Wysokie temperatury CPU


(krystianspoko) #1

Witam. Na początku podam specyfikację komputera Procesor Intel Pentium Dual Core E5200 2.50 GHz 2 rdzenie 3GB RAM Karta graficzna HIS Ati Radeon HD 5770 1GB Płyta główna Asus P5GC-MX/GBL Zasilacz 300W. Gdy włączam komputer i wchodzę do Biosu by sprawdzić temperatury CPU po jakiejś minucie pracy temperatura jest 80 stopni. Gdy go zostawiłem włączonego w biosie po 5 minutach temperatura podskoczyła do 90.5 stopni. Radiator i wiatrak oryginalny od Intela http://www.arest.pl/ph/20578/1_addmedium.jpg Na pewno dobrze jest wpięty i dociśnięty. Pasta też jest na procesorze. Obie pokrywy boczne komputera mam zdjęte. Procesor chłodzi jeszcze wiatrak z zasilacza skierowany jest na dół. Radiator czysty zero kurzu. Screen z temperatur z biosu https://zapodaj.net/0be8925f4f5ad.jpg.html Jak zmniejszyć temperaturę procesora? Z góry dzięki za pomoc.


(Longhorn2009) #2

Na pewno masz coś nie tak z chłodzeniem, może pasty zbyt dużo.


(krystianspoko) #3

@Longhorn2009 Z pastą musi być wszystko ok Serwisant nakładał pastę na procesor tydzień temu.

Screen z programu SpeedFan https://zapodaj.net/d331c20843fce.png.html


(bachus) #4

@krystianspoko: to duża sztuka na E5200 założyć tak radiator, aby bez obciążenia rozgrzewał się do 90oC. Do tylu bez pasty i wentylatora (pasywnie chłodzony) nie powinien dochodzić. Radiator jest źle założony, albo “serwisant” zamiast pasty użył gipsu. Sprawdź, czy w transporcie radiator nie został przesunięty. Komputer nie gryzie. Rozkręć, zobacz. Dużo nie ryzykujesz, procesor jest warty pewnie z 5zł. 


(krystianspoko) #5

@bachus Mam go ciągle rozkręconego. Dociskałem wiatrak ale temperatura w biosie spadała wtedy max o 5 stopni. Może to być wina zasilacza? robiłem wymianę karty graficznej Nvidia geforce GT210 1gb wymieniłem na HIS ATI Radeon HD 5770 1GB. Mam zasilacz 300W i zauważyłem teraz że komputer zwolnił Wolniej kopiuje i pobiera pliki.

Najciekawsze jest to że w biosie pisze że temperatura procesora wynosi ponad 80 stopni a w programie SpeedFan pisze że procesor ma temperaturę 60 stopni. Bios mam najnowszy.


(bachus) #6
  1. To spora odwaga tego Radeona uruchamia na tym zasilaczu. Podaj może dokładny model i markę zasilacza. Ja bym nie ryzykował na niczym poniżej 420-450 Watów. 

  2. co do procesora - komputer może zwalniać, bo poprzez przegrzewanie obniżane jest taktowanie. Pokaż z CPU-Z pierwszą zakładkę (CPU). Procesor jest źle przetaktowany, ale raczej obbstawiam, że to jednak za dużo pasty… 


(Pioma) #7

Na biosie temperatury są zawsze wyższe, bo bios nie ma tak zaawansowanych systemów oszczędzania energii jak system operacyjny


(Veers) #8

 

Sam sobie odpowiedziałeś. Jak już wskazał Bachus - coś jest nie tak z chłodzeniem. A różnica temperatur BIOS/program - to norma (choć nie aż 20 stopni).


(krystianspoko) #9

@bachus Zasilacz oczywiście z czarnej listy ale na początku miesiąca zamierzam kupić renomowany zasilacz 500W.  Zdjęcie z naklejki zasilacza https://zapodaj.net/4fc2035738bf1.jpg.html  Screen z CPU-Z https://zapodaj.net/ad0be3719542f.png.html

@Veers Dociskałem z wielką ostrożnością by nic nie uszkodzić. Jak docisnąłem z całej siły to rzeczywiście temperatura spadła o 30 stopni ale nie mam pomysłu jak tak mocno docisnąć radiator do procesora.


(bachus) #10

Ja tylko tak podpowiem… Wsadziłeś kartę, która z samego dodatkowego zasilacza ciągnie z 75 Watów. Masz zasilacz bardzo złej jakości, który jak się spali (a się spali…) pociągnie za sobą (jak to zasilacz impulsowy z jakimś oszukanym PFC) resztę elementów (w tym płytę główną). Ja bym wyciągnął tego Radeona do czasu zakupu zasilacza. 
Co do zasilacza - jak już decydujesz się na nowy (który będzie pewnie warty więcej, niż ten cały komputer), to kup coś z zapasem - np. jakąś 650W, bo ten komputer jeszcze pochodzi jeszcze (optymistycznie) ze dwa lata. Zasilacz Ci zostanie do nowego komputera. 


(Longhorn2009) #11

Od mocnego docisku chłodzenia do procesora są kołki. Jeśli są uszkodzone i nie spełniają roli to chłodzenie do wymiany.


(Uzi) #12

Dokładnie jak pisze kolega , kilka razy spotkałem się że kołki były już kiepskiej jakości lub nie dokładnie zapięte i po chwili użytkowania delikatnie wypinały się nie dociskając radiatora do procesora. 


(krystianspoko) #13

Ok, Postanowiłem zdjąć radiator by zobaczyć czy serwisant na pewno nałożył pastę na procesor. Gdy zdjąłem radiator okazało się że procesor jest suchy, ani grama pasty. Nałożyłem pastę diamentową metodą na X. Wyniki są takie że w spoczynku temperatury są max 40 stopni a przy stresie 55 stopni. Co dziwne, nie zauważyłem różnicy w wydajności komputera nadal mi się długo uruchamia przeglądarka, przycinają mi się filmy w 1080p na youtube. Może być tak że procesor od tej pracy w temperaturze 80 stopni mogła spaść jego wydajność na zawsze?


(bachus) #14

Zasilacz.


(krystianspoko) #15

@bachus Właśnie wiem że zasilacz koniecznie jest do wymiany. Ale ten zasilacz trzyma napięcia w miarę stabilnie. Nie ma jakiegoś sposobu by to naprawić? za tydzień góra dwa kupię nowy zasilacz.


(bachus) #16

Ja tam obstawiam zasilacz. Na wypadek odpal jeszcze program ‘Speccy’ --> Plik --> “opublikuj zrzut” i daj link do raportu. 


(krystianspoko) #17

@bachus Link do zrzutu http://speccy.piriform.com/results/ua4MtwCVseA6YzL5OZWE33S  Na dodatek powiem że wyłączyłem nawet windows Aero i wszystkie efekty wizualne systemu aby zwiększyć jego wydajność, a i tak to nie przyniosło efektu jakiego oczekiwałem.