Wypowiedzenie automatycznie przedłużonego OC

Witam,

 

Podobno w prawie istnieje możliwość wypowiedzenia umowy OC, ktora została automatycznie przedłuzona. Czy ktoś wie jak wyglądają szczególy? Czy mogę zrobic tak, że zawrę nową umowę OC, np. tydzień po automatycznym przedłuzeniu poprzedniego OC? Jak wygląda sprawa opłat?

http://rankomat.pl/aktualnosci/zmiany-w-ustawie-o-ubezpieczeniu-oc

https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=wypowiedzenie+automatycznie+przed%C5%82u%C5%BConego+oc

U niektórych ubezpieczycieli jest tak, że niepłacenie składki powoduje rozwiązanie umowy.

Aby była pełna jasność bo widzę tu pewne nieścisłości.

  1. Polisa OC, która została opłacona przed jej końcem, przedłuża się automatycznie z mocy prawa i nie ma możliwości jej wypowiedzenia, czy przeniesienia do innego ubezpieczyciela po dniu automatycznego przedłużenia.

  2. Polisa OC, która została zawarta ale nie opłacona przed jej końcem (np. płatność z odroczonym terminem), nie wznawia się automatycznie. Trzeba samemu zadbać o ubezpieczenie. Nie trzeba składać wypowiedzenia u dotychczasowego ubezpieczyciela (choć i tak dla bezpieczeństwa lepiej wysłać mu pismo). Mimo braku automatycznego przedłużenia i tak trzeba zapłacić zaległą składkę.

Nie przedłużenie się automatyczne polisy skutkuje ryzykiem powstania przerwy w ubezpieczeniu. Taka przerwa może być wyłapana przez Państwowy Fundusz Gwarancyjny, a ten (nawet za jeden dzień przerwy) może (i często to robi) nałożyć karę finansową na właściciela pojazdu. Nie znam aktualnych stawek. Parę lat temu było to ok. 2500 PLN za samochód osobowy. Za ciężarowe odpowiednio więcej.

Jeśli jest ciągłość ubezpieczenia OC, bo płaci się regularnie za polisy, to jedyną formą zmiany ubezpieczyciela (niezależnie od formy jej zawarcia) jest pisemne złożenie wypowiedzenia. Wypowiedzenie OC należy złożyć najpóźniej na jeden dzień przed końcem trwania polisy, np. polisa wygasa 12 marca, to wypowiedzenie należy złożyć najpóźniej 11 marca - na piśmie. Najlepiej zachować sobie kopię z potwierdzeniem i datą wpłynięcia.

 

@roobal “U niektórych ubezpieczycieli”

Nie ma czegoś takiego jak “u niektórych ubezpieczycieli”. Ubezpieczenie OC pojazdów jest obowiązkowe i regulowane ustawą. U wszystkich ubezpieczycieli jest tak samo. Nie ma wyjątków.

Hej,

Problem w tym, że dopiero teraz napisałeś, że chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ubezpieczenie takie to nie jedyne ubezpieczenie z zakresu ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Hej

 

Autor wątku napisał

“możliwość wypowiedzenia umowy OC, ktora została automatycznie przedłuzona”

O ile znam rynek ubezpieczeniowy to obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jako jedyne spełnia podane wyżej warunki: OC automatycznie odnawiane

Hej,

Widocznie nieco kiepsko - OC rolników też jest przedłużane automatycznie. :stuck_out_tongue: [http://rzu.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi/oc-rolnikow-zasady-ogolne/Slyszalem__ze_zawarta_przeze_mnie_umowa_ubezpieczenia_OC_rolnika_jest_automatycznie_wznawiana_na_nastepny_okres_12_miesi__21079](http://rzu.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi/oc-rolnikow-zasady-ogolne/Slyszalem ze_zawarta_przeze_mnie_umowa_ubezpieczenia_OC_rolnika_jest_automatycznie_wznawiana_na_nastepny_okres_12_miesi 21079)

Pozdrawiam,

Dimatheus

Hej

Mea maxima culpa. :slight_smile: Masz rację

W życiu sprzedałem tylko jedno ubezpieczenie rolnikowi i nie było to obowiązkowe OC

 

Ale że autor tego wątku jakiś czas temu pytał o AC samochodu (http://forum.dobreprogramy.pl/krotkoterminowe-ac-t485581/) do podświadomie myśli moje skierowały się w tę stronę. Myślę, że się nie pomyliłem.

Liczy się data nadania, a nie data wpłynięcia.

Pisałem u niektórych, bo u mnie w umowie OC jest zawarta taka informacja, a nie znam przepisów na pamięć. Gdy coś potrzebuję, przeglądam po prostu ustawy. Wiem, że OC jest regulowane ustawą.

@roobal

Pełna zgoda. Pisałem, a nie sprecyzowałem tego, o sytuacji osobistego dostarczenia wypowiedzenia do przedstawiciela, czy agenta. Często u nich się wypełnia gotowy druk, wnosząc jednocześnie o wydanie zaświadczenia o historii ubezpieczenia.

Całkiem możliwe, że taka informacja jest na polisie. Tego nie wiem bo w różnych ubezpieczalniach są różne wzory polis - tego ustawa nie reguluje. Chciałem tylko doprecyzować twoją wypowiedź aby ktoś kto czyta ten wątek miał pełen obraz sytuacji.

Nie zarzucam nikomu braku wiedzy w dziedzinie ubezpieczeń. Piszę tylko jak wyglądają te kwestie, gdyż w ubezpieczeniach majątkowych siedziałem ładnych parę lat, a pytanie wszak było z tym związane.

Jak by co służę pomocą. Aha, już nie ubezpieczam :slight_smile: więc to nie kryptoreklama.

Tak tego nie odebrałem :slight_smile:

No wiadomo :wink:

@roobal

No i tu mnie masz :slight_smile:

Ogólnie mBank przedłużył mi OC, mimo, że nie mialem jeszcze środków na koncie. Pani z forum mBank napsaiła, że nawet bez tego polisa jest ważna. Opłata już została doknana. Pytanie teraz czy jeśli zechcę zerwać umowę i przejśc gdzie indziej to zwrocą mi tą część niewykorzystanej kasy.

mBakn (czy tu w roli ubezpieczyciela?) automatycznie przedłużył polisę bo tak nakazuje ustawa. Polisa jest ważna przez cały rok nawet jak za nią byś nie zapłacił, czy zapłacił w ratach. Nie masz możliwości jej zerwania przed końcem - chyba że sprzedasz (tu i tak polisa trafia do nowego nabywcy) lub zezłomujesz samochód. Aby zerwać kontakty z dotychczasowym ubezpieczycielem musisz w odpowiednim czasie go o tym poinformować. Polega to na złożeniu wypowiedzenia (należy to rozumieć jako dokument informujący o tym iż nie będziesz u nich przedłużał umowy). Wypowiedzenie musi być złożone na piśmie najpóźniej na jeden dzień przed końcem polisy - tzn rocznym okresem trwania polisy, a nie którymś z terminów potencjalnych rat. Termin “najpóźniej jeden dzień przed końcem” jest oczywiście ostateczny i nieprzekraczalny, co nie znaczy, że takiego wypowiedzenia nie można złożyć nawet 360 dni przed końcem. Należy jednak pamiętać, że po złożeniu wypowiedzenia polisa sama się nie przedłuży, trzeba zatem mocno pilnować terminów aby nie powstała luka ubezpieczeniowa - groźna dla kieszeni.