Wysoka temperatura matrycy TV LCD

Witam serdecznie,

Chciałem zadać takie szybkie pytanie, nie jestem ekspertem w temacie.

Posiadam telewizor LCD marki LG, model 32LG5700. Jest on używany przeze mnie w zasadzie wyłącznie do gry na PlayStation 3 i okazjonalnie dwójce. Nie gram w jakichś astronomicznych ilościach, jednak już po krótkotrwałej pracy (ok. godzina do półtorej) matryca nagrzewa się dość mocno, nie jakaś super-strasznie gorąca, ale na pewno bardzo ciepła (wybaczcie taki subiektywny opis), na tyle, że gdy siadam ok. 40 - 50 cm od telewizora to czuję ciepło idące z TV. Czy to jest zupełnie normalne? Czy może powinienem skonsultować się z serwisem? Dodam, że TV jest dość nowy, ma 4 miesiące i generalnie pracuje perfekcyjnie, bez najmniejszego zarzutu.

No zauważ, że telewizor podczas pracy pobiera typowo około 205 W mocy (wg. danych producenta, czyli można sobie dodać te 10% więcej).

Większość tej mocy jest wydzielana w postaci ciepła, nawet w wypadku sporej przestrzeni da się to poczuć :wink:

No może gdyby to był TV 37 albo 42’’ to odczucie byłoby “mniej intensywne”, bo i ciepło rozchodziłoby się na większej powierzchni.

Dla sprawdzenia dotknij również ekranu oraz tylnej części podczas pracy - jeżeli jest ciepłe to ok, jeżeli gorące (że nie za długo można utrzymać dłoń [z czym się jeszcze nie spotkałem]) to lepiej skontaktować się z serwisem.

jeśli chodzi o ciepło to najlepiej idz do jakiegoś sklepu(hipermarketu) w którym masz kilkadziesiąt włączonych tv, poustawianych obok siebie. Wtedy bedzie najłatwiej stwierdzić czy to za duża temperatura czy tylko odczucie:)

Ile mocy pobiera ten telewizor według instrukcji obsługi? Praktycznie całość wydzielana jest w postaci ciepła, jedynie niewielki procent jako światło i dźwięk.

W niewielkim pokoju może być całkiem niezły kaloryfer.

Tak jak napisał lukasamd , TV pobiera 205 W. Pokój jest rzeczywiście dość mały, jednak stosunkowo dobrze wentylowany (staram się, choć mamy lato i ciężej o chłodzenie) i posiada sporo miejsca zarówno z tyłu jak i po bokach (stoi na stoliku, nie wisi na ścianie).

Dziękuję Wam a odpowiedzi, jestem nieco uspokojony, wiem przynajmniej, że jednak TV ma prawo się nagrzać :wink: Zastosuję się jednak profilaktycznie do rady julka94 i przejdę się do sklepu ze sprzętem RTV.