Wyrównanie łącza

Witam. Mam router E5180As-22. Rzuciłem go na strych, swój pc podpiąłem 10 czy 20 metrowym kablem a brat siedzi na wifi zazwyczaj (teraz np używa tabletu ale planuję odłączyć wifi i poprzez switcha podpiąć mu 2 kabel. Ogólnie router ma wifi + 1 wyjście ethernetowe i telefoniczne. Długo kabel prowadzi od niego do mojego pokoju gdzie wchodzi do switcha zakupionego wczoraj a następnie  od switcha ja siedzę pod 2, brat na wifi z tabletu ale niedługo chcę się mu przewiercić do pokoju i puścić tam kabel a wifi odłączyć. Problem polega na tym, że gdy gram w lola to cały net idzie to niego prawie, sam mam ok 400 pingu a priorytetem dla routera jest pobranie plików a nie sprawne działanie mojej gry. Tu moje pytanie, czy da się jakoś rozdzielić łącze aby były równe prędkości - abym ja mógł grać na tych 40 ms z mniejszą prędkością pobierania a on po prostu pobierał coś wolniej? 

Jeśli ktoś chce pomóc i się da proszę napisać jakiej zakładki ustawień routera mam przesłać screeny 

 

Może QoS jeśli router posiada taką funkcjonalność.

Raczej nie ma czegoś takiego. 

http://screenshot.sh/m7OOivHfwhaWG

http://screenshot.sh/ouxJibna0rKaa

http://screenshot.sh/ouDzATVv3xT1M

http://screenshot.sh/mKNO0kfkN1sPk

http://screenshot.sh/oe2ouIIIxMwnk

http://screenshot.sh/mKR2a8VShLP1g

http://screenshot.sh/mLdZcBTNK9fWC

http://screenshot.sh/oAdhrQBRQ4B3k

http://screenshot.sh/m3AFVjkqRTdJ6

http://screenshot.sh/mE8fPl8MRebhc

http://screenshot.sh/m3EsmjtarXIhg

http://screenshot.sh/m9luxBwsLGmtU 

2 ostatnie linki to reszta zakładek z ustawieniami mogę zrobić screeny tylko której?

No raczej nie ma … Musisz kupić jakiś przyzwoity router z QOS, a to co masz użyć jako modem (powyłączyć DHCP, WiFI itp.) + wpiąć w router w gniazdo “Internet”.

 

Choćby coś takiego: http://allegro.pl/router-asus-rt-ac1200g-1167-mb-s-4xlan-dual-band-i5938076335.html?reco_id=973efebc-7a7c-11e6-b319-56847afe9799&ars_rule_id=201&ars_source=ars&ars_socket_id=16

ok, Dzięki. Ogarnę sobie coś takiego :slight_smile:

 

Dlaczego proponujesz mu router do internetu stacjonarnego? Przecież on posiada internet LTE i routera w przypadku takiego połączenia nie ma sensu przełączać w tryb bridge. Szczerze powiedziawszy to wątpię, żeby kupno dodatkowego routera przyniosło jakąkolwiek zmianę nawet po włączeniu tych predefiniowanych ustawień QoS. Niestety, nie ma co się łudzić, że internet mobilny będzie zachowywał takie same parametry przez całą dobę bo przepustowość nadajnika jest dzielona przez ilość aktualnie korzystających użytkowników. Być może ograniczenie prędkości dla danego komputera przyniosło by jakieś korzyści, ale też nie wiadomo czy miałoby to ma sens bo może się okazać, że nagle w danej godzinie obciążenie nadajnika jest na tyle duże, że i tak ping skoczy w trakcie pobierania plików nawet przy ustawionym ograniczeniu prędkości na routerze. Jednym zdaniem taki internet jest nieprzewidywalny i kupno dodatkowego routera z QoS nie zagwarantuje niskiego pingu przy pobieraniu na drugim komputerze.

@MatX_

 

Przecież pisze jasno, że problem pojawia się wtedy kiedy druga osoba pobiera. Rozwiązaniem na to jest dokładnie QoS. Medium dostarczania internetu nie ma tu większego znaczenia.

Taka jest charakterystyka sieci mobilnych, przy różnych prędkościach w zależności od obciążenia BTS’a opóźnienie zwiększa się. Nadal uważam, że QoS z routera który proponujesz przy łączu mobilnym na niewiele się zda, ale okej, być może po zakupie autor tematu wypowie się czy kupno routera przyniosło oczekiwane rezultaty.

Limitowanie łącza nic Ci nie da, bo przepustowość nie ma dużego wpływu na opóźnienia (ping). Zarowno przy 10Mbps, jak i 100Mbps możesz mieć 10ms. Na to wpływ ma typ medium i ilość urządzeń po drodze. Na przykład na wifi będziesz mieć 50ms, na skretce 10ms, na swiatlowodzie powiedzmy 2ms. Im więcej urządzeń po drodze, tym wyższe opóźnienie.  

Jak chcesz coś z QoS i limtowaniem łącza, to na pewno nie żadne tam tp linki czy asusy, ale mikrotik. Na mikrotiku zrobisz prawdziwy QoS z kolejkowaniem HTB, o ile będziesz potrafił to ogarnąć. 

Jeśli jest problem z konfiguracją routera to mikrotik będzie raczej poza zasięgiem