Wyostrzenie skanu/zdjęcia tekstu zapisanego w pdf


(P10tr3k) #1

Witam,

mój problem jest następujący - mam zdjęcie/skan/obraz tekstu w pdf, jednakże jest on dosyć słabej jakości i chciałbym go wyostrzyć. Przykład dokumentu:

http://wrzucacz.pl/download/6541321027033

Czy jest jakaś możliwość poprawienia jakości tego tekstu?? Najbardziej zależy mi na tym, aby móc go wydrukować w dobrej jakości. Jakieś pomysły?

I przy okazji oto do czego ja doszedłem, ale to nie do końca co bym chciał (może tutaj jesteście w stanie pomóc):

  • otóż za pomocą programu ABBYY PDF Transformer przekonwertowałem skan w przeszukiwalny plik PDF (czyli tekst można zaznaczać/kopiować itp.), jednakże słaba jakość pozostała i taka będzie na wydruku. Oto przykład:

http://wrzucacz.pl/file/8931321028147

W tym przypadku jednak myślę, że dałoby się zastąpić te niewyraźne litery nową czcionką - ale nie wiem w jaki sposób. Może tu jakieś sugestie?

Z góry wielkie dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

Piotrek


(ra-v) #2

To są obrazki wkomponowane w PDF, grafiki rastrowej nie wyostrzysz. Dokument musiałby zawierać jakąkolwiek czcionkę.


(Drobok) #3

Jedyne obrazki jakie tam widzę są logami edytorów pdf, którymi prawdopodobnie próbowałeś przerabiać pliki. Daj coś surowego :slight_smile:


(P10tr3k) #4

Tymi logami się nie przejmuj - nie mają znaczenia, a pozostały tekst jest w wersji surowej. To co mnie interesuje to wyostrzenie tego pozostałego tekstu, aby był dobrze czytelny po wydruku.


(Kmazur) #5

w acrobacie jest możliwość wydobycia z PDFa obrazków i zapisania ich -- gdy to zrobiłem powstało mnóstwo grafik, prostokąty o wymiarach ok. 300x200 punktów (tak jakby cała strona została pocięta); być może tak było w pliku oryginalnym albo tak to popsuł program, którego użyłeś

nowsze wersje abby fine reader potrafią zrobić ocr PDFa, wtedy dostałbyś ulotkę w wordzie z zachowaniem kolorów i formatowania (pewnie wymagałaby poprawiania)

pewną poprawę jakości i ostrości możesz uzyskać przez zaimportowanie PDFa do photoshopa (wybrać rastrowanie 300-400 dpi) i potem zmniejszenie rozdzielczości do 200 dpi