Wypełnianie PIT-ów pytania

Witam

Nie jestem obyty w tych sprawach, ale wiem jedno że PIT trzeba wypełnić można złożyć go osobiście albo(podobno) można wysłać za pomocą programów (wspomnianych na vortalu). Sprawa wygląda tak że pracowałem na zlecenie (przez firmę pośrednicząca w wakacje). Dostałem dwa PITy(PIT -11) i nie wiem co z nimi zrobić (kopie) czy muszę na nowo napisać czy taką kopię mogę zanieść do urzędu skarbowego?. Czy te programy są skuteczne w tych sprawach?

pozdrawiam

Najlepszy jest program Pity 2009 :

http://www.dobreprogramy.pl/PITy,Progra … 12732.html

Po uruchomieniu masz podpowiedzi do każdej pozycji.

Możesz wysłać PIT z poziomu programu , ale tylko jeżeli rozliczasz się sam.

Nie trzeba żadnego uzgodnienia z US, chyba że rozliczasz się wspólnie, wted y trzeba w US złożyć upoważnienie tej drugiej osoby.

Pit 11 to formularz informacyjny o twoich dochodzach i wystawia go pracodawca , aby rozliczyć się z urzędem skarbowy musisz wypełnić pit 37 , wypełniasz go na podstawie pit 11.

Jeżeli PIT 11 chcesz do kogoś zanieść bez stresów to tylko i wyłącznie do biura, zajmującego się rozliczeniami podatkowymi. Oczywiście za usługę wypełnienia PIT37 i jemu pochodnych, będziesz musiał odpowiednio zapłacić.

:slight_smile:

PIT-11 urząd już dostał - od Twojego pracodawcy. Ty też go dostałeś, bo musisz znać dane do wypełnienia PIT-37.

Programy są skuteczne i pozwalają na wysyłkę internetową.

Całe te pitowanie to wnerwiająca gorączka po nowym roku! !!

A jeśli pracowałem cały rok 2009 i z dniem 31.12.2009 skończyła mi się umowa, to ostatnią wypłatę dostaje już przelewem w styczniu 2010. To jest jeszcze dochód za 209 czy już na poczet 2010??

Dostaniesz PIT11 to się dowiesz na poczet którego roku została uznana ostatnia wypłata.

IMHO na 2010.

Wpisujesz dane z PIT 11 w programie PITY 2009 i program sam Cię poprowadzi dalej,- wyliczy podatek i ewentualna nadpłatę lub niedopłatę.

Ja corocznie rozliczam się tym programem, a mam bardziej skomplikowane rozliczenia.

Na przyszłość , jeżeli rozliczasz się sam, możesz zgłosić , aby pracodawca rozliczył Cię sam ( tylko w przypadku, gdy pracowałeś cały rok lub część u jednego pracodawcy). Dostaniesz wtedy od pracodawcy PIT 40 i nie będziesz musiał się rozliczać.

czyli podsumowując tylko przepisuje PIT 11 do PIT 37 ? Po jakim czasie otrzymam kasę na konto?

W uproszczeniu tak - korzystając z programów do tego przeznaczonych od razu będziesz miał wszystko wyliczone. Jeśli będzie przysługiwał Ci zwrot podatku, to US ma na to chyba 2 lub 3 miesiące (nie pamiętam dokładnie)

No i pamiętaj żeby wpisać swoje dane, a w szczególności swój NIP, bo w miejscu gdzie na Picie-37 masz wpisać swój NIP, na Picie-11 jest NIP pracodawcy. Podobno to często popełniany błąd.

ehhh… Wybrałem program PITy 2009 i już na początku mam problem… zawsze jak wybiore jako osobę pojedynczą mam w dokumencie numer identyfikacji podatkowej małżonka…

Nie wypełniaj tego pola. Formularz PIT-37 jest zawsze ten sam, bez znaczenia czy rozliczasz się z małżonkiem czy bez.

Albo ożeń się na szybkiego :lol: , nie wypełniaj sam bo jeżeli już masz problemy na samym początku formularza to co będzie w dalszej części.

lepiej pocztą pieniądze żeby przyszły czy podać numer konta?

Przy zwrocie przekazem pocztowym kwota zwrotu jest zmniejszana o koszt przekazu - 2,5 zł.

Natomiast nie wiem czy możesz tak od siebie wpisać numer konta czy nie należy też składać arkusza aktualizującego dane (takiego samego jak np. po wymianie dowodu osobistego, adresu zamieszkania) - w innym przypadku nie wezmą pod uwagę, tego, że masz konto.

W polu na dodatkowe informacje (127) wystarczy wpisać, że prosisz o przelew na konto. Tak przynajmniej było u nas :slight_smile:

Chce Ci się dymać na pocztę po pieniądze, jak nikogo nie będzie w domu gdy przyjdzie przekaz ??

Bo mi by się za bardzo nie chciało :stuck_out_tongue: