Wysoka temperatura i obroty wentylatora

(desper4dos) #1

Witam, mój problem tak jak w tytule. Podczas odpalenia nawet niewymagającej gierki, wykorzystującą do 70% mocy procka, ten osiąga temperatury +60 stopni, gdzie maksymalna temperatura dla mojego procesora wynosi podobno 55-62 stopnie. Do tego wentylator osiąga prędkość bliską 6000rpm. Posiadam boxowe chłodzenie a procesor to amd phenom II x4 965. Obudowę czyściłem, pastę wymieniałem. Zastanawiam się czy może radiator nie jest odpowiednio dociśnięty ponieważ delikatnie się ruszał, ale zaczepy jak i dźwignia są na swoim miejscu (może jeszcze coś da się zrobić, aby docisnąć radiator, w tych sprawach jestem zielony). Kupować lepsze chłodzenie, czy może dodatkowy wentylator z tyłu i z boku obudowy wystarczy? Najbardziej zależy mi żeby komputer był cichy bo teraz tak wyje, że nie idzie wytrzymać.

(Longhorn2009) #2

Dla tego phenoma zalecane maksimum to ok 65 stopni, dokładnie możesz to sprawdzić w AMD Overdrive, parametr thermal margin. Chłodzenia dołączane do tych modeli były głośne i jednocześnie mało skuteczne. Tylko wymiana na inne Cię ratuje. Ze swojej strony proponowałbym spc fera.

(Pharun) #3

No i w dodatku do tego co Longhorn2009 napisał jakaś dobra pasta termo. Co do Silentium PC mam Fera He1224 i jestem bardzo zadowolony (zapłaciłem jakieś 90zł w Komputroniku swojego czasu).

(desper4dos) #4

A dodatkowe wentylatory nie pomogą?

(Longhorn2009) #5

Dodatkowe wentylatory wymuszą lepszy obieg powietrza w obudowie, na pewno nie pomogą w dużym stopniu obniżyć temperatury procesora. Tutaj problemem jest samo chłodzenie procka, a problem był poruszany od momentu premiery Phenomów II.

(sadaj72) #6
  1. Ten procesor spokojnie będzie pracował przy 80C bez żadnych problemów.
  2. Zalecana przez producenta maksymalna temperatura pracy, to faktycznie 65C, ale takich wartości nie osiągniesz na fatalnym boxowym wentylatorze.