Wypalenie partycji recovery i format jej

Witam,

Mam sobie laptop Acer 5050 Aspire i kupiłem go z Vista HP i właściwie nigdy się nie zastanawiałem jak mogę płytkę odzyskać z dysku i w ogóle ale jak życie uczy różne rzeczy się zdarzają i dziś zainstalowałem obsługę partycji linuxowych na Viscie i gdy zainstalowałem program pojawiło się parę nowych partycji (wiadomo / oraz swap) i jedna recovery. Zastanawiam się czy da się wypalić ta partycje na plytkę dvd (wszystkiego na tej partycji jest ok 5,5 gb) i partycje sformatować i dołączyć ją do partycji linuxowej ext3? Jak zapatrujecie się na takie praktyki?? i jakie jest wasze zdanie i porady… bo bardziej martwi mnie tutaj sprawa tego czy nie strace systemu vista z tej partycji recovery jesli go wypale na dvd? oraz w jaki sposob potem np przy padzie visty zastosować ta plytke? yo to tyle…

polecam ci ta partycje zostawic nic ci nie zaszkodzi ani przeszkadza a jest bardzo przydatna jak ci cos sie stanie z kompem i nie masz przy sobie plytek dolaczonych doniego lub nagranych przez siebie

odnosnie straty systemy to stracisz jak sobie nie nagrałes przez specjalny program dołączony do systemu Vista, wiec na twoim miejscu nie ruszal bym tej partycji z paru dośc może prozaicznych powodów i też na wszelki wypadek

aha czyli np przez ashampoo tego nie nagram tak jak powinno byc nagrane…??

No to tak: Partycja Recovery jest przez producenta zakładana, aby użytkownik w razie uszkodzenia systemu Windows i chwilowego braku dostępu do płyt ze sterami, mógł postawić sobie system. Jeżeli dostałeś do tego notebooka płytę z Vistą, na której piszę “Recovery” to możesz usunąć partycję z komputera, ponieważ system masz na tej właśnie płycie. Jeśli natomiast nie dostałeś żadnej płyty z Windowsem to nie radziłbym usuwać partycji, ponieważ po pierwsze, stracisz Windowsa, po drugie pytanie, czy te dodatkowe 5-7 Gb aż tak ci się przyda. Teraz trochę o samym procesie zgrywania zawartości tej partycji: nie da się tego uczynić żadnym ze standardowych programów do nagrywania, należy ściągnąć ze strony producenta odpowiednie do tego oprogramowanie, jakie przewidział producent, np w przypadku laptopów Lenovo jest to “Lenovo Think Vantage Rescue and Recovery”. Także ja bym Ci radził zostawić sobie ta partycję. Pozdrawiam :wink: