Wynik w 3DMARK a powyłączane opcje oszczędności energii

(FXJ) #1

Chcę zrobić test przy użyciu 3DMARK 03/05/06. Gdy odpaliłem 3DMARK-a 03 na standardowych uzyskałem wynik 7.459. Ale gdy powyłączałem opcje takie jak: physyX czy PowerMizer uzyskałem o dziwo mniej punktów bo 6.992. Laptop HP Pavilion DV9580US z SP3 wszystkie poprawki. Opcje zasilania minimalne zarządzania energią. Brak antywirusa, czysty system, dysk na AHCI.

(Dimatheus) #2

Hej,

Prawdopodobne, że zmniejszony wynik jest efektem wyłączenia physyX. Wyłączenie tej opcji powoduje, że obliczeniami fizycznymi zajmuje się jednostka centralna, a nie karta graficzna, więc procesor ma nieco więcej obliczeń. A z drugiej strony 3D Mark 2003 mierzy ogólną wydajność komputera; dopiero późniejsze wersje zostały bardziej nakierowane na wydajność karty graficznej. Jeśli natomiast chodzi o PowerMizer to włączenie i wyłączenie nie powinno zmieniać wyników, gdyż w aplikacjach 3D i tak karta graficzna przechodzi na najszybszy z dostępnych trybów pracy...

Pozdrawiam,

Dimatheus

(FXJ) #3

Czyli w benchmarkach włączenie PhysX daję większą wydajność? Za to w grach wyłączenie daje większą płynność (mniejszy realizm fizyczny, brak kilku efektów).

(Dimatheus) #4

Hej,

To zależy od tego, czy benchmark bada ogólną wydajność systemu, czy wydajność grafiki. W tym pierwszym przepadku włączenie PhysX zwiększy rezultat, natomiast w przypadku testów nakierowanych na grafikę włączenie tej funkcji bardziej obciąży kartę, przez co i wynik będzie mniejszy... Dlatego podobny test zrób z 3D Markiem 2006 - tutaj włączenie czy wyłączenie PhysX nie powinno znacznie zmienić wyniku. Pamiętaj tylko, że różnice w przebiegach, a co za tym idzie i w uzyskanych wynikach, mogą wynosić nawet kilka procent, więc najlepiej odpalić test na przykład 3 krotnie, a wynik uśrednić.

Nie do końca. PhysX to przerzucenie obliczeń na układ graficzny - jego wyłączenie nie oznacza braku fizyki w grach. Fizyka nadal jest (w końcu zniszczone obiekty spadają na ziemię, a Ty sam nie skaczesz też na koniec planszy i przez ściany), tyle że jej obliczaniem zajmuje się procesor centralny. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus