Wysoka temperatura procesora?

Witam!

Mam problem z komputerem … otóż dziś rutynowo chciałem wyczyścić komputer … otworzyłem-wyczyściłem-zamknąłem standard … po włączeniu komputera i odpaleniu jakiegokolwiek filmu/gry wentylator na procesorze strasznie przyspiesza … temperatura procesora wynosi 80-85 stopnic C a obroty sięgają czasem 3500… nie wiem co sie stalo… Czy wymiana “pasty” cos da ? Czy bede musiał wymienić wentylator na wiekszy ?A moze zmienic temperature od jakiej włącza sie wentylator na wieksza ? Albo zmniejszyc liczbe obrotow ? Prosze o pomoc …

jaki proc ? i jakie chłodzenie ?

może coś źle zalozyłeś ? a wentylator z proca też zdejmowałeś przy tym czyszczeniu ?

nowa pasta może by się przydała

Procek : p4 3.06 GHz

Zasilacz: FSP 250-60GEN

Wentylator na procku: AVC

Wentylator z proca zdejowalem jak zawsze … i wkladalem spowrotem tez jak zawsze ;f nie wiem w ogole co sie stalo … gdy chcialem odlaczyc wentylator na procku musialem troche szarpnac za gniazdo zasilania wentylatorka ale nie wydaje mi sie ze to bylbaby przyczyna poniewaz nic tam sie nie stalo … nic nie odpadlo^^

a potem nową paste nałożyłeś ? bo jak nie, to tu jest błąd i przez to te temp.

Sugerujesz, że przy każdym zdejmowaniu wentylatora z proca trzeba nakładać nową pastę?

Raczej tak, gdyż po oderwaniu coolera od procesora naruszasz strukture pasty termoprzewodzącej, gdy zamontujesz radiator na tej samej paście zapewne powstaną pęcherzyki powietrza, czyli miejsca bez pasty pomiędzy coolerem a procem co będzie przyczyną słabszego przenoszenia ciepła co może skończyć sie przegrzaniem procesora. Dlatego najlepiej za każdym razem zmienia paste, nie jest to aż taki wydatek, a może zaoszczędzić wiele problemów w przyszłości :wink:

Prawie trzy lata co najmniej raz w miesiącu odkręcam wentylator do odkurzenia radiatora i nigdy nie zmieniałem pasty a wszystko działa super. Może głupio ale zapytam: prawidłowo obróciłeś wentylator? chodzi o kierunek przepływu powietrza. Pozdrawiam.

Ty zdejmujesz wentylator z coolera, między tym chyba nie ma pasty, tylko między coolerem, a procem. Wentylator powinien być ustawiony na wywiew powietrza (aby to sprawdzić zbliż rękę do wentylatora i sprawdź czy czujesz jak dmucha powietrze)

co do pasty: od 3 lat regularnie czyszcze kompa i tez pasty nie uzywalem i bylo ok …

co do wentylatora: tez o tym pomyslalem ale zalozylem dobrze :>

Czy podczas czyszczenie nie uszkodziłeś (obluzowałeś) jakiegoś kondensatorka? Posprawdzaj czy nie jest któryś przekrzywiony/pochylony albo przepalony (wierzchnia warstwa jest uwypuklona oraz zazwyczaj posiada brązowy/brunatny kolor).

minimalnie przekrzywiony jest kondensator obok zasilania wentylatora chlodzacego procesor … I co teraz ? :>

Musiałeś go przekrzywić podczas wyciągania zasilania z wentylatora, kondensatory to nie moja działka, ale może on być odpowiedzialny za chłodzenie, trzeba by sie upewnić czy jest odłamany czy tylko lekko skrzywiony i możnago wyprostować bez negatywnych konsekwencji. Jeśli nie trzeba go wywalić i przylutować nowy, albo oddać komputer do serwisu aby sprawdzili wszystkie i ewentualnie wymienili.

Sprawdzilem … odlamany nie jest ;d Wie Pan może co jeszcze moze byc przyczyna takiego dzialania wentylatora ? A moze to blednie odczytywana temperatura z plyty ? Zostawilem komputer na 45 minut wyłączony a temperatura przez ten czas spadla z 86 do 76 tylko 10 stopni ?

Z jakiego programu korzystasz do odczytu temperatury?

Mi się wydaje, że padł czujnik… Ale zaraz… Czy te temperatury na pewno są w skali Celsjusza? :slight_smile:

Sprawdź temperatury w BIOS-ie i jakimś programem działającym w środowisku Windows… :slight_smile:

No, możliwe że czujka podła, a co do skali temperatury ro raczej nie w Kelwinach :smiley: :stuck_out_tongue: Ewentualnie w Fahrenheit’a. bo 86 F to masz 30 C i to by się zgadzało :slight_smile: Ale jakim cudem przelicznik temperatury Ci się zmienił na inna skale? :stuck_out_tongue: :smiley: