Wysokie temperatury laptopa

Witam. W ciągu ostatnich dwóch dni mój laptop zaczął się nadmiernie grzać. Jeszcze dwa dni temu po całym dniu przy komputerze temperatura procesora wynosiła ok 42 - 43 stopnie. Teraz siedząc od 21 czyli 2 godziny mam temperaturę 57 - 60 stopni celcjusza. Wiecie co mogło spowodować tak nagłą zmianę temperatur? Dodam że komputer był dopiero co czyszczony oraz to że przy grze " Wiedźmin " miałem 86 stopni! Procesor to Intel Celeron 2.0 GHz.

Jak go czyściłeś - jak da radę odkręć pokrywę od chłodzenia i zobacz czy nie ma tam kurzu, bo często przy wentylatorze jest czysto, a na wylocie powietrza radiator jest zapchany kurzem.

Zrobiłem tak jak powiedziałeś. teraz czy ktoś by mógł polecić mi jakiś dobry program który sprawdza dokładnie temperatury? Bo w speed fan odczyty są zupełnie inne jak w evereście.

Np Core Temp, Everest też dobry, Realtemp

Pobrałem to pierwsze i mam tak.

Tj. Max: 100 C

Core 60 - 63

Czyli nic się nie zmieniło. Może ta zawyżona temperatura jest spowodowana wirusem czy coś?

Komputer w przeciągu ostatnich dni także strasznie zwolnił. Przy włączaniu systemu sugeruje żebym przeskanował dyski. Jednak bez względu na to czy je przeskanuje czy nie zawsze wyskoczy. Przykład zwolnienia to np. przeglądarka która uruchamia się jakieś 2 minuty.

Ja korzystam z HWiNFO i wg mnie podaje wiarygodne temperatury. Jeśli sytuacja z nadmiernym nagrzewaniem procesora następuje nagle, to może to być spowodowane zainstalowaniem jakiegoś źle “wyważonego” programu, patrz iPlus Manager, gdzie proces iPlusChecker.exe grzeje mi procesor do 105’ Celsjusza. Po zabiciu procesu wraca do normy.

może w takim razie zrobię format?

A dejże spokój. Jeśli podejrzewasz infekcję to wstaw log OTL w dział Bezpieczeństwo. Użycie procesora sprawdzisz w Menedżerze zadań (ctrl + alt + del) w zakładce “Procesy” - porządkowanie wg “Procesor CPU”.

Najwięcej co tu mi zajmuje to GG a zużycie procesora to 18% max 58 % przy GG i przeglądarce włączonej. Uzycie pliku strony 612 MB.

Jak długo masz już lapka? 50-60’C to nawet normalna temperatura… Przy graniu normalne też, że nagrzewa się mocniej. Tylko wyklucz infekcje - bo sama temperatura procesora nie ma wiele wspólnego z 2-minutowym otwieraniem przeglądarki. Poza tym, mam nadzieję, że wiesz iż komputer trzymany np. na łóżku nagrzewa się bardziej i szybciej. Piszę to, bo wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i dziwi się wysokimi temperaturami :slight_smile: Szczerze mówiąc ja bym się nie przejmował tym, że mam 60’C.

Pozdrawiam!

Przypominam, że mówimy o Celeronie 2,0 który nie obsługuje technologii oszczędzania energii. Też kiedyś miałem Celerona 1,4 90nm ale zmieniłem go na Pentium M1,4@1,86GHz 130nm. Temp. wyraźnie spadły (max. 40st przy normalnym użytkowaniu, nieraz całą noc działa bez wentylatora), procek zwalnia do 800MHz bez obciążenia, mogę sterować napięciem przy danych mnożnikach i wydajność znacznie wyższa od Celerona (ponad 500pkt w teście Winrara, dla porównania stacjonarny Celeron 2,93 ma 330pkt). Tego Pentiuma kupiłem po kosztach wysyłki listu poleconego na aukcji.

W tym przypadku obciążenie CPU nie jest wysokie, to nie jest przyczyna takich temp. Bardziej obstawiłbym np. słabą paste termoprzewodzącą (ja u siebie mam Zalman STG-2) lub w inny sposób obniżoną wydajność chłodzenia. Samo czyszczenie szmatkami, odkurzaczami mało pomaga, najlepiej rozkręcić sprzęt i sprawdzić jak w środku sytuacja wygląda.

I w laptopie spokojnie taka temperatura CPU może być - przy pełnym obciążeniu raczej nie powinna przekraczać 75 stopni.

Na czym polegało to czyszczenie ? - może rozkręcałeś układ chłodzenia ?

Odkręciłem wiatraczek, przedmuchałem go sprężonym powietrzem. Z radiatorem zrobiłem to samo. Laptop leży na biurku podłożyłem pod niego prowizoryczne stópki z jednej strony żeby się nie dławił. Co do pasty termoprzewodzącej to jej jeszcze nie nakładałem ze względu na to że jedna śrubka nie chce się odkręcić ( nie ma startego łebka po prostu tak mocno trzyma ). Laptop mam już od dwóch lat. Zauważyłem też że wiatraczek chodzi na pół gwizdka. Ale zastanawia mnie jedno skąd taka temperatura 60 C skoro jak go dotykam od spodu to nawet ciepły nie jest? I dmucha na dodatek chłodnym powietrzem. Czy jest możliwe że czujnik uległ uszkodzeniu? Czy po prostu to normalna temperatura dla niego?

To że spód jest chłodny świadczy o tym że ciepło z procka nie jest należycie odbierane i chłodzenie nie ma skuteczności. Postaraj się odkręcić te śrubkę i zmienić paste na CPU i zapewnić jak najlepsze przewodzenie termiczne między procem i radiatorem ukłądu chłodzenia.

Dobrze, postaram się odkręcić śrubkę nałożyć pastę i napiszę co z tego wynikło.

ja mam chlodzenie intela tez do tego procka i przy gta sa mam maks 50 gora 55 ale to w stresie

Czyli, trzeba rozebrać ponownie całe chłodzenie, sprawdzić wszystko dokładnie, nałożyć nową pastę na CPU i mostek i poprawnie wszystko zmontować. Jak dalej będzie wskazywał dziwne temperatury trzeba zmierzyć temperaturę bezpośrednio na podzespołach ( termometr elektroniczny). Jeśli pomiar wykaże poprawne temperatury, może trzeba zaktualizować bios laptopa.

Dobra zrobiłem jak mi powiedzieliście i jest ok. Komputer chodzi od rana kumple grali prawie caly dzien w l4d i mam 54 C. Schodzi normlanie do 45 i chłodzenie się wyłącza samo więc jest dobrze. Dziekuje wam serdecznie za pomoc i pozdrawiam. Problem rozwiązany.

ożyj może Arctic Silver 5 albo Arctic Cooling MX-4 albo zobacz TUTAJ!

Przecież problem został rozwiązany…

Tak nawiasem mówiąc powinieneś napisać użyj, nie ożyj. ;]