Wysoka temperatura procesora

Mam problem ze zbyt wysoką temperaturą procesora. Posiadam procesor czterordzeniowy AMD Athlon II X4 645, chłodzenie BOX-owe. Mam ten komputer niecały rok i pasta termo przewodząca na procesorze nie była wymieniana. W obudowie mam zamontowany tylko jeden duży wentylator z tyłu obudowy (jest jeszcze miejsce na wentylator z przodu i dwa mniejsze na boku na przeciwko procesora i karty graficznej). Komputer stoi koło biurka, nie jest zasłonięty z żadnej strony, więc jest swobodny przepływ powietrza wokół komputera.

Podczas spoczynku temperatura procesora wynosi około 24-25 st. C. Podczas normalnej pracy na komputerze temperatura ta wynosi około 27-28 st. C (wg HWMonitora ale SpeedFan pokazuje to samo), czyli wszystko jest OK. W BIOSie mam ustawiony alarm dźwiękowy jeśli temperatura procesora wynosi 60 st. C. Włączyłem więc jednocześnie test w programie Prime95 oraz HWMonitora i obserwowałem temperatury przy maksymalnym obciążeniu procesora. Po około 1,5 minuty temperatura ta wynosi 55-57 st. C i głośniczek w komputerze zaczyna brzęczeć. Miałem już taką sytuację kilka razy ale zawsze pomagało wyczyszczenie wiatraka i radiatora z kurzu i temperatura w HWMonitorze nie przekraczała wtedy 54 st. C przy maksymalnym obciążeniu, teraz niestety już to nie pomogło a temperatura na stałe wzrosła o te 2, 3 stopnie. Oczywiście w BIOSie mam włączoną automatyczne sterowanie prędkością wentylatora na procesorze i przy wysokiej temperaturze kręci się on z maksymalną prędkością (bodajże około 3200 obr/min).

Screeny HWMonitora:

Podczas spoczynku: http://zapodaj.net/d288e84babc95.png.html

W maksymalnym stresie: http://zapodaj.net/c079e06810c09.png.html

Co mam w tym przypadku robić?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi

Maksymalna temperatura dla tego cepa to 71°C, nie przejmowałbym się na Twoim miejscu, wszystko wygląda OK na boksowe chłodzenie, jeżeli masz około 100zł na zbyciu to mozesz zainwestować w lepsze chłodzenie, będzie ciszej i chłodniej. Jednak te temperatury są jak najbardziej OK, IMO. :wink:

temperatura w spoczynku - bardzo dobra

Jaką masz pastę termo?

Witaj :slight_smile:

możesz zamontować jeszcze jeden wentylator z przodu obudowy

natomiast tych po bokach nie zakładaj

możesz jeszcze dla pewności sprawdzić sobie tym programem czy będzie tak samo

http://www.dobreprogramy.pl/HWiNFO32,Pr … 15982.html

temperatury są w porządku często tu czytam posty o temperaturach to mnie nie powiem co te procki na boxowym

pod obciążeniem normalnie i 65 st.C mają o tej porze roku i jest ok

możesz zmienić pastę na nową i lepszą około 5 stopni powinno zbić

albo kupić coś takiego http://kompux.istore.pl/pl/akasa-nero-3 … 120mm.html

nie za drogie a bardzo dobre chłodzenie

jak zostanie tak jak jest też nic się nie stanie - alarm w biosie nisko ustawiony powinno być tak około 65st. C

Maximum operating temperature -71°C patrz specyfikacja procka :slight_smile:

Nie mam jakiegoś większego parcia na obniżenie tej temperatury skoro jest OK. Kłopotów z komputerem też nie mam. Niestety nie mogę jednak ustawić tego alarmu na 65st. C. Następny pułap to 70 stopni. Zastanowię się nad dodatkowym wiatrakiem z przodu obudowy bo to na pewno poprawi obieg powietrza w obudowie i powinna ona spaść.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc

to ustaw 70st.C i będziesz miał spokój a wiatraczek dodatkowy polecam

Jeżeli te temperatury cię nie zadowalają spróbuj przedmuchać, odkurzyć wiatraczki w środku komputera. Powinno pomóc …

Bardzo dobry to jest Fortis i Contac 29 BP a za ok. 130 idzie je znaleźć :wink: Poza tym Akasa nigdy nie robiła zbyt rewelacyjnych coolerów…

widzisz akurat testowałem Contac 29 BP i Akase Nero3- Nero3 wyszedł troszeczkę lepiej jeśli chodzi o wydajność, dużym plusem Contac 29 są za to

wymiary jest mniejszy tak że do każdej obudowy spokojnie się mieści , a Fortis całkiem niezły i wspieramy polskiego producenta - tak że można

polecić każdy z nich :slight_smile:

Z tego co wiem to ta Akasa to wyjec… Cena też nie zachęca bo za te pieniądze można mieć lepszy i bardziej cichy cooler :stuck_out_tongue:

@Autor, tu masz małe zestawienie coolerów CPU : http://chlodzenie.net/reviews/ekonomicz … cac-uwage/ powinno dać Ci to jakieś ewentualne kierunki o ile będziesz czegoś szukał. :wink:

jakoś nie słyszę jest około 1m ode mnie obudowa otwarta - widziałeś ten model o którym pisałem na żywo ?

P.S. płaci ktoś kolegą za to negowanie- przekomarzanie ?

co się nie napisze z praktyki to wszystko tu złe mam wrażenie nie raz że niektórzy mają po 12 lat

myślałem że to poważne forum i jest po to aby pomóc i doradzić ?

Równie dobrze moglibyśmy zapytać czy Tobie ktoś płaci za reklamę Akasy :stuck_out_tongue:

Jednak sprawdziłem, ta Akasa zbiera dobre recenzje (zwracam Honor :wink: ), pomyliło mi się ze starszym modelem, jednak według recenzentów pod obciążeniem wentylator potrafi być głośny.

Jak na razie Autor nie wypowiedział się czy zamierza zmieniać chłodzenie.

Dziękuję za wszystkie porady ale na razie nie będę inwestował w nowe chłodzenie. Pozdrawiam