Wysoka temperatura laptopa

(Tofix) #1

Witam. Pewnego razu zauważyłem że mój laptop się strasznie grzeje. Postanowiłem że go wyczyszcze i wymienię pastę termoprzewodzacą. Więc wyczyściłem starą pastę, przetarłem alkoholem i nałożyłem co tam miałem pod ręką. Przez parę dni było trochę lepiej, potem to samo. Pomyślałem że może już pasta zbyt długo leżała, więc kupiłem inną tanią i założyłem, sytuacja się powtórzyła. Pomyślałem że nie ma co oszczędzać, więc kupiłem thermall grizzly i założyłem, lecz temperatury dalej są wysokie. Laptop to Lenovo g510 z i7 4700mq. Temperatura na pulpit bez obciążania to ok.50 stopni, zaś po zagraniu temp wzrasta do 85, zegar odcina podbicie zegara i potem temperatura trzyma się na poziomie ok 75 stopni. Co zrobić aby zmniejszyć temperaturę, jak najlepiej zakładać pastę na procesor w laptopie ?

(Pharun) #2

Tutaj kwestii jest kilka:

1. Jakie temp miałeś wcześniej
  2. Czy cały układ chłodzenia jest sprawny
  3. Czy wiatraczki dają radę i nie ma zapieczonego brudu
  4. Na jakim podłożu stoi laptop (może to jego wina)
  5. Czy korzystasz z podkładki
  6. Najważniejsze-coś musi zmuszać laptop do wytężonej pracy. Może to kwestia wirusa? Błędu w systemie? Popularnego ostatnio kopania kryptowalut za pomocą twojego laptopa np. przez Piratebay? Może wina leży po stronie karty graficznej? Ew. dysku twardego które też emitują temperaturę

(Tofix) #3

Nie orientuję się dokładnie jakie temperatury były wcześniej, ale napewno niższe, gdyż przy intensywnej pracy nie wyłączał podbicia zegara.
W układzie chłodzenia jest tylko jeden wentylator, który jest sprawny. Układ jest dokładnie wyczyszczony. Laptop stoi na podkładce chłodzącej tracer snowman. O ostatnie wykluczam, laptop świeżo po formacie, dysk ma niską temperaturę, a karta nie grzeje się powyżej 60 stopni mimo że to r7 m265.

(Pharun) #4

Układ chłodzenia dokładnie przylega całą powierzchnią do procesora? Zużycie procesora itdnie przekracza norm?

(Tofix) #5

Wszystko jest dokładnie dokręcone, zużycie procesora raczej na standardowym do obciążenia poziomie.

(Pharun) #6

Hmmm sytuacja nitypowa. Może jakieś uszkodzenie procesora? Albo „skalp” się odkleił

(Tofix) #7

Znaczy się z tego co mi się wydaje to pasta jest nakładana bezpośrednio na IHS, a co do tego pierwszego, to niestety jest bardzo prawdopodobne…

(Pharun) #8

No tak, w laptopach czesto nie ma juz „skalpu”. Powiem tak-mi jedyne co na myśl przychodzi to fizyczne uszkodzenie procesora. Ewentualnie coś z BIOSem, ale raczej stawiam na to pierwsze. Jeżeli sprzęt jeszcze na gwarancji to nie masz na co czekać. Jak po gwarancji to porozglądaj się za serwisem żeby profesjonalnie to zdiagnozowali

(LORDEK) #9

Może za dużo pasty nakładasz, ew. ciepłowód jest uszkodzony i nie odprowadza należycie ciepła. Ustaw maksymalną moc procesora w opcjach zasilana na 98-99% i zobacz czy to coś dało. 50 w idle to jest kilka stopni za dużo, ale tutaj może też być wina układu chłodzenia - za słaby. Chłodzenie na pewno leży odpowiednio? Nie kiwa się?

(Tofix) #10

W sumie może też być z ciepłowodem. Chłodzenie się nie kiwa, a po uruchomieniu occt na test procesora do dobija do 86 i occt się wyłącza.

(~MacG) #11

A sprawdzałeś czy w ogóle chłodzenie wydmuchuje to ciepłe powietrze? Przy ponad 80 stopniach przy wylocie powinno cie parzyć w rękę a przynajmniej nie utrzymałbyś jej tam przez dłuższą chwilę. Jeśli jest inaczej problem istnieje po stronie samego układu chłodzenia.

Jest to dość ryzykowne ale uruchom go “otwartego” i po prostu na czucie sprawdź czy wszystko się równo nagrzewa itd.

(Tofix) #12

Ciepłe powietrze wydmuchuje. A ryzykowane to jest dla sprzętu, czy dla mnie :smile:

(LORDEK) #13

Raczej dla Ciebie, bo jeżeli po otwarciu nic nie lata luźno to laptopowi nic nie będzie. Sam odpalałem lapka wyjętego z budy “więc wiem co to życie na krawędzi”. Pytanie czy chłodzenie obejmuje coś jeszcze oprócz procka? W moim archaicznym lapku chłodzenie jeszcze obejmowało mostek, który miał kontakt z chłodzeniem poprzez termopady. Może w okolicy się coś grzeje?

(Tofix) #14

Termopady tu nie występują. Chłodzenie obejmuje jeszcze rdzeń karty dedykowananej, jednak jej temperatury są prawidłowe.

(Pharun) #15

A to powietrze jest gorące? Sam laptop jest gorący? Czy tylko ciepły tak jak bywał wcześniej? Bo może problem jest bardziej prozaiczny niż się wydaje i padł ci czujnik temperatury i podaje zawyżone wartości?

(Tofix) #16

Dziękuję wszystkim za pomoc. Okazało się że pomogła taka prozaiczna rzecz jak aktualizacja biosu. Dzięki panowie.

(LORDEK) #17

Ciekawe czy update naprawił problem z odczytami czy zmniejszył napięcia na procku…