Wynagrodzenie za staż

Cześć
Wiem że takich tematów było multum, ale wiem też że temat wynagrodzenia jest mega indywidualny, dlatego proszę was starszych kolegów/koleżanki o pomoc.
Dostałem się na staż do pewnej firmy, wszystko fajnie ale w końcu padło pytanie o kasę… .Niestety to ja mam powiedzieć jakąś kwotę. Nie mam pojęcie ile mogę powiedzieć żeby się nie ośmieszyć, pracować będę 40h w tyg - więc “normalnie”, jako stażysta-programista .NET, studentem jestem I roku (w zasadzie to już drugiego bo sesja prawie zaliczona).

PS:
Tak tak wiem, nie umiem się wycenić ale w pierwszej pracy IT to naprawdę ciężko…

Z góry dzięki
Pozdrawiam

To zależy na ile Ci pozwolą. Możesz zarządać sobie 7 zł/h jak na kebabie, albo weź  15  i więcej. W końcu to tylko staż. Wyczuj rynek i bierz ile się da :wink:

Ja myślę że 7 zł./godz. to trochę za mało.

To wyjdzie mniej jak 300 zł. tygodniowo.

To stawka głodowa.

Ja bym zaczynał przynajmniej od 12 zł

Zależy ile firma zarobi za Twoja robotę ;) 

Tak to prawda … Jak zarobią na tobie dobre pieniadze to powinni dać ci też zarobić,ale nie koniecznie.

W tym zawodzie możesz próbować i 15 zł za godzinę. Pamiętaj, że zawsze negocjacje rozpoczyna się w wyższego pułapu, żeby nie być po pewnych ustępstwach stratnym :). Swoją drogą w większości przypadków stażystów (chyba) nikt nie pyta za ile chcieliby pracować. Stawka jest określona z góry.

Niekoniecznie - jeżeli chcesz stażystę na miesiąc do pomocy przy projekcie i zakładasz że i tak nic nie umie, to bierzesz tańszego. Nieokreślenie stawki może zadziałać wtedy dość wrednie: któryś z kandydatów poda żałośnie niską stawkę, żeby tylko się dostać.

Ja powiem ci , że jak byłam na stażu w czasie studiów na to też miałam problem z wycenieniem ile powinnam zarabiać;) Raz poszłam na rozmowę to podałam chyba za dużą kwotę bo pani zrobiła taką minę, jakbym co najmniej uraziła ją jakoś osobiscie:P Kiedyś znowu chyba powiedziałam za mało, bo pan się głośno zaśmiał i powiedział “nie no droga pani przecież trzeba się szanować”, więc tak jak powiedział kolega wyżej, musisz jakoś dobrze wyczuć rynek. Moja propozycja to 1600 zł. 

I tu kadrowa od razu zapyta “Ale brutto czy netto?”. Bardziej zależy Ci na wiedzy i samym stażu - mówisz brutto. Chcesz odbębnić i zarobić jednocześnie - odpowiadasz netto.

Do tego dochodzi kwestia czy musisz utrzymać się z tego sam, posiadanych umiejętności, zakresu obowiązków, czy jest opcja zostania na etacie po stażu.

 

Sugestia @goska96 jest w miarę rozsądna jak na pierwszy staż. 

Mediana na etacie na tym stanowisku to 6k pln brutto, ale 25% odpytanych programistów .net zarabia poniżej 4300 pln http://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-programista-net  

Pomimo stosunkowo dużych zarobków w zawodzie, kluczowym w tym fachu jest jednak doświadczenie.

Z tymi stażami to w Polsce niezła patologia. Tutaj przykład z Chełma: http://janusze-biznesu.pl/starosta-chelmski-zatrudnia-tyle-ile-sie-da/

Starosta zatrudnia tylu ile się da :slight_smile:

Jak to jest staż przez Urząd pracy to dostaniesz niecałe 1000 zł netto, więc może nie warto aż tak bardzo się zastanawiać?

Staż z UP? Omijać szerokim łukiem, do UP oferty stażu / pracy składają niemal wyłącznie po to żeby zapewnić sobie murzyna na zastępstwo / projekt za psie pieniądze, albo urzędy żeby odhaczyć wymagany plan. O ile masz inna pracę albo nie potrzebujesz aż tak bardzo kasy, to już lepiej pójść na darmowy, przy którym coś się nauczysz.

W umowie jest, że muszą później zatrudnić na minimum 3 miesiące

Za moich czasów jak dostałem się na staż z UP to był zapis, że firma musi Cię zatrudnić min. na czas równy odbywania stażu. Czyli staż np. 3 miechy, a następnie firma 3 miechy. Staż 6 miesięcy i firma 6 miesięcy itd.