Wysoka temperatura płyty głównej

Witam ostatnio zauważyłem ze temperatura mojej płyty głównej jest dosyć wysoka
i tu zadaje pytanie
Czy mam się tym martwić?
Co mogę robić aby zapobiec uszkodzeniom sprzętu ?
Czy to jest optymalna temperatura ?

To raczej walnięty jakiś czujnik, albo program pokazuje nieprawidłowe wskazania. Sprawdź w innym programie.

Proszę innym programem

No to sekcja zasilania zaczyna się gotować powoli… Ja bym się szykował na zmianę MOBO, chyba że są tu spece od radzenia z takimi rzeczami :slight_smile:

Wcześniej sprawdziłbym te temperatury fizycznie, np. w jakimś serwisie (nie będę polecał dotykania radiatora na płycie :smiley: ), bo jakoś nie chce mi się wierzyć że na wolnych obrotach kompa mobo tak się grzeje.

aktualnie gram w fortnite mam 2 monitory odpalone i muzykę na głośnikach i komunikator ale wcześniej już to zauważyłem nic z tym nie robiłem bo myślałem ze tak ma być

Nic innego bez wymiany plyty się nie da ?

Nic nie rób, płyta jest dobra.
Skoro min i max w HWmonitor jest identyczne tzn, że czujnik nie działa.

A teraz zauważyłem, że są tam inne 102,103,104. Moim zdaniem błąd odczytu.

czyli jakieś czujniki nie działają ?

Jak komputer się dobrze ostudzi np. po nocy, to włącz go i potem od razu HWmonitor i sprawdź temperatury na starcie.

Na czas grania też możesz mieć włączony program, zminimalizuj go i zobacz wartości max po graniu.

ale dotknąłem teraz mostku południowego i nie był on strasznie gorący na oko 30-40 stopni C
a nie czuć było takiego gorąca na 100-120 stopni C

Kiedyś na starym komputerze miałem pecha do zasilaczy. Zmieniałem 2 razy. Co ciekawe program pokazywał identycznie napięcia dla każdej linii na wszystkich trzech zasilaczach. Nie należy wierzyć we wszystko co pokazują programy.

Program Speccy wskazał temperaturę 113 stopni. Zaś “diodka” obok jest w kolorze zielonym, a powinna być czerwona.
Czujnik padł. Szybko nieś laptopa do serwisu.

1 polubienie

Mam kompa
więc tak szybko nie zaniosę :smiley:

Tylko że tam żadnych “diodek” nie ma i nie będzie. A idąc twoim tokiem rozumowania to tam wszystko jest w porządku bo czcionka jest czerwona, adekwatna do temperatury.

Mylisz się kolego. “Diodka” czyli graficzny wskaźnik temperatury jest po prawej stronie wskazania liczbowego temperatury.

  • Liczba wskazująca temperaturę jest w kolorze “czerwonym
  • Graficzny wskaźnik temperatury (który nazwałem"diodką") jest w kolorze “zielonym” , a także powinien być “czerwony”

Zobacz:

Jest to po prostu wskaźnik wypełnienia i nie zmienia on koloru. Może być cały zielony (pełny) lub częściowo zielony jak w innych pozycjach. Działa on dokładnie tak samo jak ikona menadżera zadań w pasku powiadomień która pokazuje użycie procesora. Koloru nie zmieni. Sam testowałem.

Natomiast jeśli nie wierzysz to w grafice google jest odpowiednia ilość grafiki potwierdzających moje słowa.

Otwórz obudowę, weź słomkę i bardzo delikatnie przyłóż do gorącego elementu. Jak zacznie się podtapiać to znaczy, że jest za gorąco.

Bez obaw, nie stopi się w sekundę i nie zostanie po niej ślad.

Moim zdaniem jak nic się nie dzieje z kompem nie wyłącza się nie resetuje tylko ten czujnik świruje to nie ma po co chodzić z tym do serwisu a ta diodka w Piriform Speccy jest to wskaznik wypełnienia i nie zmienia on koloru Przechwytywanie