Wysoki rozmiar rejestru

Mam bardzo duży rozmiar rejestru : 169 MB ! Jak go zmniejszyć ?

!96 MB to faktycznie dużo i pewnie wynika z całej masy pozostałości po programach i plikach, których już nie masz na komputerze. Myślę, że sporo do roboty przed Tobą:

  • zrób z pamięci listę programów, których już nie masz na komputerze na pewno

  • wyszukaj usuń pliki i katalogi związane z tymi programami…możliwe, że zostało wiele, ponieważ po deinstalacji programy i tak zostawiają czasem śmieci zwłaszcza w menu Start, folderach Documents&Settings, czasem w Program Files

  • ściągnij, rozpakuj do osobnego folderu ERUNTgui portable http://www4.webng.com/krtech/programs.html uruchom i wykonaj kopię rejestru na tych ustawieniach, które program zaproponuje…ten program jeszcze się przyda na końcu

  • ściągnij i uruchom CCleaner ale w wersji portable (nie wymaga instalacji, wystarczy wypakować do folderu który sobie stworzysz dla programu) http://www.piriform.com/ccleaner/builds zrób czyszczenie najpierw ze śmieci plikowych, potem czyszczenie rejestru…to tylko wstępne czyszczenie rejestru

  • ściągnij i uruchom (nie wymaga instalacji) program Regseeker http://www.dobreprogramy.pl/RegSeeker,P … 12055.html poleceniem “szukaj” wyszukaj wpisy w rejestrze z nazwą tych nieistniejących programów…szukaj we wszystkich gałęziach (domyślnie sa chyba 2 zaznaczone)… usuń tylko te znalezione pozycje, których jesteś pewien

  • zainstaluj Vit Registry Fix http://www.dobreprogramy.pl/Vit-Registr … 15913.html z zakładki “tools” zrób czyszczenie dysku, otwórz zakładkę “software” i wyszukaj na liście czy jeszcze nie zostały wpisy, które kojarzą się z nieistniejącymi programami…jeśli jesteś pewien, że na pewno czegoś nie ma, zaznacz linijkę i usuń, wreszcie przejdź do polecenia “scan registry” i na domyślnych ustawieniach włącz skanowanie, sprawdź listę i zostaw puste pole przy tej pozycji, której usunięcia się obawiasz…Vit Registry to dobre narzędzie i w większości bezpieczne, ale zawsze trzeba sprawdzić i tak, co chce usunąć…po usunięciu zamknij program i zrestartuj komputer

  • system mam nadzieję wstanie bez błędów…jeśli nie przywróć rejestr w trybie normalnym lub awaryjnym (zależy od sytuacji) z kopii, którą zrobił ERUNT gui na początku operacji…jeśli OK, uruchom ERUNT i wykonaj polecenie “optimize registry”…to wymaga chwili skanowania i dostaniesz potem komunikat jaki % defragmentacji ma rejestr…potwierdź optymalizację i zrestartuj komputer - to konieczne

  • jak system się uruchomi ściągnij program PageDefrag http://technet.microsoft.com/en-us/sysi … s/bb897426 który optymalizuje poza rejestrem również inne ważne pliki systemowe…w okienku zobaczysz listę plików i ilości fragmentów…pewnie będzie sporo…zaznacz “at next boot” i zrestartuj komputer…pojawi się niebieski ekran i komunikat, czy chcesz wyłączyć optymalizację…nie rób nic i po kilku sekundach program sam dalej się uruchomi, a po zakończeniu pracy system się zrestartuje

  • tyle powinno pomóc

Wystarczy jak raz na miesiąc użyjesz CCleanera.

Windows od wersji XP nie ładuje już całego rejestru do pamięci, więc ma to znikomy wpływ na wydajność, wbrew obiegowym opiniom.

Skądinąd dobry program, jakim jest Page Defrag działa tylko w wersjach NT, 2K, XP.

Więc w Viście i 7 nie użyjesz go.

