Wysokie temperatury i spadek wydajnosci

witam, mam pytanie poniewaz ostatnimi czasy w grach mam nieco mniejsze fps niz kilka miesiecy temu, w necie przeczytalem ze to moze wysokie tenperatury na gpu. HVmonitor na gpu pokazuje max 90stopni , a na cpu 63. Mam chlodzenie boxowe jesli to ma znaczenie. W obudowie mam jeszcze jeden wentylator to go podlącze, i jeszcze jedno , czy na gpu tez musze zmieniac paste ? bo mam ją od 7 lat i jeszcze tego nie robilem XD, czy moze wystarczy jak wyczyszcze komputer. pozdro

gtx 750ti
i5-10400f

Przy 90 stopniach oprogramowanie może chronić kartę przed przegrzaniem zmniejszając jej wydajność. Wymiana pasty po 7 latach pewnie wskazane. Ja bym na początek otworzył komputer sprawdził na otwartym, czy temeratura na GPU spadła i nie przycina.

Dzises … 7 lat pasta na chłodzeniu GPU i nie zmieniona jeszcze?

Ja miałem dużo krócej pastę fabryczną na GPU, po zdjęciu chłodzenia była jak kamień, że ledwo IPĄ ją domyłem. (szkoda, że nie miałem pod ręką terpentyny, to poszłoby zdecydowanie szybciej)
Zmieniaj ją jak najszybciej. Od razu termopady też wymień.
Jak radiator nie będzie chciał zejść to nie ciągnij na siłę, bo uszkodzisz GPU.
Podgrzej kartę używając ją i dopiero potem zdejmuj radiator.
Polecam pastę Gelid Extreme i jak na razie świetnie się sprawdza na moim GPU :stuck_out_tongue_winking_eye:

moge zwykla silikonowa nalozyc? :d czy do gpu nalezy miec jakas lepsza?

Te GPU lubi wydzielać dużo ciepła. Najzwyklejsza pasta silikonowa szybko straci swoje właściwości i za jakiś czas będziesz musiał znowu rozbierać chłodzenie i na nowo nakładać pastę.
Kup jakąś nieco lepszą, może być silikonowa, ale lepszej jakości, to starczy na dłużej po prostu. Na pewno nie używaj ciekłego metalu.

Przed zmianą pasty miałem 50C jak karta się nudziła. Także warto wymienić. :stuck_out_tongue:

W sam raz będzie co procesora i do karty graficznej np. Arctic Cooling MX2.

ok to kupie ta gelid extreme , a chlodzenie boxowe na cpu moze zostac?

Może zostać, ale staraj się czyścić całość, wszystko naraz, czyli sprzątanie komputera, wymiana pasty na cpu i gpu, raz na pół roku, rok.

Zasilacz też lubi zbierać kurz, warto przeczyścić, ale z tym uważać jeszcze bardziej, itd.

Boxowe jest w miarę ok, tylko też wymień tam pastę jak nie wymieniałeś.

Miałem boxowe i chłodzenie, a potem premium Noctua NH-D15, bo mam miejsca w obudowie dużo.
Różnica w temperaturze CPU jest spora i przede wszystkim jest cicho, wentylatory tak nie wyją.
Mimo wszystko jak procek się nie przegrzewa i hałas Ci nie przeszkadza, to bym boxowego nie wymieniał.

dobrze a powiedzcie czy jak podlacze ten wentylator co mialem jak kupilem obudowe to cos moze dać?

Chodzi Ci o dodatkowy wentylator w obudowie?

tak

Praktycznie nic nie da, bo ciepło nie przechodzi dobrze przez starą pastę na radiator.
Po wymianie pasty na nową dodatkowy wentylator w obudowie to zawsze jakieś dodatkowe powietrze z zewnątrz i może poprawić cyrkulację powietrza wewnątrz obudowy.

Pierwsze co, to wymień pastę na CPU i GPU (najlepiej wraz z termopadami) + czyszczenie z kurzu.
To poprawi termikę znacząco. Dołożenie potem wentylatora w obudowie może poprawić jeszcze osiągi chłodzenia, ale to już sam sobie przetestuj jak jest z i bez tego dodatkowego wentylatora.

Wszystko zależy od modelu obudowy, producenta wentylatora i przepływu powietrza w obudowie. Wentylator wyciągający powietrze z tyłu obudowy zawsze coś pomoże, ale buda musi być regularnie czyszczona.

dobrze zrobie to co wyzej opisal domker, ostatnia sprawa bo mam u siebie w domu paste natec husky czy ona by byla dobra?

Do słabszego CPU ujdzie.
Na pewno będzie lepsza niż zaschnięta stara pasta, która izoluje, a nie przewodzi ciepło. Pytanie tylko, czy ją otwierałeś i ile ją składujesz u siebie? :stuck_out_tongue:
Małe porównanie podstawowego parametru pasty:
Natec Husky: 4.63 W/mK (przewodność cieplna)
Arctik MX2: 5.6 W/mK
Gelid GC-Extreme: 8.5 W/mK
Thermal Grizzly: 12.5 W/mK

czyli czym lepsza przewodnosc ciepla tym lepiej?

To logiczne.

By definition, this is the flow of heat energy through a defined area over a defined time

Gelid przed nałożeniem podgrzej w szklance mocno ciepłej wody. Łatwiej się rozprowadza.