na 173 z repozytoriów problem jest taki, że maksymalna rozdzielczość do wybrania wynosi 640x480. Próbowałem na różne sposoby dodać natywną rozdzielczość, ale nic nie dało rady.

 

Jeżeli chodzi o “Separate X screen” to coś takiego jest na sterowniku 304, a jeżeli dobrze kojarzę - takiego czegoś nie powinno być przy jednym monitorze.

Sterownik zainstalowany do jądra i X-ów? Instalowałeś nagłówki jądra, gdy instalowałeś sterownik ze strony producenta?

Nie bardzo rozumiem rozróżnienie na sterownik do jądra i X-ów, ale ujmę to tak: zazwyczaj przy instalowaniu sterownika producenta wyskakuje komunikat o braku czegoś związanego z jądrem, jak kernel-source, kernel-headers - czyli tu te nagłówki. Mnie nie wyskoczył. Prawdopodobnie to dlatego, że na tym samym systemie i komputerze już kiedyś próbowałem instalować sterownik własnościowy ze strony producenta i warunki spełniłem. Instalacja wyraźnie zakończona sukcesem wg komunikatu instalatora, panel konfiguracyjny sterownika działa, ale rozdzielczość maksymalna to… 640x480 i tryb “separate x screen”.

ls /etc/X11/xorg.conf.d/
cat /etc/X11/xorg.conf.d/*monitor.conf
cat /etc/X11/xorg.conf.d/*screen.conf

Nie ma takich plików tzn. no such file or directory, mimo sudo. Chyba inna jest ich lokalizacja?

Jak ktoś z rodziny przyjdzie, to sprawdzę u niego na Ubuntu, bo u siebie mam zainstalowane jedynie OpenSuSE. Jednak lokalizacja pliku powinna być taka sama.