Ale opcję defragmentacji plików systemowych, startowych i pliku wymiany (swap) ma taki np. Defragler: http://www.dobreprogramy.pl/Defraggler, … 13314.html

pozostałości po programach nie mam, często CCleanerem czyszczę

@witkacz

problem nie był w tym, jak robić okresową konserwację dysku, ale jak zmniejszyć “wybujały” rejestr. CCleaner tego sam nie zrobi, choćbyś bardzo chciał i dobrze o tym wiesz. Co do PageDefrag…zgoda, ale nie ma informacji o jaki system chodzi, więc chyba się za bardzo nie pomyliłem?

Uważasz, że moja propozycja jest zła?

Podczepie się pod temat: ja mam rozmiar 110 mB, czy to dużo? :confused: Programu usuwam Smarty Uninstallerem.

Windows 7 Home Premium SP1 x64

Mało grzebię w W7, bo sam używam XP…ale mechanizm chyba zadziała.

110 MB to też dużo, co nie oznacza, że za dużo, że jest zaśmiecony i nieskompaktowany. To zależy od ilości oprogramowania i również tego, jakie są to programy…zabezpieczenia potrafią dać sporo wpisów, podobnie np. odtwarzacze multimediów czy kodeki do nich. Możesz sprawdzić, co np. wykaże CCleaner w skanowaniu rejestru…jeśli pokaże sporo wpisów do usunięcia, to chyba warto pokusić się o czyszczenie ręczne po nazwach, potem jakiś automat i na koniec optymalizacja/kompaktowanie.

niestety PageDefrag nie chce mi działać !

52517926.jpg

Przecież używam:

Advanced System Care Pro 4 [niezbędnik]

Glary Utilities

Registry First Aid [niezbędnik]…

Aplikacji mam 120, muszę tego pousuwać…[smarty uninstaller]

Dodane 04.08.2011 (Cz) 15:27

Jak nie działa, to następne:

RegScrubVistaXP

Czyszczenie i defragmentacja w jednym. [Rejestr] [zakładka Options -> Registry Defrag]

@ichito

A coż to znaczy 95 MB przy wielkości dzisiejszych dysków twardych? Sam Windows został tak zaprojektowany, że rozrasta się szybciej w innych kierunkach (niż rejestr).

Powtarzam, CCleaner w zupełności wystarczy.

Zbyt duża ingerencja w rejestr może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Wcale nie jest zła, ale spózniona o jakieś 10 lat :wink:

Wtedy, w czasie Win XP i 2k, tego typu zabiegi miały sens.

Poza tym user dexter169 wyraznie napisał, że ma Win 7, na którym Page Defrag nie działa.

"Powtarzam, CCleaner w zupełności wystarczy.

Zbyt duża ingerencja w rejestr może przynieść więcej szkody niż pożytku."

Nie rozumiesz, co koledzy powiedzieli? CCleaner tylko czyści rejestr…!

Defragmentacja daje wiele, wiele więcej. Odbudowuje rejestr od nowa, może zmniejszyć go o nawet 30mb, a przyspieszyć działanie jego nawet 3x. CCleaner, nic nikomu winien, tylko czyści…

dexter169 , a odpal go jako administrator :slight_smile:

Tia dlaczego polecacie tak slaby program jak CCleaner ? przecież on nawet do pięt nie dorasta taki programom jak JV16 Powertools 2011.

Może dlatego, że CC jest darmowy, a JV16P kosztuje 30 dolarów? Poza tym większości użytkowników nie jest potrzebne tak zaawansowane narzędzie, tak samo jak jest z piraconym powszechnie photoshopem…

CCleaner jest dobrym programikiem i tyle. On wykonuje swoje zadanie. Płatne koliby są wiadomo najlepsze, ale nie każdy rzuca pieniędzmi…

Nie każdy MUSI mieć bolid F1 aby dojechać do celu.

Na każdym z moich systemów używam z powodzeniem CCleanera i nie wiem, co to format C:

Za to prawie codziennie naprawiam szkody ludziom, którzy przekombinowali z optymalizatorami.

Z resztą czasem trzeba zainstalować optymalizatora, by móc lepiej przejechać i odchudzić system. Ja mam Advanced System Care 4 z niezbędnika, i jego funkcje mnie zadowalają :slight_smile: Używam Odkurzacza, CCleanera.