Wysoka temperatura CPU po zmianie chłodzenia

Witam serdecznie. Na początek mój zestaw:

  • Intel Core i5 2320

  • Gainward GeForce GT440

  • Zasilacz Modecom 520W

  • Dysk 1TB Seagate

  • Płyta główna Asus P8H61 MLE

 

Otóż, spaliło mi się BOXowe chłodzenie Intela, więc postanowiłem zakupić nowe ( Silentium PC Spartan PRO HE924). Sprawdziłem temperaturę CPU i wynosi ona 92 stopnie :open_mouth: (granica 89-92) obroty wentylatora : ok. 816 RPM. Co jest nie tak, że ta temperatura jest tak wysoka ? Na Boxowym temperatura wynosiła w granicach 55 stopni albo i tego nie. :confused: Pastę termo nałożyłem oczywiście. :confused:

 

 

Czy ustawiłeś na sztywno obroty wentylatora (minimalne, czyt. ok 800 RPM), czy pod obciążeniem obroty nie wzrastają?

Czy radiator jest gorący? Jeśli tak - za małe obroty wentylatora, jeśli nie - źle zapięty radiator lub za gruba warstwa pasty termoprzewodzącej

 

jeżeli:

  1. pasta jest prawidłowo nałożona

  2. radiator jest prawidłowo założony

  3. kable są dobrze wpięte

to wychodzi że sprawa leży tylko w ustawieniach czyli w programie obsługującym wentylator lub w samym biosie masz źle ustawione.

Chłodzenie jest odpowiednio założone. :slight_smile: Pasta rozprowadzona jest również w sposób prawidłowy, lecz mam wahania co do jakości tej pasty. Kupiłem ją za całe 5zł w Komputroniku i zwykle co się spotykałem miały kolor biały/kremowy, a ta ma szary i ma inną wgl strukturę. Wymienią ją i zobaczę efekt.

Obroty wentylatora są takie same w spoczynku oraz w “poceniu” się procesora, wynoszą od 750-850 +/-. Jak mogę ustawić ich prędkość ?? Nie mam zielonego pojęcia.

Wejdź do BIOS u (klawisz Delete), potem zakładka Exit , tam wybierz pozycję " Load Optymized Defaults", potwierdź Enter > Yes i zrestartuj komputer. Powinny zadziałać standardowe ustawienia wentylatora i całego sprzętu. Od  tego warto zaczynać każdą konserwację komputera.

Dziękuję kolego. Odwiedziłem BIOS i Advanced Mode, co się okazało temperatura procesora wynosi te +/- 92 stopnie ale fahrenheita :wink: W Biosie pokazuje +/- 36 stopni celsjusza także wszystko jest w porządku… Wcześniej opierałem się na programie SpeedFan i nie miałem pojęcia, że temperatura jest podawana w fahrenheita.\

 

Co do chłodzenia to teraz mogę powiedzieć, że miedzy BOXWYM chłodzeniem a tym niereferencyjnym jest różnicy pozytywnej ok. 20 stopni celsjusza… Polecam !

 

Żeby nie zakładać nowego tematu jaki polecicie CICHY zasilasz w granicach 140zł ? Mój Modecom 520w jest bardzo głośny niestety…

Corsair vs 450 ? Osobiście posiadam i jest nie słyszalny 

do nowego zasilacza dokup wentylator na przedni panel aby poprawić obieg powietrza, 20 zł a temperatura spadnie i będzie ciszej…

http://proline.pl/?p=EMX+MAGMA+80MM

Dziękuję. Temat można zamknąć :slight_smile: