Wysokie obroty wiatraka procesora a niska temperatura

Witam, od roku mam nowego PC’ta, nigdy nie miałem z nim żadnych problemów, a od około 2 tygodni w każdej grze wiatrak procesora chodzi na najwyższych obrotach, temperatura raczej nie jest za wysoka (zarzucam screena bezpośrednio po wyłączeniu gry), na pulpicie z niewłączonym żadnym programem/grą jest około 25 st. na procesorze i 3000 rpm, przy dłuższej grze potrafi skoczyć do 5500 rpm przy 50 st. Wymieniałem pastę i przedmuchałem spręzonym powietrzem 2 dni temu, obniżyło to delikatnie temperaturę, ale wiatrak jak chodził tak chodzi. Procesor AMD FX 6300 na boxowym chłodzeniu. Wchodzi w grę tylko wymiana chłodzenia? Zaznaczam, że przez rok chodził cicho.

post-280500-0-25746700-1435760195_thumb.

Witaj. Myślę, że może na początek pobierz i zainstaluj Speedfan, zmniejsz obroty wiatraka i kontroluj temperaturę procesora.

Podaj model płyty głównej.

@Merq Za moment tak zrobię i napisze co się zadziało.

Płyta to gigabyte f2a55m-s1.

Zrobiłem jak pisałeś, ustawiłem obroty na około 2700, tak aby uzyskać dźwięk do zniesienia. Temperatura nie przekroczyła 47 stopni w ciągu godziny gry, po wyłączeniu gry od razu spadła do 35. Mogę tak zostawić na stałe? I podczas gry obroty mimo ustawienia w speedfanie, wzrosły z 2700 do 3500 co ‘dosyc’ wyraźnie dało się usłyszeć.

47 stopni to temperatura optymalna, więc na pewno nie trzeba się przejmować, a co do obrotów wiatraka to: ( http://forum.dobreprogramy.pl/speedfan-zmiejszanie-obrot%C3%B3w-i-odwrotnie-t261584/ ), jest tu napisane także co trzeba ustawić aby prędkość wiatraka nie zwiększała się automatycznie.

Okej. Dzięki za pomoc. Problem rozwiązany. :slight_smile: Jeśli tylko ktoś mógłby mi napisać, z czego to wynikło, że nagle wiatrak zaczął chodzić na wysokich obrotach? I czy po formacie pcta dalej będzie tak samo ustawione, czy od nowa w speedfanie?

Myślę, że tak naprawdę nie można określić po jakiej stronie jest problem, czy po stronie wiatraka, a może jednak po stronie softwarowej. Na razie jeśli wszystko dobrze Ci działa, nie przejmowałbym się naprzód :) 

Pozdrawiam.  :slight_smile:

Wcześniej temperatury odczytywałem w speedfanie albo hwmonitorze, dziś bezpośrednio po grze sprawdziłem w biosie i tam cpu 52 stopnie, po 30 sekundach w speedfanie pokazuje 35 stopni, gdzie jest prawdziwa temperatura?

Zasilacz warto wymienić na markowy. Przeczytaj: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html