Wysoka temperatura procesora oraz TMPIN 1 i 2

Witam. Moja konfiguracja : 

Procesor : Intel Core 2 DUO E8400

Płyta główna : Abit IX38-QUAD GT

BIOS : PHOENIX

Pamięć RAM : 4GB DDR2 400 (MHz)

Karta Graficzna : GeForce GTX 260

 

Kumpel się skarżył,że sprzęt potrafił się sam wyłączyć. Więc pomyślałem o temperaturach. Screen z CPUID HWMonitor :

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0d08be3dc949f242.html

 

 

Moim zdaniem temperatura CPU oraz MPIN1 oraz TMPIN 2 są zdecydowanie za wysokie. 

 

Jeśli chodzi o procesor, to lekarstwem może okazać się wymiana pasty termo przewodzącej, ale jeśli chodzi o te PINY to nie mam pojęcia. Pomoże ktoś, dlaczego aż takie temperatury pokazuje ?

Widać ze czujniki się zepsuły takich przy połowie tych temperatur by się spaliła płyta główna a jednak jak widać działa.

Z procesora też czujnik zepsuty widać po -25 stopni

I co kolega doradza w tej sprawie zrobić?

Nic nie można zrobić jak tylko wymienić sprzęt. Wymień pastę i sprawdź co będzie dalej.

Próbowałeś przywrócić domyślne ustawienia BIOSu? Można też rozważyć jego aktualizację do najnowszej wersji.

 

http://abit.ws/page/en/download/download_bios_detail.php@pFILE_TYPE=Bios&pMAIN_TYPE=Motherboard&pTITLE_ON_SCREEN=IX38+QuadGT&pSOCKET_TYPE=LGA775

 

W jednej z wersji poprawiono błąd związany z temperaturą: Fixed CPU temperature abnormality when S3 return.

 

Pozdrawiam!

Te temperatury to fikcja ale to wcale nie musi oznaczać uszkodzenia, może to być zwyczajnie błąd pomiaru (z niektórymi płytami zdarzają się takie bugi).

Zalecam zrobić pomiary temperatur jeszcze innymi programami, aktualizacja biosu też nie zaszkodzi.

 

Natomiast co do problemu z wyłączaniem się kompa to przyjrzałbym się zasilaczowi czy nie jest to przypadkiem szrot z czarnej listy.

Fakt że o zasilaczu kolega nic nie napisał sugeruje że nawet nie brał pod uwagę że może on mieć znaczenie a jest on najważniejszą częścią w komputerze, podejrzewam że siedzi tam jakiś szajs i że to on jest winowajcą (może on być nawet odpowiedzialny za błędne pomiary temperatur).

Zawsze powinno się podawać pełna specyfikacje

Więc tak. Wymienię pastę termo przewodzącą. Co do zasilacza jest to zasilacz TAGAN BZ SERIES 600W z regulacją TURBO lub NORMAL

 

Zrobiłem małe porównanie co mojego sprzętu : 

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/12cf54f6537d7d29.html

 

Pierwsze co zrobię jeszcze dziś : 

  1. Podmienię zasilacze z mojego sprzętu do kumpla, a pierw włączę na zasilaczu tryb Normal a nie Turbo tak jak jest teraz.

  2. Spróbuję odpiąć kartę graficzną iż jest zasilana dwiema 6 pinowymi kostkami prosto od zasilacza.

  3. W jaki sposób mogę zaaktualizować bios ? Dodam, że obecnie nie posiadam pendrive …

TAGAN to renomowany producent więć raczej to nie wina zasilacza.

Czarną listę zasilaczy oraz listę renomowanych producentów masz w linku z mojej sygnaturki poniżej.

Zanim podmienisz zasilacz sprawdź czy ten twój nie jest z czarnej listy, nie chciałbyś koledze uszkodzić sprzętu.

 

Inna kwestia to czy ta płyta główna pracowała od początku na tym zasilaczu czy przez jakiś czas pracowała na innym zasilaczu (najlepiej spytaj właściciela), jeśli pracowała kiedyś na zasilaczu z czarnej listy to mógł on ją uszkodzić i teraz takie efekty.

Wyczyść dokładnie płytę główną z kurzu (zwłaszcza w okolicach procesora i pod nim gdzie są czujniki) i obejrzyj czy nie widać żadnych oznak uszkodzenia (spuchnięte kondensatory itp).

 

Co do aktualizacji biosu to czasem potrzebny jest pendrive (najlepiej o pojemności do 2GB  bo niektóre programy aktualizacyjne nie radzą sobie z większymi) ale obecnie zwykle można to zrobić z poziomu systemu odpalając w nim program aktualizacyjny.

Wymieniłem pastę termo przewodzącą oraz przełączyłem na tryb normal zasilacz i efekt zdecydowanie na plus

 

Screen : 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/093c349e844e925d.html

 

Co do TMPIN2 raz pokazuje 471 stopnie np. a raz 90 lub 80 :wink:

Użyj programu Core Temp.

 

Co mówi palec na coolerze CPU? letni,ciepły, gorący?

hw monitor, może przekłamywać, ale nie zawsze, spróbuj innym programem np. aida64, albo jak to napisał JNJN

a jak pasta się przepali albo będzie nóżka nie dokręcona od coolera to co powie palec? że procek jest zimny? od kiedy to palce coś mówią?

A czego taka krytyka sposobem palca. No właśnie np. jak cooler będzie zimny albo ledwo wyczuwalne ciepło. A programik pokazywał wysoką temperaturę. To da do myślenia i podstawę do sprawdzenia choćby czy nóżka odkręcona czy się poluzowała. Albo pasta z kamieniała. Wiadomo nie wszystko można dotykać palcem ale w tym przypadku dotknięcie samego coolera chyba nie będzie przestępstwem.

Jak na razie to trzeba czekać na efekty wymiany pasty i przełączenia zasilacza w tryb normal. Wymiana samej pasty dała spadek temp. o połowę. Czy w efekcie powyższych zabiegów komputer się dalej wyłącza czy nie. Sprawdzone przez użytkowanie przez pare dni albo pod obciążeniem.

starczy zobaczyć tempratury i zachowanie komputera jak cooler nie będzie dociśniety to komputer dość szybko po kilku sekundach lub minutach się zresetuje, program pokazuje temepratury albo bios

No nie zawsze można polegać na tym co pokazuje w tym przypadku co do wartości temperatur odczyt z programu z poziomu systemu czy nawet z bios. Przykład autora gdzie pokazało minusową temp. procesora. Może dany program nie kontabilny to sprawdzenie z innymi programami tego typu. Czy też zobaczyć jak w biosie pokazuje. Nie ma potwierdzenia autora co do powodzenia przeprowadzonych zabiegów wymiany pasty i przestawienia w zasilaczu na tryb normal. Resetowanie czy wyłączanie to nie jest wyłącznie domena wysokich temperatur. Bo mogą być inne przyczyny. W tym przypadku spadek temperatury procesora po wymianie pasty mogło by wskazywać na tą przyczynę jeśli restarty /wyłączenia nie występują już. Tylko czekać na potwierdzenie autora.