Wysoki ping w "godzinach szczytu" TL-WR740N

Witam.
Skoki pingu są rzadkie(raz na tydzień lub rzadziej), ale dzis trwa to ponad godzinę i stało się denerwujące.
Zmiana kanałów w ustawieniach routera nic nie daje, czasem przez 2 minuty ping jest ok, później skacze.
Po kablu gdy podepnę wszystko jest ok , więc kwestia routera.
Oprócz mnie oczywiście nikogo nie ma podpiętego do sieci.
Dostawca internetu Multimedia 30Mb/s.

Przede wszystkim w ustawieniach routera zmień szerokość kanału z auto/40MHz na 20 bo przy aktualnym ustawieniu Twoja sieć zajmuje połowę dostępnych kanałów i wprowadza jeszcze większe zakłócenia. Jeżeli to nie pomoże to potrzebna będzie zmiana na pasmo 5GHz, czyli wymiana routera.

Dzięki spróbuję. Natomiast na wyniki trzeba będzie poczekać , ponieważ jak napisałem te zakłócenia różnie występują.

Ja bym w routerze dał jeszcze filtrowanie mac i dodał do zezwolonych urządzeń adresy mac twoich zaufanych sprzętów. Kto wie czy ktoś się ci nie podłącza pod sieć.

Filtrowanie MAC nie jest skuteczne, poprzez sniffing można sprawdzić adresy MAC podłączonych klientów do routera i podszyć się pod jeden z nich np. z wykorzystaniem macchanger w BackTrack.
Jeśli podejrzewamy intruza w sieci korzystniej sprawdzić listę podłączonych klientów w statystykach samego routera lub wykorzystać np. Advanced IP Scanner w celu zidentyfikowania wszystkich hostów podłączonych do naszej sieci LAN.
W przypadku problemów z pingiem u autora, rozwiązaniem jest zmiana routera na model dwupasmowy. Na wykresie wyraźnie widać sporą ilość sieci, które się nawzajem zakłócają walcząc o pasmo.

1 polubienie

Przynajmniej dobrze wiedzieć coś więcej. Bardzo dziękuję za inne informacje, które wybiegają poza moją wiedzę. Jak będę mieć kiedyś taki problem, z przyjemnością skorzystam z tego. :slight_smile:

W ustawieniach routera ( w zakładce Wireless Statistics) widzę , że tylko ja korzystam , chyba że ktoś może się “ukrywać”.

Możesz wejść w zakładkę DHCP Clients List, tam sprawdzisz jakie urządzenia dołączały do sieci i uzyskiwały adres w ciągu 2 godzin, jednak nie upatrywałbym się w tym przyczyny Twoich problemów.