Wynik w 3DMARK a powyłączane opcje oszczędności energii

Chcę zrobić test przy użyciu 3DMARK 03/05/06. Gdy odpaliłem 3DMARK-a 03 na standardowych uzyskałem wynik 7.459. Ale gdy powyłączałem opcje takie jak: physyX czy PowerMizer uzyskałem o dziwo mniej punktów bo 6.992. Laptop HP Pavilion DV9580US z SP3 wszystkie poprawki. Opcje zasilania minimalne zarządzania energią. Brak antywirusa, czysty system, dysk na AHCI.

Hej,

Prawdopodobne, że zmniejszony wynik jest efektem wyłączenia physyX. Wyłączenie tej opcji powoduje, że obliczeniami fizycznymi zajmuje się jednostka centralna, a nie karta graficzna, więc procesor ma nieco więcej obliczeń. A z drugiej strony 3D Mark 2003 mierzy ogólną wydajność komputera; dopiero późniejsze wersje zostały bardziej nakierowane na wydajność karty graficznej. Jeśli natomiast chodzi o PowerMizer to włączenie i wyłączenie nie powinno zmieniać wyników, gdyż w aplikacjach 3D i tak karta graficzna przechodzi na najszybszy z dostępnych trybów pracy…

Pozdrawiam,

Dimatheus

http://pl.wikipedia.org/wiki/PhysX

Czyli w benchmarkach włączenie PhysX daję większą wydajność? Za to w grach wyłączenie daje większą płynność (mniejszy realizm fizyczny, brak kilku efektów).

Hej,

To zależy od tego, czy benchmark bada ogólną wydajność systemu, czy wydajność grafiki. W tym pierwszym przepadku włączenie PhysX zwiększy rezultat, natomiast w przypadku testów nakierowanych na grafikę włączenie tej funkcji bardziej obciąży kartę, przez co i wynik będzie mniejszy… Dlatego podobny test zrób z 3D Markiem 2006 - tutaj włączenie czy wyłączenie PhysX nie powinno znacznie zmienić wyniku. Pamiętaj tylko, że różnice w przebiegach, a co za tym idzie i w uzyskanych wynikach, mogą wynosić nawet kilka procent, więc najlepiej odpalić test na przykład 3 krotnie, a wynik uśrednić.

Nie do końca. PhysX to przerzucenie obliczeń na układ graficzny - jego wyłączenie nie oznacza braku fizyki w grach. Fizyka nadal jest (w końcu zniszczone obiekty spadają na ziemię, a Ty sam nie skaczesz też na koniec planszy i przez ściany), tyle że jej obliczaniem zajmuje się procesor centralny. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus