Wysoka temperatura procesora

(mafioso12dk) #1

Mam problem ze zbyt wysoką temperaturą procesora. Posiadam procesor czterordzeniowy AMD Athlon II X4 645, chłodzenie BOX-owe. Mam ten komputer niecały rok i pasta termo przewodząca na procesorze nie była wymieniana. W obudowie mam zamontowany tylko jeden duży wentylator z tyłu obudowy (jest jeszcze miejsce na wentylator z przodu i dwa mniejsze na boku na przeciwko procesora i karty graficznej). Komputer stoi koło biurka, nie jest zasłonięty z żadnej strony, więc jest swobodny przepływ powietrza wokół komputera.

Podczas spoczynku temperatura procesora wynosi około 24-25 st. C. Podczas normalnej pracy na komputerze temperatura ta wynosi około 27-28 st. C (wg HWMonitora ale SpeedFan pokazuje to samo), czyli wszystko jest OK. W BIOSie mam ustawiony alarm dźwiękowy jeśli temperatura procesora wynosi 60 st. C. Włączyłem więc jednocześnie test w programie Prime95 oraz HWMonitora i obserwowałem temperatury przy maksymalnym obciążeniu procesora. Po około 1,5 minuty temperatura ta wynosi 55-57 st. C i głośniczek w komputerze zaczyna brzęczeć. Miałem już taką sytuację kilka razy ale zawsze pomagało wyczyszczenie wiatraka i radiatora z kurzu i temperatura w HWMonitorze nie przekraczała wtedy 54 st. C przy maksymalnym obciążeniu, teraz niestety już to nie pomogło a temperatura na stałe wzrosła o te 2, 3 stopnie. Oczywiście w BIOSie mam włączoną automatyczne sterowanie prędkością wentylatora na procesorze i przy wysokiej temperaturze kręci się on z maksymalną prędkością (bodajże około 3200 obr/min).

Screeny HWMonitora:

Podczas spoczynku: http://zapodaj.net/d288e84babc95.png.html

W maksymalnym stresie: http://zapodaj.net/c079e06810c09.png.html

Co mam w tym przypadku robić?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi

(Semtex) #2

Maksymalna temperatura dla tego cepa to 71°C, nie przejmowałbym się na Twoim miejscu, wszystko wygląda OK na boksowe chłodzenie, jeżeli masz około 100zł na zbyciu to mozesz zainwestować w lepsze chłodzenie, będzie ciszej i chłodniej. Jednak te temperatury są jak najbardziej OK, IMO. :wink:

(Damian Grzeli) #3

temperatura w spoczynku - bardzo dobra

Jaką masz pastę termo?

(system) #4

Witaj :slight_smile:

możesz zamontować jeszcze jeden wentylator z przodu obudowy

natomiast tych po bokach nie zakładaj

możesz jeszcze dla pewności sprawdzić sobie tym programem czy będzie tak samo

http://www.dobreprogramy.pl/HWiNFO32,Pr ... 15982.html

(Lechoslawgmer) #5

temperatury są w porządku często tu czytam posty o temperaturach to mnie nie powiem co te procki na boxowym

pod obciążeniem normalnie i 65 st.C mają o tej porze roku i jest ok

możesz zmienić pastę na nową i lepszą około 5 stopni powinno zbić

albo kupić coś takiego http://kompux.istore.pl/pl/akasa-nero-3 ... 120mm.html

nie za drogie a bardzo dobre chłodzenie

jak zostanie tak jak jest też nic się nie stanie - alarm w biosie nisko ustawiony powinno być tak około 65st. C

Maximum operating temperature -71°C patrz specyfikacja procka :slight_smile:

(mafioso12dk) #6

Nie mam jakiegoś większego parcia na obniżenie tej temperatury skoro jest OK. Kłopotów z komputerem też nie mam. Niestety nie mogę jednak ustawić tego alarmu na 65st. C. Następny pułap to 70 stopni. Zastanowię się nad dodatkowym wiatrakiem z przodu obudowy bo to na pewno poprawi obieg powietrza w obudowie i powinna ona spaść.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc

(Lechoslawgmer) #7

to ustaw 70st.C i będziesz miał spokój a wiatraczek dodatkowy polecam

(Kossak) #8

Jeżeli te temperatury cię nie zadowalają spróbuj przedmuchać, odkurzyć wiatraczki w środku komputera. Powinno pomóc ...

(DebeściK_2012) #9

Bardzo dobry to jest Fortis i Contac 29 BP a za ok. 130 idzie je znaleźć :wink: Poza tym Akasa nigdy nie robiła zbyt rewelacyjnych coolerów...

(Lechoslawgmer) #10

widzisz akurat testowałem Contac 29 BP i Akase Nero3- Nero3 wyszedł troszeczkę lepiej jeśli chodzi o wydajność, dużym plusem Contac 29 są za to

wymiary jest mniejszy tak że do każdej obudowy spokojnie się mieści , a Fortis całkiem niezły i wspieramy polskiego producenta - tak że można

polecić każdy z nich :slight_smile:

(Semtex) #11

Z tego co wiem to ta Akasa to wyjec... Cena też nie zachęca bo za te pieniądze można mieć lepszy i bardziej cichy cooler :stuck_out_tongue:

@Autor, tu masz małe zestawienie coolerów CPU : http://chlodzenie.net/reviews/ekonomicz ... cac-uwage/ powinno dać Ci to jakieś ewentualne kierunki o ile będziesz czegoś szukał. :wink:

(Lechoslawgmer) #12

jakoś nie słyszę jest około 1m ode mnie obudowa otwarta - widziałeś ten model o którym pisałem na żywo ?

P.S. płaci ktoś kolegą za to negowanie- przekomarzanie ?

co się nie napisze z praktyki to wszystko tu złe mam wrażenie nie raz że niektórzy mają po 12 lat

myślałem że to poważne forum i jest po to aby pomóc i doradzić ?

(Semtex) #13

Równie dobrze moglibyśmy zapytać czy Tobie ktoś płaci za reklamę Akasy :stuck_out_tongue:

Jednak sprawdziłem, ta Akasa zbiera dobre recenzje (zwracam Honor :wink: ), pomyliło mi się ze starszym modelem, jednak według recenzentów pod obciążeniem wentylator potrafi być głośny.

Jak na razie Autor nie wypowiedział się czy zamierza zmieniać chłodzenie.

(mafioso12dk) #14

Dziękuję za wszystkie porady ale na razie nie będę inwestował w nowe chłodzenie. Pozdrawiam