Wysokie temperatury po wymianie pasty w laptopie

Witam!

Mam laptopa Asus K50IP, wymieniłem mu pastę bo grzał się dość mocno temperatura karty w spoczynku dochodziła do 80 stopni C, wyczyściłem chłodzenie, oczyściłem rdzeń procesora i karty i nałożyłem pastę. Procesor w trakcie spoczynku ma temperaturę 35 stopni a karta aż 80 :O. Lepiej jest nałożyć więcej pasty czy mniej? Wymieniałem już pastę drugi raz na karcie i nadal jest to samo :frowning: bardzo proszę o pomoc.

Z tego co wiem to zależy od Procesora jaki jest duży ( Jak dasz więcej ) po dociśnięciu radiatora do prodka i tak nadmiar pasty wyjdzie bokiem musisz nałożyć tak by po dociśnięciu radiatora pasta pokryła cały procek.

Temperatura procesora może być. Zerknij tutaj. Czym mierzysz temperaturę GPU? W sieci piszą, że temperatura grafiki może dochodzić do około 93 stopni. Nie wiem, czy jest to norma. Po przeczyszczeniu notebooka i nałożeniu świeżych past temperatura spadła? Jaka była wcześniej? Zerknij też tutaj.

Temperatura jak laptop był nowy to na grafice wynosiła ok. 50 stopni a pod obciążeniem maks 78 stopni. Temperaturę mierzyłem speedfan’em i hwmonitor. Po przeczyszczeniu temperatura grafiki wzrosła a procesora spadła, nie wiem czemu :( 

A na pewno na grafice była pasta, a nie thermopad?

 

Pastę nakładasz najcieniej jak się da - mnóstwo poradników w necie.

Pasty nakłada się tylko tyle ażeby uzupełnić przestrzeń pomiędzy radiatorem a obudową cieplną procesora…Jeśli jest jej za mało to temperatura rośnie bardzo szybko w krótkim czasie… Jeżeli jest jej za dużo to poczatkowo wszystko gra ale po niedługim czasie - tydzień, dwa kiedy sprzęt się dobrze wygrzeje temperatury są już za wysokie - nadmiar pasty powoduje słabsze odprowadzenie ciepła…

 

Najlepiej sprawdzić na początku czy chłodzenie dobrze przylega do podzespołu i czy miedziany termal pipe odprowadza to ciepło (można użyć tego termometra bezdotykowego dla dokładniejszego pomiaru)

Sprawa wygląda tak: jak dociskam miedziany termal pipe palcem do karty to temperatura spada do 50 stopni podczas spoczynku i termal pipe zaczyna się grzać, jak wezmę palec to temperatura gwałtownie wzrasta.

Na procesorze powinna być pasta. Natomiast na grafice thermopad (taka niby pianka) jak niweluje ona ta różnicę między termal pipe a grafiką. Dlatego jak dociśniesz palcem termal pipe styka się z grafiką i zaczyna ja chłodzić.

Czyli na procesor mam nałożyć pastę a na grafikę nakleić thermopad? U mnie jest tak że jest thermal pipe później pasta pod nią blaszka i później pod tą blaszką karta.

Tak ale nie wiem czy dobrze rozumiem teraz to co napisałeś. Bo wynika z tego że masz termal pipe pod to dałeś paste potem “jakąś blaszke” bezpośrednio na karte? Blaszka powinna być przylutowana pod thermal pipe pod nia dajesz thermalpad i to na karte. Ewentualnie może być tak że ta blaszka jest osobno nie wiem jak w tym modelu akurat ale możliwe że ta blaszka jest osadzona na paście ale trzeba pod nią też daćpaste bezpośrednio na grafikę. Zrób zdjęcie to zobaczę.

Jest dokładnie tak jak napisałeś blaszka nie jest przylutowana do termal pipe tylko pod nią jest pasta później blaszka jest nałożona bezpośrednio na kartę. Zdjęcie postaram się wrzucić w poniedziałek bo nie ma mnie chwilowo w domu.

Jeżeli ta blaszka przylega do karty i jak naciśniesz palcem i się nie ugnie to powinna wystarczyć pasta.

Blaszka jest prawdopodobnie z powodu różnicy poziomów powierzchni procesora i chipsetu graficznego aby zlikwidować szczelinę (spotkałem się z takim przypadkiem) ale ta blaszka z obu stron powinna być posmarowana cienką warstwą pasty.

To najlepiej nałożyć thermopad’a i posmarować go lekko pastą od strony tej blaszki?

Należy zrobić tak jak było fabrycznie, ale jeśli zastosujesz thermopada, to jego nie smaruje się już pastą

 

Jeśli masz szczelinę między chipem, a chłodzeniem np: 1 mm, to stosujesz thermopad grubości 1.5 mm - bez żadnej pasty - zawsze grubość thermopada ma być większa od szczeliny.

 

Niektórzy zamiast thermopada stosują dobraną grubością blaszkę miedzianą  z pastą.

Założyłem termopad 3.8 o grubości 0,5 mm  i temperatura jak coś robię na laptopie wynosi 63 stopnie a pod maksymalnym obciążeniem 77 stopni, to bezpieczne temperatury?

 

Co to za thermopad? zawsze kupujesz thermopad o możliwe najwyższej przewodności cieplnej: … W/m-K

 

Temperatury mogą być, ale czym niżej tym lepiej, najważniesze, aby laptop pracował jak należy.

 

Edit:

 

I teraz zastosuj ewentualnie podstawkę chłodzącą.

Pisałeś na początku że temperatury GPU były niższe… Możliwe, że są wyższe ze względu na słabe właściwości cieplne zastosowanego termopada… jednakże akceptowalne… Musisz tylko w przyszłości je monitorować, żeby zareagować w odpowiednim momencie…

Dzięki wszystkim za pomoc temat wyczerpany :smiley: