Wysokie temperatury po wymianie pasty w laptopie


(Adrians222) #1

Witam!

Mam laptopa Asus K50IP, wymieniłem mu pastę bo grzał się dość mocno temperatura karty w spoczynku dochodziła do 80 stopni C, wyczyściłem chłodzenie, oczyściłem rdzeń procesora i karty i nałożyłem pastę. Procesor w trakcie spoczynku ma temperaturę 35 stopni a karta aż 80 :O. Lepiej jest nałożyć więcej pasty czy mniej? Wymieniałem już pastę drugi raz na karcie i nadal jest to samo :frowning: bardzo proszę o pomoc.


(dgm.roger) #2

Z tego co wiem to zależy od Procesora jaki jest duży ( Jak dasz więcej ) po dociśnięciu radiatora do prodka i tak nadmiar pasty wyjdzie bokiem musisz nałożyć tak by po dociśnięciu radiatora pasta pokryła cały procek.


(squeet) #3

Temperatura procesora może być. Zerknij tutaj. Czym mierzysz temperaturę GPU? W sieci piszą, że temperatura grafiki może dochodzić do około 93 stopni. Nie wiem, czy jest to norma. Po przeczyszczeniu notebooka i nałożeniu świeżych past temperatura spadła? Jaka była wcześniej? Zerknij też tutaj.


(Adrians222) #4

Temperatura jak laptop był nowy to na grafice wynosiła ok. 50 stopni a pod obciążeniem maks 78 stopni. Temperaturę mierzyłem speedfan’em i hwmonitor. Po przeczyszczeniu temperatura grafiki wzrosła a procesora spadła, nie wiem czemu :( 


(JNJN) #5

A na pewno na grafice była pasta, a nie thermopad?

 

Pastę nakładasz najcieniej jak się da - mnóstwo poradników w necie.


(adamk1985) #6

Pasty nakłada się tylko tyle ażeby uzupełnić przestrzeń pomiędzy radiatorem a obudową cieplną procesora…Jeśli jest jej za mało to temperatura rośnie bardzo szybko w krótkim czasie… Jeżeli jest jej za dużo to poczatkowo wszystko gra ale po niedługim czasie - tydzień, dwa kiedy sprzęt się dobrze wygrzeje temperatury są już za wysokie - nadmiar pasty powoduje słabsze odprowadzenie ciepła…

 

Najlepiej sprawdzić na początku czy chłodzenie dobrze przylega do podzespołu i czy miedziany termal pipe odprowadza to ciepło (można użyć tego termometra bezdotykowego dla dokładniejszego pomiaru)


(Adrians222) #7

Sprawa wygląda tak: jak dociskam miedziany termal pipe palcem do karty to temperatura spada do 50 stopni podczas spoczynku i termal pipe zaczyna się grzać, jak wezmę palec to temperatura gwałtownie wzrasta.


(pantera272) #8

Na procesorze powinna być pasta. Natomiast na grafice thermopad (taka niby pianka) jak niweluje ona ta różnicę między termal pipe a grafiką. Dlatego jak dociśniesz palcem termal pipe styka się z grafiką i zaczyna ja chłodzić.


(Adrians222) #9

Czyli na procesor mam nałożyć pastę a na grafikę nakleić thermopad? U mnie jest tak że jest thermal pipe później pasta pod nią blaszka i później pod tą blaszką karta.


(pantera272) #10

Tak ale nie wiem czy dobrze rozumiem teraz to co napisałeś. Bo wynika z tego że masz termal pipe pod to dałeś paste potem “jakąś blaszke” bezpośrednio na karte? Blaszka powinna być przylutowana pod thermal pipe pod nia dajesz thermalpad i to na karte. Ewentualnie może być tak że ta blaszka jest osobno nie wiem jak w tym modelu akurat ale możliwe że ta blaszka jest osadzona na paście ale trzeba pod nią też daćpaste bezpośrednio na grafikę. Zrób zdjęcie to zobaczę.


(Adrians222) #11

Jest dokładnie tak jak napisałeś blaszka nie jest przylutowana do termal pipe tylko pod nią jest pasta później blaszka jest nałożona bezpośrednio na kartę. Zdjęcie postaram się wrzucić w poniedziałek bo nie ma mnie chwilowo w domu.


(pantera272) #12

Jeżeli ta blaszka przylega do karty i jak naciśniesz palcem i się nie ugnie to powinna wystarczyć pasta.


(Cedar) #13

Blaszka jest prawdopodobnie z powodu różnicy poziomów powierzchni procesora i chipsetu graficznego aby zlikwidować szczelinę (spotkałem się z takim przypadkiem) ale ta blaszka z obu stron powinna być posmarowana cienką warstwą pasty.


(Adrians222) #14

To najlepiej nałożyć thermopad’a i posmarować go lekko pastą od strony tej blaszki?


(Cedar) #15

Należy zrobić tak jak było fabrycznie, ale jeśli zastosujesz thermopada, to jego nie smaruje się już pastą


(JNJN) #16

 

Jeśli masz szczelinę między chipem, a chłodzeniem np: 1 mm, to stosujesz thermopad grubości 1.5 mm - bez żadnej pasty - zawsze grubość thermopada ma być większa od szczeliny.

 

Niektórzy zamiast thermopada stosują dobraną grubością blaszkę miedzianą  z pastą.


(Adrians222) #17

Założyłem termopad 3.8 o grubości 0,5 mm  i temperatura jak coś robię na laptopie wynosi 63 stopnie a pod maksymalnym obciążeniem 77 stopni, to bezpieczne temperatury?


(JNJN) #18

 

Co to za thermopad? zawsze kupujesz thermopad o możliwe najwyższej przewodności cieplnej: … W/m-K

 

Temperatury mogą być, ale czym niżej tym lepiej, najważniesze, aby laptop pracował jak należy.

 

Edit:

 

I teraz zastosuj ewentualnie podstawkę chłodzącą.


(adamk1985) #19

Pisałeś na początku że temperatury GPU były niższe… Możliwe, że są wyższe ze względu na słabe właściwości cieplne zastosowanego termopada… jednakże akceptowalne… Musisz tylko w przyszłości je monitorować, żeby zareagować w odpowiednim momencie…


(Adrians222) #20

Dzięki wszystkim za pomoc temat wyczerpany :smiley: