Wysoka temperatura laptopa

Witam. Pewnego razu zauważyłem że mój laptop się strasznie grzeje. Postanowiłem że go wyczyszcze i wymienię pastę termoprzewodzacą. Więc wyczyściłem starą pastę, przetarłem alkoholem i nałożyłem co tam miałem pod ręką. Przez parę dni było trochę lepiej, potem to samo. Pomyślałem że może już pasta zbyt długo leżała, więc kupiłem inną tanią i założyłem, sytuacja się powtórzyła. Pomyślałem że nie ma co oszczędzać, więc kupiłem thermall grizzly i założyłem, lecz temperatury dalej są wysokie. Laptop to Lenovo g510 z i7 4700mq. Temperatura na pulpit bez obciążania to ok.50 stopni, zaś po zagraniu temp wzrasta do 85, zegar odcina podbicie zegara i potem temperatura trzyma się na poziomie ok 75 stopni. Co zrobić aby zmniejszyć temperaturę, jak najlepiej zakładać pastę na procesor w laptopie ?

Tutaj kwestii jest kilka:

  1. Jakie temp miałeś wcześniej
  2. Czy cały układ chłodzenia jest sprawny
  3. Czy wiatraczki dają radę i nie ma zapieczonego brudu
  4. Na jakim podłożu stoi laptop (może to jego wina)
  5. Czy korzystasz z podkładki
  6. Najważniejsze-coś musi zmuszać laptop do wytężonej pracy. Może to kwestia wirusa? Błędu w systemie? Popularnego ostatnio kopania kryptowalut za pomocą twojego laptopa np. przez Piratebay? Może wina leży po stronie karty graficznej? Ew. dysku twardego które też emitują temperaturę

Nie orientuję się dokładnie jakie temperatury były wcześniej, ale napewno niższe, gdyż przy intensywnej pracy nie wyłączał podbicia zegara.
W układzie chłodzenia jest tylko jeden wentylator, który jest sprawny. Układ jest dokładnie wyczyszczony. Laptop stoi na podkładce chłodzącej tracer snowman. O ostatnie wykluczam, laptop świeżo po formacie, dysk ma niską temperaturę, a karta nie grzeje się powyżej 60 stopni mimo że to r7 m265.

Układ chłodzenia dokładnie przylega całą powierzchnią do procesora? Zużycie procesora itdnie przekracza norm?

Wszystko jest dokładnie dokręcone, zużycie procesora raczej na standardowym do obciążenia poziomie.

Hmmm sytuacja nitypowa. Może jakieś uszkodzenie procesora? Albo „skalp” się odkleił

Znaczy się z tego co mi się wydaje to pasta jest nakładana bezpośrednio na IHS, a co do tego pierwszego, to niestety jest bardzo prawdopodobne…

No tak, w laptopach czesto nie ma juz „skalpu”. Powiem tak-mi jedyne co na myśl przychodzi to fizyczne uszkodzenie procesora. Ewentualnie coś z BIOSem, ale raczej stawiam na to pierwsze. Jeżeli sprzęt jeszcze na gwarancji to nie masz na co czekać. Jak po gwarancji to porozglądaj się za serwisem żeby profesjonalnie to zdiagnozowali

Może za dużo pasty nakładasz, ew. ciepłowód jest uszkodzony i nie odprowadza należycie ciepła. Ustaw maksymalną moc procesora w opcjach zasilana na 98-99% i zobacz czy to coś dało. 50 w idle to jest kilka stopni za dużo, ale tutaj może też być wina układu chłodzenia - za słaby. Chłodzenie na pewno leży odpowiednio? Nie kiwa się?

W sumie może też być z ciepłowodem. Chłodzenie się nie kiwa, a po uruchomieniu occt na test procesora do dobija do 86 i occt się wyłącza.

A sprawdzałeś czy w ogóle chłodzenie wydmuchuje to ciepłe powietrze? Przy ponad 80 stopniach przy wylocie powinno cie parzyć w rękę a przynajmniej nie utrzymałbyś jej tam przez dłuższą chwilę. Jeśli jest inaczej problem istnieje po stronie samego układu chłodzenia.

Jest to dość ryzykowne ale uruchom go “otwartego” i po prostu na czucie sprawdź czy wszystko się równo nagrzewa itd.

Ciepłe powietrze wydmuchuje. A ryzykowane to jest dla sprzętu, czy dla mnie :smile:

Raczej dla Ciebie, bo jeżeli po otwarciu nic nie lata luźno to laptopowi nic nie będzie. Sam odpalałem lapka wyjętego z budy “więc wiem co to życie na krawędzi”. Pytanie czy chłodzenie obejmuje coś jeszcze oprócz procka? W moim archaicznym lapku chłodzenie jeszcze obejmowało mostek, który miał kontakt z chłodzeniem poprzez termopady. Może w okolicy się coś grzeje?

Termopady tu nie występują. Chłodzenie obejmuje jeszcze rdzeń karty dedykowananej, jednak jej temperatury są prawidłowe.

A to powietrze jest gorące? Sam laptop jest gorący? Czy tylko ciepły tak jak bywał wcześniej? Bo może problem jest bardziej prozaiczny niż się wydaje i padł ci czujnik temperatury i podaje zawyżone wartości?

Dziękuję wszystkim za pomoc. Okazało się że pomogła taka prozaiczna rzecz jak aktualizacja biosu. Dzięki panowie.

Ciekawe czy update naprawił problem z odczytami czy zmniejszył napięcia na procku…

1 polubienie