Wyposażenie domowego warsztatu komputerowego


(Wojtek1822) #1

Mam do Was pytanie i liczę na poważne odpowiedzi. :smiley:

Mam 16 lat i planuję iść na teleinformatykę. Dość trafny to wybór wg mnie. Ale będę chciał sobie dorobić w wakacje. Planuję naprawiać i diagnozować stan komputerów (zazwyczaj tylko od kolegów i znajomych). Chciałbym wiedzieć, jaki sprzęt będzie mi potrzebny i w jakie programy mam wyposażyć mój "warsztacik". Czy moglibyście doradzić mi w tej sprawie? Dobrze by było, żeby nie były to zbyt drogie rzeczy. Ewentualnie prostsze instalacje mogę zmontować sam.

[\*]A tak na marginesie: nauka teleinformatyki w technikum jest trudna? Na co kładą tam nacisk? :?:[\*]


(Homik1983) #2

Podstawowym narzędziem jest wiedza. Natomiast jeżeli chodzi o narzędzia fizyczne, to oczywiście śrubokręt - w większości przypadków wystarczy krzyżakowy :P. Czasem przydaje się także miernik elektryczny (tylko nie jakiś za 1,99 z Allegro), zapasowa pasta termoprzewodząca (chociaż tą można kupić, gdy zajdzie taka potrzeba). Jeżeli chodzi o programy, to oczywiście programy diagnostyczne, np. Memtest86 do testowania pamięci, czy też Prime95, Orthos - do testowania stabilności CPU - jednak ponieważ chcesz sobie dorobić, to zwróć uwagę na licencję programów, nie wszystkie zezwalają na użytek komercyjny :wink:.

Jeżeli chodzi o tą szkołę, to na pewno nastaw się na przedmioty matematyczne, ewentualnie jakieś schematy itp.


(JNJN) #3

Proszę zmienić temat postu na konkretny,opcja edytuj i popraw.JNJN


(D@widoS) #4

Chcesz naprawiać kompy to sam powinieneś wiedzieć co Ci jest potrzebne :expressionless:


(Wojtek1822) #5

Myślałem, że bardziej mi pomożecie :stuck_out_tongue: śrubokręty, lutownice (transformatorowa i oporowa), ta cudowna pasta termo-przewodząca i ulubione WD-40 mam od dawna. Mam też trochę części zamiennych bo znajdowałem "dawców organów". O jakie konkretnie mierniki chodzi? Zwykłe do mierzenia napięcia czy jakiś oscyloskop? Bo rozumiem że trzeba sprawdzać stany w obwodach. A co do wiedzy, to mam wystarczającą żeby dobrze zarobić. W serwisie biorą gdzieś z 50 zł za samo przewalenie Windowsa :mrgreen:


(Laszjwrz) #6

Nie zawsze będzie "Windows do przewalenia". Mogą być wirusy, musisz znać sie na podstawowych aplikacjach do czyszczenia kompa z syfu (hjt, combofix, SDfix, etc.), mogą być zasilacze do wymiany, padnięty dysk twardy. Mogą być problemy z Biosem (co chyba nie jest przyjemne jak się nie wie za wiele) i masa innych problemów.


(Airborn) #7

O ile obsługa cyfrowego oscyloskopu nie jest trudną sprawą, to już jego koszta do małych nie należą. Poza tym rozumiem, że wiesz jak powinny wyglądać przebiegi w poszczególnych częściach obwodów poszczególnych podzespołów, jak tak to gratuluję wiedzy.


(Homik1983) #8

Zwykły miernik uniwersalny, który przydaje się do sprawdzenia czy napięcia np. na porcie USB lub zasilaczu mają prawidłowe wartości. Wbrew pozorom taki miernik bardzo często się przydaje także w domu. Co tu więcej mówić.. wszystko zależy od występującego problemu. Ja mam malutką skrzynkę wyposażoną w to wszystko co napisałem + multum wszelkiego rodzaju śrubek do komputera (bo czasem nie mogę patrzeć jakie to ludzie mają pomysły na zamocowanie czegoś wewnątrz obudowy :roll:) i mi to wystarcza :wink:. Nie ma sensu uzbrajać się po zęby w rzeczy, których prawdopodobieństwo użycia jest znikome :wink:.

Tak jak napisał @ laszjwrz znajomość obsługi programów typu HiJackThis czy ComoFix i analizy logów jest jak najbardziej wskazana.

Nic się tutaj więcej nie wymyśli, problemów jest wiele - można by gdybać i gdybać :wink:.


(Wojtek1822) #9

Dzięki za porady :mrgreen:


(fiesta) #10

Jaki użytek komercyjny ???

Swiadczenie usług dla kolegów i znajomych ??

Po co ci oscyloskop na domowe fuchy ??

Zresztą to jest już grubsza inwestycja.


(Wojtek1822) #11

Będę tylko świadczył usługi kolegom i znajomym Jest ich wielu a nawet formata nie potrafią zrobić :stuck_out_tongue:


(Laszjwrz) #12

Jeśli będziesz im tylko robił formaty i stawiał na nowo Windowsy, to nie potrzebujesz śrubokręta :slight_smile:


(Wojtek1822) #13

heh, jak nie jak tak? Strasznie nie lubię brać komputerów całych do domu lub robić wszystko u "klienta". Wykręcam dysk twardy i idę :stuck_out_tongue: W domu jeszcze sprawdzam w ilu procentach dysk jest sprawny, odzyskuje jakieś ważniejsze dane i instaluje system :smiley: Krzyżak to przyjaciel człowieka :stuck_out_tongue:


(neo10) #14

No tyle tylko że system musi być instalowany na tym komputerze na którym ma działać inaczej nie będzie działał ;] ale to szczegół :stuck_out_tongue_winking_eye: heh ;]

Ja składam i serwisuje komputery już od dłuższego czasu też tak dla sąsiadów znajomych itp... ;]

W zasadzie w asortymencie warsztatu mam jeden śrubokręt uniwersalny tzn z wymiennymi końcówkami, tani stary miernik, różne pasty termoprzewodzące, kable itp... zawsze tego zostaje przy składaniu nowych zestawów ;] plus trochę starych części ale nie są one niezbędne.


(Wojtek1822) #15

Racja... :mrgreen: Mam drobne pytanko. Jak mogę sprawdzić, czy sprawny jest procesor nie mając płyty głównej z pasującym do niego wejściem? :?: Jest na to jakiś sposób czy muszę koniecznie szukać płyty głównej z odpowiednią podstawką?


(Marf41) #16

Ba, sposób jest, i to z pewnością nie jeden.

Niestety, jedyny, do jakiego mamy dostęp w warunkach amatorskich to płyta główna...