Wysoka temperatura karty graficznej - CentOS

Zainstalowałem system, dodałem ważne repozytoria jak ELRepo i zainstalowałem kernel 3.14. Mimo tego mój laptop osiąga szatańską temperature a wentylator wyje niemiłosiernie. Czy da się z tym coś zrobić? Dodam tylko że korzystam z otwartych sterowników ATI :wink:

CentOS release 6.5 (Final)
3.14.4-1.el6.elrepo.x86_64
VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Park [Mobility Radeon HD 5430/5450/5470]

radeon-pci-0100
Adapter: PCI adapter
temp1: +81.5°C                                    

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0: +40.0°C (high = +105.0°C, crit = +105.0°C)  
Core 1: +45.0°C (high = +105.0°C, crit = +105.0°C)

radeon.dpm=1 dodałeś http://askubuntu.com/questions/324733/how-to-enable-the-radeon-dynamic-power-management-feature ?

Dodałem choć w kernelu 3.14 powinno to być aktywowane domyślnie… no cóż chyba jednak będe musiał zmienić Cent OS na inną dystrybucje bo temperatura ponad 80 C jest nieakceptowalna. Wielka szkoda :frowning:

Dystrybucja nie ma tu znaczenia przecież. Spróbuj starą metodą, “profile method” i ustaw na low jak nie grasz w gry albo auto. Jak dla mnie to jest najlepszy sposób no i działa od jądra 2.6.35 wzwyż. Proszę całkiem zgrabny opis, zastosuj się do profile method , “dynpm method” pomiń

 

http://www.techytalk.info/ubuntu-open-source-ati-radeon-driver-power-usage-tweaks/

 

W jądrze 3.14 jest dynamiczne zarządzanie energią, więc nie wiem czy nie będzie się to gryzło, możesz spróbować w grub dać radeon.dpm=0 zeby wyłączyć dynamiczny menagement i nie zapomnij dać update-grub. A tą linijkę co kolega wyżej podał to wywal bo ona jest zupełnie zbędna, zresztą tej metody nie chcesz używać. Ustaw profile method a w razie jakby się coś gryzło no to daj radeon.dpm=0. Chociaż w sumie ja bym od razu wyłączył ten dpm jak się da w ten sposób.

 

W razie problemów spróbuj na jakimś wcześniejszym kernelu, ewentualnie zrekompiluj, w każdym razie ta metoda działa bardzo dobrze i jest sprawdzona :wink: