Wysoka temperatura płyty głównej + napięcie

Witam.

Grałem sobie w GTA4 na moim PC i się wyłączył komputer (nie restart, po prostu zgasł jakby prąd odcieli). Postanowiłem monitorować temp. i napięcie HWMoniter’em. I zmartwiłem sie ponieważ płyta główna miała 99C, w spoczynku 43C. Karta graficzna i CPU też nie za dobrze chyba (odpowiednio ok 70 i ok 80). Daję screena z HWM z odczytu nie w stresie. Jeżeli będzie trzeba dodam też w stresie, ale na razie nie chce nic uruchamiać, zanim się z Wami nie skonsultuję. Na napięciach się nie znam, sami oceńcie (to -12 mi sie nie podoba).

Zasilacz mam taki - OCZ StealthXStream 2 500W. Reszta niżej:

Może otwórz boczną pokrywę obudowy komputera dla lepszego chłodzenia? :wink:

temperatura gfaiki nawet w stresie jesli jest 70 -80 to normalne. Grafiki wytrzymuja do ok 100 stopni. Jesli cpu ma 80 stpcni w stresie to troche duzo juz jest i raczej za duzo. Może coś jest podkręcane w środku? Słabe chłodzenie zapewne w budzie jest

A czy czyściłeś kiedykolwiek bebechy blaszaka-procesor,kartę i płytę główną,zasilacz z z kurzu?W czasie takich upałów jakie były-dobrą radę poleca “biomen”-zdjąć boczną osłonę.

Fakt faktem, że komputer kupiłem w listopadzie 2011 i jeszcze go nie czyściłem. Jakoś się zebrać nie mogłem. Zrobie tak jak mówisz biomen i też wyczyszczę blaszaka. Podkręcane nic nie było, a chłodzenie jest oryginalne z AMD FX4100 i Gigabyte GT 440.

Powiedzcie coś o tych napięciach bo mnie martwi to -12V :slight_smile:

Napięcia mierzysz jedynie miernikiem. W 80% programy pokazują niewłaściwe napięcia.

Co do chłodzenia to kłania się standardowa procedura, czyli:

  1. dokładne czyszczenie wnętrza sprężonym powietrzem (i to nie z buteleczki ale kompresor)

  2. wymiana pasty pod radiatorami

  3. ułożenie i pospinanie wszystkich kabli i taśm aby nie utrudniały przepływu powietrza.

  4. ewentualnie jeśli powyższe nie wystarczy, można dołożyć dodatkowe wiatraki (jeden wdmuchujący s przodu a drugi wydmuchujący z tyłu)

Zdejmowanie bocznej obudowy jest tylko pewnym substytutem, którego raczej nie polecam ponieważ zakłóca to prawidłowy przepływ powietrza w obudowie. Obudowa jest tak skonstruowana aby powietrze przemieszczające się w jej wnętrzu chłodziło po kolei wszystkie elementy komputera i powinna być zamknięta.