Wysoka temperatura nowego CPU

Witam serdecznie. Złożyłem sobie PC. Typowa budżetówka za nie całe 1k. Jest tam procesor AMD APU A8 7650K z grafiką zintegrowaną AMD R7 SERIES. Co mnie martwi to to, że podczas zwykłej pracy na systemie (przeglądanie stron internetowych plus pobieranie pliku) temperatura procesora według HWMONITOR wynosi w w granicach od 55 do 65 stopni C. Natomiast GPU ok. 37-40 stopni C w stanie spoczynku. Chłodzenie referencyjne tak jak i pasta termo. Czy ta temperatura dla tego procesora jest na pewno optymalna? Według Specs tego CPU maksymalna granica temperatury to ok. 70 paru stopni C.

 

Specyfikacja:

 

Procesor: AMD APU A8 7650K

Płyta główna: MSI A68 HME33-V2

PAMIĘĆ RAM: 2x4GB HYPERX 1866MHZ

ZASILACZ: LOGIC 500W

Zainstaluj program Core Temp i daj go do paska, popracuj 30 minut i wklej tu scren z temperatur  z tego programu.

Obecnie ten Core Temp pokazuje obecną: 0, minimalną 0, maksymalną 20. Tak powinno być?

No właśnie pisałem:

 

Jakby Core Temp miał problem, użyj najnowszego programu Aida64, zakładka komputer i w celu porównania jak mas program AMD OverDrive tam też masz temperaturę CPU.

 

Edit:

 

Rozumiem że:

  • pasta nałożona poprawnie na CPU i cooler zamontowany poprawnie?

  • wentylacja w obudowie? dodatkowe wentylatory?

  • ułożenie jednostki jest takie, że obieg powietrza jest OK.

Według AIDA 64 jest temperatura 28 stopni C … Według HWMONITOR 52/63, wartości zmienne. Według AMD OVERDRIVE wartości mieszane ok. 70 stopni C. Nie wiem co o tym sądzić.

Bez tytułu.jpg

No właśnie z nimi jest problem? przy odczycie temperatur.

 

Wybieraj? która temperatura?

 

Przeczytaj co dopisałem w poprzednim poście?

 

I tu trzeba zastosować palec na colerze… ciepły, letni, gorący, parzy…

 

Lub pomiar termometrem cyfrowym bezpośrednio na CPU.

Właśnie zauważyłem. Pasta już była nałożona samoczynnie na radiator. Radiator poprawnie zamontowany. Dotykając coolera, aluminiowych żeberek temperatura jak dla mnie jest letnia. Na pewno nie jest gorąca i nie parzy. A mam pytanie, bo bezpośrednio w UEFI MSI mogę sprawdzić również temperaturę CPU. Czy jeśli za moment uruchomię ponownie PC, to temperatura nie powinna w dużym stopniu się zmniejszyć?

 

Jest jeszcze dodatkowy wentylator pod zasilacz, w taki sposób, że praktycznie chłodzi również procesor.

 

Może? kilka stopni mniej.

 

Ale sprawdź w biosie temperaturę jak komp będzie całkiem zimny.

Powiem tak. Po ponownym uruchomienia temperatura procesora według UEFI wynosi 32 stopnie C. I to jest chyba najbardziej wiarygodny wynik. Podzielasz ze mną zdanie? Jeszcze jak mówisz sprawdzę dla pewności na zimnym.

 

Do tego obroty radiatora są również na niskim poziomie ok. 1538 rpm. Z doświadczenia wiem, że czym wyższa temperatura jakiegoś układu czy to CPU czy GPU to radiator również słychać.

 

Ale proszę ja Was, na naukę jez angielskiego nigdy nie jest za późno…  AMD OVERDRIVE pokazuje MAKSYMALNĄ temperaturę którą toleruje procek

W innych wartościach HWMONITOR również pokazuje te  27C gdzie jest w AIDA  więc myślę że te 53C podawane przez HWM są bardzo możliwe. Sprawdź jeszcze temp GPU na AIDZIE 

 

Niestety nie mogę sprawdzić temperatury GPU na AIDA 64. A CPU obecnie 26 stopnie. Mam jeszcze wartość AUX gdzie temperatura wynosi 27 stopni.

Przy iGPU mam dopisek TRAIL VERSION. :wink:

Pod Benchmarekm z Aidy podczas obciążenia procesora, temperatura rośnie. Obecnie 32 stopnie. Co to HWMONITOR mam mieszane uczucie co do odczytu danych. Mało możliwe aby te temperatura w okresie 2 sekund była raz na poziomie 64 a raz na poziomie 50.

 

  1. Starość i słaby wzrok?

  2. Po drugie wcale tak nie musi być?  bo nawet to - dla tego CPU max temperatura to ponad 72 stopnie.

 

np:

http://www.in4.pl/forum_odpowiedzi.html?f=11&post=714112

 

 

Sugeruj się palcem i pracą komputera, CPU ma zabezpieczenia, więc nie padnie - reszta napisana.

 

Edit:

http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer/AMD-A8-Series A8-7650K.html

 

I opcja thermal margin prawdopodobnie podaje ile stopni zostało do max temperatury danego CPU - choć głowy za to nie daję. Bo gdyby to był margines lub max bezpieczna temperatura, program powinien podawać 72.4 stopnia. Nie mam jak tego sprawdzić, bo mam kompy wyłącznie na Intelu, ale zagadnienie ciekawe, co miał na myśli AMD?

 

 

 

Jak mówisz JNJN temperatura jest w porządku. Przykładając palec do aluminiowej części radiatora odczuwam letnią temperaturę. Ponadto obciążenie procesora malutkie, brak tzw. muła i to najważniejsze! :slight_smile:

 

Pozdrawiam i dziękuje chłopaku za pomoc.!

 

Temat do zamknięcia.