Wysokie temperatury podzespołów

Witam. Od dłuższego czasu zauważyłem, że po dłuższym działaniu komputera(3-4h) temperatury moich podzespołów znacznie wzrosły oraz komputer jakby działał głośniej niż zaraz po włączeniu. Czy to jest normalne? Zdarzyło mi się również w przeciągu ostatniego tygodnia 2-3x po paru godzinach korzystania z komputera wyskakiwał mi BSoD. Czy temperatura może być tego przyczyną? Jak mógłbym ewentualnie obniżyć temperatury tych podzespołów, czy konieczne jest wymienianie wiatraczków.

Wykonałem screen z programu Hmonitor z wynikami moich temperatur z podzespołach.

http://imageshack.us/photo/my-images/29 … turag.png/

Interesuje mnie również co to jest “Aux” bo świeci się na czerwono, myślę ze temperatura dysku jak i karty graficznej jest również niepokojąca.

Tak wygląda mój sprzęt:

GeForce9600 AMP Edition

Amd Athlon x2 2700Hz 5600+

GoodRam 2x1gb DDR2

SeaGate Baracuda 80gb

Zasilacz 450W (za 50zl z “czarnej listy”)

Płyta główna Gigabyte’a (dokładnego modelu nie pamietam).

Bardzo prosiłbym o poradę do w/w pytań.

Z góry dziękuje, Pozdrawiam.

Przeczyść komputer, sprawdź wentylatory(czy pracują), a może i będzie potrzebna wymiana.

Tak jak pisał Aldaris przeczyść kompa. Zainstaluj jakiś drugi program do wyświetlania temperatur i napięć na jednym nie można się sugerować czyli naprzykład Speccy czy OCCT. Ten ostatni pokazuje wskazania minimalne i maksymalne czyli wachania i jak uruchomisz i zwiniesz do paska i po jakimś czasie użytkowania odwiniesz to zobaczysz pełne wyniki. Dobrze jakbyś zmierzył miernikiem napięcia zasilacza jest z czarnej listy i miałbyś orientację czy OCCT pokazuje zbliżone wartości. Zobacz w biosie czy są wyświetlane wartości to widziałbyś czy na starcie już temperatury nie są za wysokie. Wymieniałeś pastę na procesorze czy jeszcze nie ale narazie przeczyść komputer może temperatury spadną.

  1. Czy tak jest od samego początku czy od jakiegoś czasu dopiero?

  2. Jaka masz obudowę?

  3. Skoro wiesz, że zasilacz jest z czarnej listy to dlaczego go jeszcze nie wymieniłeś?

A więc tak. Zrobiłem skan OCCT i podaje linka do wyników testu.

http://imageshack.us/f/694/temperatury2.png/

Procesor mam od dwóch lat i pasty nie wymieniałem.

Wiatraczki chodzą (od zasilacza, karty graficznej, i ten przy procesorze).

Czy konieczne jest wymienienie zasilacza? Niestety nie mam narazie funduszy na dobry zasilacz.

Obudowę do komputera mam bardzo starą (jeszcze ze starego komputera, ma około 7-8lat) lewą część mam odkręconą.

Komputer przeczyściłem (płytę główną, kartę graficzną) zasilacz oraz wiatraczek od procesora nie odkręcałem.

Od około tygodnia zauważyłem wzrost głośności w działaniu komputera oraz występowanie BSoD’ów, dzisiaj się po prostu zaciął po 3h pracy.

Po uruchomieniu ponownym komputera, w Biosie temperatura CPU wahała się od 54-58 stopni.

Czy to wszystko może być wina bardzo starej obudowy? Czy może konieczne będzie zakupienie dodatkowych wiatraczków ewentualnie sprężonego powietrza którym można dokładniej usunąć zaległy kurz.

Wartości napięć plusowe pokazywane przez OCCT wydają się być w normie ogólnie tolerancja 5% czyli mieście się. Gorzej wygląda do napięć minusowych gdzie tolerancję przyjmuje się 10% i sam możesz zobaczyć. Jednak nalepiej byłoby pomiary zrobić miernikiem wszystkie linie. Jeśli Twój zestaw nie pobiera lini napięc minusowych to by nie miało znaczenia gorzej jak jednak te napięcia minusowe są wykorzystywane. Załóżmy że te minusowe nie są potrzebne ale niech się ktoś dołączy i wypowie. To pozostaje kwestia wysokich temperatur i coś pasowałoby zaradzić. Jak masz bok obudowy zdjęty to załóż i zobacz czy temperatury się zmienią. Chodzi o zakłócenie cyrkulacji powietrza przez zdjęcie boku i myslenie że będzie chłodniej jednak dobrze jest sprawdzić w praktyce. Wymiana pasty byłaby wskazana bo nie przekonasz się jak nie wymienisz a wysokie temperatury raczej powodują zmniejszenie wydajnośći jak temperatury utrzymują się wysokie. Zobacz może zaczep coolera popuścił i nie ma styku. Ale jak wymienisz pastę to przy okazji dokładnie przeczyścisz coolera i zobaczysz czy dokładnie przylegał do procesora. To tyle narazie co by można było zrobić i daj znać po wykonaniu powyższych opisanych czynności czy coś pomogło i temperatury spadły.

