Wysoki ping i wolny internet - ale tylko czasami

Witam, mam następujący problem. Normalny ping wynosi u mnie około 40, prędkość pobierania - 4 Mb/s. Jednak czasami mam ping od 100 do nawet 2000, prędkość pobierania spada mi wtedy nawet do 0,01 Mb/s. Dzieje się tak tylko na komputerze stacjonarnym(podłączonym do rutera przez kabel ethernet) Na laptopie jest wszystko OK, zarówno przez wifi jak i przez ten kabel ethernet. Problem pojawia się raz na jakiś czas, np. 2 dni jest ok, a potem na kilka godzin to się dzieje. Skanowałem komputer adwcleanerem, Malwarebytes’em i Avastem, resetowałem sieć, czyściłem CCleanerem, nic nie pomogło. Kiedy w konsoli cmd wpiszę “ping jakaś strona” to często odpowiedzi są np takie, że 3 razy ping wynosi 40ms, a jedna odpowiedź to 700ms. Ktoś wie jak to naprawić ? Dodam że sterowniki karty sieciowej są aktualne.

Może system lub któryś z programów wyszukuje aktualizacje w tym momencie.

tylko że ten problem mam od 2 miesięcy, więc to raczej niemożliwe

Ja miałem podobną sytuacje u siebie ale to była kwestia routera (wszędzie net śmigał a na stacjonarce co chwilę przerwy), okazało się że to coś na routerze, tel do operatora i następnego dnia już było ok.
Wyklucz najpierw swoją infrastrukturę w 10% (podmień kabel, podepnij się przez kartę wi-fi), potem sprawdź tego felernego kompa, monitoruj zasoby i obciążenie sieci na routerze jeśli możesz.

Ja bym zaczął od zaktualizowania sterowników - karty sieciowej, chipsetu oraz biosu.

Gdy ping dziala wolno, czy problem istnieje również wewnątrz sieci?

Sterowniki wszystko są aktualne. Był raz u mnie technik z Orange i mówił że problem leży po mojej stronie. Karty wi-fi na komp stacjonarnym nie mam.