Wysokie napięcie na pamięci RAM

Cześć. Mam problem z pamięciami RAM. Działają one na wysokim napięciu, mimo ustawienia 1.35 V gdzie nie widziałem, żeby ktoś miał je aż tak duże. Czytałem również że przy dużym napięciu RAM-y się grzeją i działają niestabilnie, co w sumie pasowałoby do stutteringu który pojawia się od czasu do czasu. Co mogę w takiej sytuacji zrobić?

Pamięć Patriot Viper 4, DDR4, 8 GB,3000MHz, CL16 (PV48G300C6K)
Płyta główna MSI B450-A Pro
Procesor Ryzen 5 1600 3.2GHz

Płyta Ci ustawia 1,38V, zmień z AUTO na 1,35.

Próbowałem i wygląda to tak, jak ustawię 2993 MHz auto jest 1.384 V a na ustawionym 1.350 V jest 1.372 V. Znalazłem też informacje, że procesory Ryzen pierwszej generacji obsługują 2667 MHz a drugiej 2993 MHz, więc ustawiłem 2667 MHz na 1.350 V i wychodzi 1.372 V a na auto 1.232 V.

Nie przekraczasz 1,4V, więc nie ma dramatu. To są jedne z szybszych pamięci - mnie ta “nadwyżka” napięcia specjalnie nie dziwi.

Poza tym napięcia jakie pokazuje płyta są tylko orientacyjne, w dodatku bez obciążenia.

Na automatycznym 2667 MHz jest napięcie 1.232 V a na 2933 MHz już 1.384 V to ja dziękuje za takie 2933 MHz.

W czym problem? Trzeba było czytać przed zakupem, w opisie nawet jest napisane “Napięcie [V] 1.35”.

Ale jest jakiś konkretny problem?

Czytałem również że przy dużym napięciu RAM-y się grzeją i działają niestabilnie, co w sumie pasowałoby do stutteringu który pojawia się od czasu do czasu.

  1. Błąd pamięci to najczęściej kończy się wysypaniem aplikacji, albo w ogóle BSOD.
    Stabilność przetestujesz wbudowanym w windows narzędziem, wpisz sobie diagnostyka pamięci w menu start. Ustaw 5-10 przebiegów (im więcej tym lepiej, ale test przebiega dłużej).

  2. Zamiast czytać że się przegrzewają wystarczy palcem dotknąć radiatora, myślę że nie będzie dużo cieplejszy od otoczenia, nawet na 1,38V.

Robiłem już testy memtestem i żadnych błędów. Aktualnie gram na 2667 MHz 1-16-18-18-18-36 i stutteringu nie ma, więc już mi się żadnych testów nie chce robić, bo i tak nic nie wskażą. Trzeba było kupić RAM-y od Corsaira albo HyperXa.

Tak w ogóle to tych RAM-ów nie ma na liście kompatybilnych.

  1. Wielu nie ma na liście, takie listy są publikowane na początku produkcji danej płyty, później już nikt tego nie aktualizuje.
  2. Ryzen z niektórymi modułami się nie lubi i nie wiele da się zrobić.
  3. W przypadku problemów z kompatybilnością z pamięciami zalecane jest również wykonanie aktualizacji BIOSu, nowe wydania poprawiały w niektórych wypadkach kompatybilność.

BIOS najnowszy A70 próbowałem też A82 BETA, który nie jest zalecany.

Że co?! Nie czytasz co my ci tu napisaliśmy??? Grzać to ci się może CPU/GPU/SSD, ale szczerze wątpię by był to RAM!

Dobra. RAM działa na XMP to na biosie A50 nie działało. Ogólnie to od karty, przeprowadziłem testy OCCT, AIDA, Funmark, Unigine Valley oraz diagnostykę pamięci i wynik jest taki, że w AIDA test został przerwany po 9 minutach z przyczyny karty graficznej, a w OCCT podczas testu wystąpił jakiś błąd na rdzeniu, po ponowieniu próby było wszystko w porządku. I stuttering jest, gdy w losowym momencie zużycie karty spadnie ze 100% do np. 40% (fps drop).

Czytam, ale to z RAM-em miałem problemy, więc przyjąłem, że to może być wina tego.

Internety nie kłamią…

Czyli RAM o tyłek rozbić.

Raczej płytę główną -> https://www.nieidealny.pl/forum/topic/4360-procesory-ryzen-ddr4-z-taktowaniem-od-3000-mhz-kompatybilnosc-i-taktowanie/
btw. kompletna dyskusja z userem “ks11” (fragment wyżej) -> https://www.nieidealny.pl/forum/topic/4345-problemy-z-ram-patriot-viper-4-3000mhz-ryzen-bsod/
I wniosek ten sam.

Dlaczego wnioskujesz, że płyta? Z tego, co napisałeś, znalazłem tylko 2 komentarze z moją płytą, gdzie 1 jest mój użytkownik Haksu gdzie wersja biosu to A3 i sypało BSOD-y na XMP. Aktualnie mam wersję A7 gdzie przez ten czas zostały dodane nowe kompatybilne RAM-y i teraz XMP mi działa. Są również komentarze o tym samym RAM-ie, ale innymi płytami, które po prostu mogą być niekompatybilne albo ze starym BIOS-em.

Nie ja wnioskuję, tylko użytkownicy podanego przez mnie forum. Twój RAM ma generalnie dobre opinie i czytając twoje wypowiedzi nie widzę żadnego konkretnego problemu z nim związanego (prócz “zbyt wysokiego napięcia” i teoretycznego grzania się). Testy wywaliły ci się na GPU i CPU. Reasumując - twoje pieniądze i twój wybór co dalej zrobisz.

Problem rozwiązany. RAM-y wymienione na Corsair Vengeance LPX.