Tak więc paste postaram się wymienić na dniach bo obecnie jej nie mam. Przy okazji tak jak napisałeś coolera dokładnie przeczyszczę. Uporządkowałem również kable w środku obudowy bo czytałem, że to też ma duży wpływ na temperaturę podzespołów. Jednak obudowę mam starą, tylą część mam po przeróbce, wycięte zostały kawałki blachy jest dużo otworów. Robiłem to ze 2 lata temu myśląc że dzieki temu komputer będzie miał lepsze chłodzenie lecz teraz widzę że nie koniecznie. Czy wymiana obudowy na nową, oryginalną mogła by jakoś znacząco wpłynąć na temperaturę wewnątrz komputera? Tą co teraz posiadam to jest bardzo stary model (kupowana była jak pisałem ze 7-8lat temu). Czytałem, że teraz robione są z lepszych materiałów, mają lepsze kształty które pomagają w przepływie powietrza. Prędzej czy później i tak chyba będę musiał ją wymienić…

Załóżmy że wymiana pasty i przeczyszczenie coolera coś obniży temperaturę choć gwarancji nie ma. To ułomność obudowy do zapewnienia odpowiednich warunków przepływu powietrza wynikające z Twoich przeróbek czy też samej konstrukcji będzie wymuszało częstsze wymienianie pasty. Zakup obudowy powinieneś już planować składać kasę bo szkoda trzymać podzespoły w tej obudowie i narażać je na męke przez podwyższone temperatury. Teraz jest duży wybór obudów a na czasie są konstrukje gdzie zasilacz montuje się na dole. To pociąga za sobą kupno zasilacza i tak zalecane w Twoim przypadku z dłuższymi jego kablami albo kombinowanie przedłużkami. Sama obudowa to radziłbym rozglądać się w cenie od minimum 150 złoty. Jeśli zdecydowałbyś się razem z zasilaczem kupować to trzeba się liczyć z kwotą koło 300 złotych.Do Ciebie należy decyzja jaki warjant wybierzesz.

Między czasie rozglądałem się za obudową i prawdopodobnie zamówię na dniach… Jeżeli mógł bym prosić o jakieś dobre propozycje odnośnie samej obudowy do 150zl (myślę, że używane w dobrym stanie byłyby też niezłe a koszty - niższe.)

Na razie wypatrzyłem coś takiego:

http://allegro.pl/cooler-master-elite-3 … 50249.html

http://allegro.pl/obudowa-cooler-master … 16182.html

http://allegro.pl/cooler-master-elite-4 … 73971.html

Czy któraś z nich byłaby dobra?

Obudowy powyżej 150zl nie wchodzą w grę bo nie mam na tyle funduszy a jest to sprawa dość nagła bo nie chcę “męczyć” procka, grafy itp.

Twoje propozycje wydają się bardzo dobrym wyborem szególnie dwa ostatnie gdzie zasilacz montowany na dole. Oczywiście możesz pierwszą propozycję to nie będzie problemów przez krótkie kable zasilacza jeśli naprzykład takie masz w obecnym zasilaczu. Chyba że kupisz zasilacz to już będziesz wiedział o znaczeniu długości jak montowany na dole. Dałeś przykład że do 150 złotych można znaleźć bardzo dobre obudowy. Przed ostatecznym wyborem modelu wpisz w google i wyszukaj opinie żeby wyłapać mankamenty albo potwierdzenie udanego modelu. Życzę udanego wyboru i żeby spełnił Twoje oczekiwania no i żeby wreszcie temperatury się obniżyły i dały większą pewność dłuższemu użytkowaniu na jednym zestawie.

Jak zakupisz którąś z obudów to od razu z tyłu wiatrak wyciągający powietrze a z przodu wciągający ( z tyłu powinien być fabryczny ale nie koniecznie).

690 raczej w tej cenie nie zejdzie więc dobrą alternatywą jest z tej trójki Elite 430. Możesz jednak wziąć też pod uwagę praktyczniejszego Brutusa 410 Pure Black :slight_smile:

Ok, dzięki wszystkim za zainteresowanie się moim tematem, w najbliższym czasie postaram się kupić obudowę i mam nadzieje ze problem zniknie. Jeszcze raz dzieki, pozdrawiam.